Slovensko je na chvoste rebríčka v ekonomickom pätboji: Problémov máme hneď niekoľko
- Slovensko výrazne ekonomicky zaostáva
- V európskom rebríčku patríme k tým najhorším
- Slovensko výrazne ekonomicky zaostáva
- V európskom rebríčku patríme k tým najhorším
Týždenník The Economist zostavil rebríček európskych krajín na základe ich schopnosti čeliť nadchádzajúcim ekonomickým výzvam, keďže ekonomické reformy trvajú dlho.
Bohužiaľ, Slovensko sa v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ neumiestnilo dobre ani v jednej z piatich sledovaných oblastí: inflácia, zadlženie, demografický vývoj, dekarbonizácia a pripravenosť na odstrihnutie sa od závislosti od obchodu s totalitnými krajinami.
Európske ekonomiky navyše podľa The Economist čaká niekoľko znepokojivých rokov. Ako naznačujú dáta Európskej komisie, ekonomika EÚ porastie v tomto roku len o 0,8 % a v budúcom roku iba o 1,4 %. Aj napriek tomu, že to ešte nie je recesia, ide jednoznačne o stagnáciu.
Ekonomický päťboj
Hodnotenia sa ujal The Economist naozaj športovo a jednotlivým štátom rozdával medaily. So štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou skončilo na prvom mieste Írsko.
V ekonomickom päťboji za ním nasledovali dva malé ostrovné štáty Malta a Cyprus. Prvú päťku dopĺňa Luxembursko (4. miesto) a Dánsko (5. miesto).
Na peknom šiestom mieste sa umiestnilo s troma zlatými a dvoma bronzovými medailami Chorvátsko.
Slovensko síce skončilo druhé, no z opačného konca. Pred Maďarskom sa umiestnilo s jednou striebornou a štyrmi bronzovými medailami.
Slovensko zachránilo euro
Ako sme už spomenuli, The Economist hodnotil aj výšku inflácie v krajine a jej odchýlku od priemeru EÚ kumulatívne za posledné tri roky. V rámci tejto kategórie nedopadlo Slovensko najhoršie.
Tento výsledok je dôsledkom toho, že krajina má euro, ktoré výšku inflácie krotilo. Napriek tomu má však Slovensko odchýlku takmer 11 %.
Najhoršie dopadli v rámci tejto kategórie štáty s vlastnou menou ako Česko, Poľsko a Maďarsko. Tam sa pohybovala odchýlka už od 14 % a vyššie. Podľa The Economist budú mať práve tieto krajiny vyššie náklady, aby dostali rast cien pod kontrolu.
Splácanie dlhov
Čo sa týka zadlženosti, vysoké dlhy majú viaceré krajiny EÚ, no nie všetky z nich budú mať problém s ich splácaním či obsluhovaním.
Väčšie ťažkosti budú mať márnotratnejšie štáty, ku ktorým sa radí napríklad aj Maďarsko. To dáva na obsluhu viac ako 15 % HDP.
Na splácanie dlhov minie Slovensko 6,5 % HDP. Ekonómovia ale upozorňujú, že aj táto výška je riziková.
Zníženie aktívnej pracovnej sily na Slovensku
Mnohé európske krajiny okrem iného čelia problému starnutia populácie. Krajiny ako Írsko, Švédsko a Francúzsko sa s týmto problémom vysporiadavajú úspešnejšie, pretože predĺžili vek odchodu do dôchodku, privítali mladých migrantov a zamestnali viac žien. V dôsledku toho sa v týchto krajinách zvyšuje počet ľudí vo veku 15 – 64 rokov, ktorí sú aktívnou pracovnou silou.
Na druhej strane, krajiny ako stredná a východná Európa a dokonca aj Nemecko sú menej úspešné. Napriek veľkému počtu prisťahovalcov v Nemecku je tam aj veľa starších občanov.
Starnúca populácia predstavuje problém pre dôchodkové systémy. Napríklad na Slovensku sa penzie v poslednom čase zvýšili a krajina bola opatrná voči migrantom, čo viedlo k zníženiu aktívnej pracovnej sily v určitom vekovom rozmedzí o 1,6 percenta do roku 2022.
Slovensko je energeticky náročné
Jedným z hodnotených kritérií bolo aj to, ako si krajina vedie v procese zníženia emisií uhlíka vo svojom priemysle. V budúcnosti by mohli do „zelených“ ekonomík prúdiť investície, čo by podporilo ekonomický rast.
Práve v tejto oblasti vynikajú malé ostrovné štáty ako Malta a Cyprus. Avšak krajiny ako Fínsko, Belgicko a Slovinsko majú priemysel, ktorý je energeticky náročný.
Slovensko patrí medzi tieto energeticky náročné krajiny, keďže má štvrtý najnáročnejší priemysel v EÚ z hľadiska spotreby energie. Veľké spoločnosti, napríklad U. S. Steel, sú stále závislé od dodávok ruského plynu, a to sme len na začiatku vývoja obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné turbíny.
Hlavným zdrojom energie je jadrová energia, no jej environmentálna prijateľnosť je predmetom diskusie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: The Economist