Slovensko je na ruskom „blackliste“. Patríme medzi nepriateľské štáty

  • Nepriateľské sú také krajiny, ktoré voči Rusku spáchajú „nepriateľské akcie“
  • Okrem nás sa na zozname ocitlo aj Grécko, Dánsko, Slovinsko a Chorvátsko
Na snímke je zachytená Bratislava a na druhej Vladimir Putin
Unsplash/Martin Katler, SITA/Alexey Maishev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Nepriateľské sú také krajiny, ktoré voči Rusku spáchajú „nepriateľské akcie“
  • Okrem nás sa na zozname ocitlo aj Grécko, Dánsko, Slovinsko a Chorvátsko

Ruská vláda rozšírila svoj zoznam „nepriateľských cudzích štátov“ a pridala naň Grécko, Dánsko, Slovinsko, Chorvátsko a Slovensko.

Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlášku podpísanú ruským premiérom Michailom Mišustinom.

Nepriateľské akcie

Ruské úrady považujú za „nepriateľské krajiny“ tie, ktoré v ponímaní Moskvy „spáchajú nepriateľské akcie“ proti Rusku. Predtým boli na tomto zozname iba dve krajiny – Spojené štáty a Česko.

V súlade s dekrétom o nepriateľských krajinách, ktorý vlani v apríli podpísal prezident Vladimir Putin, sú tieto krajiny obmedzené v možnosti najímať pracovníkov nachádzajúcich sa na území Ruska na veľvyslanectvá, konzuláty a zastúpenia štátnych orgánov.

Ako uvádza vyhláška, Grécko má limit na zamestnávanie 34 ľudí, Dánsko 20 a Slovensko 16. Slovinsko a Chorvátsko nebudú môcť najímať zamestnancov pre svoje diplomatické misie a konzulárne úrady tak, ako to bolo i v prípade USA.

Rusku na Ukrajine dôjde dych, myslí si šéf MI6

Rusko bude mať problémy s pokračovaním svojej vojenskej kampane a Ukrajina by mohla byť schopná protiúderu. Konštatoval to šéf britskej tajnej služby MI6 Richard Moore, informuje spravodajský portál BBC.

Rusko má podľa neho za sebou „obrovské neúspechy“, čo sa týka jeho pôvodných cieľov, teda odstránenia ukrajinského prezidenta, obsadenia Kyjeva a vyvolania nejednotnosti na Západe.

Počas výnimočného verejného vystúpenia na bezpečnostnom fóre v americkom Aspene označil inváziu za „najneslýchanejší nekrytý akt agresie … v Európe od druhej svetovej vojny“.

Ruské zisky sú podľa Moora „malé“ a Moskve „dôjde dych“. „Náš odhad je, že Rusi budú v nadchádzajúcich niekoľkých týždňoch čoraz ťažšie hľadať ľudské zdroje i materiál. Budú si musieť dať nejakú prestávku a to dá Ukrajincom možnosť protiúderu,“ povedal na konferencii v Colorade.

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

BBC však upozorňuje, že tento pohľad sa môže zdať optimistický a schopnosť Ukrajiny na protiútok môže závisieť od väčších dodávok zbraní zo Západu, o ktorých sa ukrajinskí predstavitelia vyjadrujú, že často prichádzajú príliš pomaly.

Šéf MI6 v tejto súvislosti poznamenal, že nejaký úspech na bojisku by bol „dôležitou pripomienkou zvyšku Európy, že túto kampaň je možné vyhrať“, najmä pred zimou, počas ktorej bude pravdepodobne tlak na dodávky plynu. „Čakajú nás ťažké časy,“ uviedol.

Ďalším dôvodom vytrvať v podpore a pomôcť Ukrajincom vyhrať alebo „aspoň vyjednávať z pozície výraznej sily“ je podľa neho skutočnosť, že čínsky líder Si Ťin-pching všetko pozorne sleduje.

Zatiaľ podľa neho nie jasné, aké ponaučenie si Peking vezme z Putinových krokov na Ukrajine, je však dôležité pripomenúť čínskemu vedeniu, ako zle by mohla dopadnúť invázia na Taiwan.

Moore tiež potvrdil slová šéfa americkej CIA Williama Burnsa, ktorý deň predtým na fóre konštatoval, že Putin je zdravý. „Nie sú žiadne dôkazy, že by trpel zdravotnými problémami,“ uviedol.

Zdroje: CNN, BBC, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá