Slovensko je plné veľkolepých aj malebných vodopádov. Tu je 10 z nich, ktoré by si mal určite navštíviť

  • Slovensko je malou krajinou s veľkým množstvom prírodných krás
  • Z 200 vodopádov, ktoré máme, by si určite nemal vynechať týchto 10
Untitled design(69)
Pixabay/JarekGrafik, Pixabay/Dodo_Photo
  • Slovensko je malou krajinou s veľkým množstvom prírodných krás
  • Z 200 vodopádov, ktoré máme, by si určite nemal vynechať týchto 10

Na mieste je otázka, koľko môže mať krajina veľkosti Slovenska vodopádov. Ak si si tipol viac, ako 200, máš pravdu. Na tektonické zlomy a ľadovce sme síce chudobnejší ako Rakúsko či Nórsko, no aj tak môžeme svetu s úsmevom ukázať, že krásnych prírodných miest máme dostatok.

Svedčí o tom aj vzrastajúci záujem turistov o našu krajinu. Nachádzame sa na ploche, na ktorej sa z jedného konca k druhému dostaneš autom za necelý deň. Ak popri ceste sleduješ terén, nejde nevidieť, ako sa rôznorodo mení z roviny na pohoria. A presne do týchto hôr si môžeš odbehnúť na deň, ale aj týždne. Stačí vedieť, kam sa vydať.

Lučanský vodopád

Je vsadený v Chočských vrchoch priamo v centre dedinky Lúčky. Aj z toho dôvodu je pomerne navštevovaný. Netreba k nemu absolvovať dlhú túru, stačí sa autom priviezť priamo do dediny. Je 12 metrov vysoký.

Má kaskádovitý charakter, čo ho robí veľmi fotogenickým. Preto niet pochýb, že si ho už videl na fotkách viacerých ľudí. Vzhľadom na svoju lokalitu je prístupný celoročne. Najkrajší je však, pochopiteľne, na jar.

zdroj: Pixabay/Dodo_Photos

Veľký vodopád v Tiesňave Veľký Sokol

Aj keď jeho názov môže znieť zvláštne, v rokline Veľký Sokol nájdeme viacero vodopádov. Je známy ako najmohutnejší zo všetkých v Slovenskom raji a leží na západnom okraji planiny Glac. Dostaneš sa tam v každom ročnom období, v zime vystriedajú množstvo vody tvoriacej kaskády a vodopády oku lahodiace ľadové útvary.

Výška stien lemujúcich dno Tiesňavy dosahuje až 300 metrov a dĺžku 4,5 kilometra. Prejsť ňou bezpečne ti umožnia rôzne stúpačky a rebríky.

Tiesňavou vedie niekoľko turistických ciest, no ideálny štart je z centra Podlesok po žltej značke. Tak sa postupne prebojuješ náročnejším terénom k Malému vodopádu, Veľkým kaskádam a nakoniec sa dočkáš aj spomínaného Veľkého vodopádu.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Šútovský vodopád

Má výšku 38 metrov, čo z neho robí jeden z najväčších vodopádov na Slovensku. Dostaneš sa k nemu z obce Šútovo v Malej Fatre, z ktorej pokračuje turistický chodník až k vodopádu. Terén je pomerne schodný, preto by to mali zvládnuť ľudia rôzneho veku a fyzickej kondície.

Priemerný čas túry, či skôr prechádzky, je 2,5 hodiny. Na záver sa môžeš vybrať okúpať do Šútovského lomu. Tam ťa privíta prírodné kúpalisko s tyrkysovou vodou.

zdroj: Wikimedia/Michal Jakubský

Turovský vodopád

Tento vodopád je aj samotným Slovákom menej známy. Nachádza sa neďaleko obce Turová, z ktorej k nemu priamo vedú dva turistické chodníky. Je vysoký 15 metrov a terén ťa nijako zvlášť nepotrápi. Vodopád tvoriaci priezračné jazierko je vsadený do kaňonovitej doliny, ktorá okolitý priestor decentne uzatvára, a tak tam môžeš stráviť pokojne aj celý deň.

Donedávna bola cesta k vodopádu náročnejšia, no domáci ju vyčistili a do obce osadili navigačné tabule, preto ho nebudeš mať problém nájsť. 

Z Turovej je to snáď len jeden kilometer cesty. Neďaleko sa nachádza aj ďalší veľmi zaujímavý útvar, Turovský sopúch. Jedná sa o eróziou odhalené sopečné hrdlo, ktoré, ak už tam budeš, určite stojí za trochu tvojej pozornosti.

zdroj: TASR/Lenka Krošláková

Vodopády studeného potoka

Patria medzi najznámejšie vo Vysokých Tatrách. Sú veľmi často navštevovanou atrakciou. Nastúpiť na cestu k nim sa dá zo Starého Smokovca po zelenej značke, ktorou sa najprv dostaneš na Hrebienok, za ním povedie nasledujúcich 15 minút túry po červenej značke, nakoniec odbočíš na Starolesnianskej poľane na označenú cestu.

Pod sútokom Veľkého a Malého Studeného potoka nájdeš nie jeden, ale štyri vodopády. Najvyššie je Malý vodopád, potom nasleduje Skrytý vodopád, Veľký vodopád, a toto divadlo zakončí Dlhý vodopád. Ak už máš prírody tak akurát, stačí pokračovať po žltej značke, ktorá ťa dovedie do Tatranskej Lesnej. Priemerné trvanie túry je 3,5 hodiny.

zdroj: TASR/Roman Hanc

Vodopád Skok

Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a dych ti vyrazí 25 metrov dlhými ostrými kaskádami. Na tento vodopád vedie iba jedna žlto značená turistická trasa priamo zo Štrbského plesa. Terén je ľahký, preto je vhodným cieľom pre každého.

Kto si chce výlet ozvláštniť, môže pokračovať cez štrbinu Bystrá lávka v Soliskovom hrebeni nad vodopádom Skok, prípadne trasu otočiť a najprv absolvovať prechod štrbinou. Miesto je prístupné celoročne, no v zime si ho užívajú hlavne skúsení lezci.

zdroj: Pixabay/Jarek Grafik

Hrhovský vodopád

Ak si z ľudí, ktorí sú skôr „zberatelia miest“ a nechce sa ti veľmi prechádzať, Hrhovský vodopád je pre teba ideálnou voľbou. Nachádza sa priamo v obci Hrhov, ktorej dominantou sú skôr rozsiahle rybníky.

Pokiaľ sa vydáš z centra obce po žltej značke, nestihneš sa ani zahriať a naďabíš na jeden z najväčších vodopádov Slovenského krasu.Výškou dosahuje 15 metrov a v jeho okolí je vybudovaná dláždená trasa s lavičkami.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Brankovský vodopád

Hlavný ťah Donovaly-Ružomberok znie skôr ako nevyhnutná súčasť trasy krajinou, než turistická atrakcia. Možno aj z tohto dôvodu ostáva mierne zabudnutý najväčší vodopád Nízkych Tatier.

Braknovský vodopád dosahuje 55 metrov. Majestátny útvar vyzerá čarovne počas akéhokoľvek ročného obdobia, v zime však masa vody zamŕza a tvorí ľadopád. Na jar naberá vďaka topeniu okolitého snehu na sile. Ak pôjdeš nabudúce okolo, možno bude príjemným spestrením cesty krátka prechádza k tomuto vodopádu.

Z Podsuchej, v ktorej bezproblémovo zaparkuješ auto, sa stačí vydať smerom cez rieku Revúcu na zeleno značenú trasu smerujúcu k vodopádu. Prechádzka trvá približne 45 minút, no veríme, že si po nej spojíš toto miesto aj s pozitívnejšou konotáciou, ako je diaľnica.

zdroj: TASR/Dušan Hein

Podolínsky vodopád

Tento vodopád nie je žiaden majestátny skvost, no svojský charakter ho robí výnimočným. V lesoch mesta Podolínec nájdeš viacero zaujímavých zákutí, no pri nenáročnej prechádzke určite narazíš aj na tento 2 metre vysoký vodopád, ktorý sa ťahá skôr do šírky.

Pre jeho veľkosť pri ňom nenájdeš hŕbu tlačiacich sa ľudí, a tak si tam môžeš smelo vydýchnuť a nechať udalosti dní opustiť hlavu. Ak si spríjemníš svoj výlet potulkami po okolitých lesoch, ubehne ti ľahko celý deň. Dostaneš sa k nemu od kaplnky sv. Huberta, kde taktiež zaparkuješ svoje auto. Trasa ti zaberie len pár minút chôdze.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Kamenný vodopád Šomoška

Na záver trochu nevšednosti. Tu vodu nenájdeš. Vodopád Šomoška vznikol pred viac ako 4 miliónmi rokov stuhnutím lávy. Je takmer 9 metrov vysoký a tvorí ho nespočetné množstvo päť či šesťhranných čadičových stĺpov, ktoré sú ohnuté do tvaru padajúcich prameňov.

Dostaneš sa k nemu po náučnom chodníku z obce Šiatorská Bukovinka. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj kamenné more vytvorené z čadičových úlomkov obdobného tvaru. Tieto úlomky boli použité aj pri stavbe hradu Šomoška, ktorým je chodník zakončený.

zdroj: TASR/Dušan Hein

Článok bol pôvodne vydaný 15. mája 2020.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Krasne Slovensko, Firotour, Na palete, Kam na hory, Vypadni

Najnovšie videá

Trendové videá