Slovensko je rozdelené, vydávajú sa iba príkazy a vyčleňuje skupina obyvateľov „60 plus“
- Klub 500 hovorí, že sa o komunikáciu s vládou snažili, no ich výzvy neboli vypočuté
- Pravidlá robia ľudia od stola a sú potom nerealizovateľné a nákladné
- Klub 500 hovorí, že sa o komunikáciu s vládou snažili, no ich výzvy neboli vypočuté
- Pravidlá robia ľudia od stola a sú potom nerealizovateľné a nákladné
Dlhodobo absentujúca komunikácia s vládou je jeden z problémov, ktorý tento rok trápil slovenských zamestnávateľov. Pri hodnotení roka 2021 to konštatuje Klub 500.
Sťažuje sa na nefunkčnosť Ekonomického krízového štábu, ale aj na fakt, že zamestnávatelia neboli vypočutí pri príprave plánu obnovy a komunikácia podľa klubu viazla aj pri novele zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja.
Súčasný legislatívny proces je historickou novinkou
„Niekoľkokrát sme ku komunikácii vyzývali, no naše výzvy neboli vypočuté. Potom prichádza k situáciám, že ľudia, ktorí nemajú skúsenosti z praxe, od stola a bez diskusie nariaďujú podnikom vykonávať niečo, čo je nerealizovateľné, extrémne nákladné a navyše neraz koliduje s platnou legislatívou,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Firmám chýba systematická spolupráca pri príprave materiálov, ktoré majú dopad na zamestnanosť, podnikanie a, v konečnom dôsledku, ekonomiku krajiny. Zákony a opatrenia sú podľa Gregora predkladané na poslednú chvíľu, v skrátenom konaní alebo úplne bez diskusie priamo na rokovaní vlády.
„Žiaľ, musíme konštatovať, že legislatívny proces, akého sme svedkami v súčasnosti, sme historicky ešte nezažili,“ dodal. Poukázal zároveň na nedostatočnú komunikáciu na úrovni Európskej únie. Slovensko podľa Klubu 500 nedostatočne presadzuje svoje záujmy na európskej úrovni, a to najmä z pohľadu ochrany priemyslu a zamestnanosti.
Slovensko je podľa Sotáka rozdelené
Zlý spôsob komunikácie či jej úplná absencia sa pritom podľa zamestnávateľov odráža aj na celkovej atmosfére v spoločnosti a jej stave. Za posledné dva roky sa Slovensko podľa predsedu Klubu 500 Vladimíra Sotáka dostalo do stavu, keď je krajina rozdelená na dobrých a zlých, vydávajú sa iba príkazy, zákazy a obmedzenia a vyčleňuje sa skupina obyvateľov „60 plus“.
„Tvárime sa, že nemáme peniaze. Pritom máme financie na spočítanie hraboša, sledovanie toku Dunaja, ochranu sysľa a celkovo niekoľko desiatok miliónov eur pre jedno neziskové občianske združenie. Máme financie na rôznych zahraničných odborníkov, ale nemáme peniaze pre lekárov a zdravotnícky personál,“ povedal Soták.
„Dostali sme sa do situácie, že naše deti vynechali najviac zo školskej prezenčnej výučby. Vládnu nám ľudia s neúplným vzdelaním, ktorí nedokážu komunikovať ani medzi sebou,“ uzavrel.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TASR