Slovensko je stále pozadu. Kým v Európe marihuanu dekriminalizujú, my sa o tom bojíme aj hovoriť
- Na Malte sa už nemusia obávať vysokých trestov
- Prístup k prechovávaniu kanabisu sa však mení aj v iných krajinách EÚ
- Slováci môžu očakávať zmenu tiež
- Na Malte sa už nemusia obávať vysokých trestov
- Prístup k prechovávaniu kanabisu sa však mení aj v iných krajinách EÚ
- Slováci môžu očakávať zmenu tiež
Ako sme dávnejšie informovali, Malta sa stala prvou krajinou v EÚ, ktorá oficiálne legalizovala pestovanie a používanie marihuany pre vlastnú spotrebu.
Minister rovnosti, výskumu a inovácie Owen Bonnici informoval verejnosť statusom na svojom Twitteri, kde vraví, že reforma zákona o marihuane bola schválená v treťom čítaní.
And the ayes have it!
The #Cannabis reform bill has just been approved at third reading stage.
We are the change makers.
— •Owen Bonnici (@OwenBonnici) December 14, 2021
Zákon však ležal v rukách prezidenta Georga Vella, ktorý ho musel uviesť do platnosti svojím podpisom. Tak sa stalo v sobotu 18. decembra, o čom informoval aj spravodajský portál Times of Malta.
Bonnici vyjadril vieru v to, že práve legalizáciou marihuany docielia, že obyvatelia už nebudú nútení vyhľadávať čierny trh. Vraví, že tým rozvíjajú bezpečnú kultúru pestovania a užívania rekreačnej a medicínskej marihuany.
Nebolo to jednoznačné
Napriek kritike opozičných strán bol zákon schválený o 9 hlasov. Všetci členovia koalície sa zhodli a hlasovali pre reformu zákona.
Sympatie s nimi však nezdieľala opozícia a ani bývalý premiér Lawrence Gonzi, ktorý spolu s bývalým prezidentom Marie-Louise Coleiro Precom verejne vyjadrili svoje obavy z toho, aká situácia môže uvoľnením zákona v krajine nastať.
Prezident sa na znak nesúhlasu spolu so 44 organizáciami podpísal pod petíciu, ktorá vyzývala na šesť zmien v prezentovanej reforme zákona. Podobne aj bývalý premiér vo svojom facebookovom príspevku avizuje čo najrýchlejšie zrušenie tohto zákona.
Aj napriek nesúhlasu so spomínaným zákonom, opozičný líder Bernard Grech na konanie svojich bývalých kolegov reaguje tak, že vláda bude rešpektovať práva občanov, no situáciu budú podrobne sledovať a analyzovať.
Prechádzka s jointom
Síce je marihuana legálna, no ak si myslíš, že sa môžeš po uliciach Malty prechádzať s jointom podobne ako v Kanade, mýliš sa. Svoje „vrecúško šťastia” nemôžeš mať dokonca položené ani na parapete okna. Za držanie marihuany na verejnosti ti hrozí pokuta až do výšky 500 eur.
Podobne je to aj s prevádzkami, ktoré marihuanu predávajú. Tie sa nesmú nachádzať nikde v okolí 250 metrov od škôl či iných verejných inštitúcií.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako prebiehalo schvaľovanie zákona na Malte
- Aké obmedzenia v užívaní majú obyvatelia
- Situácia v iných krajinách EÚ
- Ako sú na tom naši českí susedia
- Kedy môžeme na Slovensku očakávať zmenu
- Aké rozdiely by nám priniesla novela zákona
- Prečo by sme sa nemali báť zmierňovania trestov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie