Slovensko je už druhý týždeň bez prípadu opičích kiahní. Ich šírenie sa spomaľuje

  • Šírenie opičích kiahní v Európe sa spomaľuje
  • Slovensko je už druhý týždeň za sebou bez nového prípadu opičích kiahní
kiahne
Ilustračný obrázok FB/DHS Science and Technology Directorate
  • Šírenie opičích kiahní v Európe sa spomaľuje
  • Slovensko je už druhý týždeň za sebou bez nového prípadu opičích kiahní

Aktuálne európske štatistiky naznačujú, že v niektorých štátoch sa šírenie opičích kiahní naďalej spomaľuje.

Náznaky spomalenia evidujú aj odborníci v Spojených štátoch amerických, v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pritom očakávajú, že nové prípady budú síce pribúdať, ale pomalšie. V tlačovej správe to konštatoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pod kontrolou

Na Slovensku už druhý týždeň za sebou nepribudol žiaden nový prípad opičích kiahní. Ani v 37. kalendárom týždni, teda od 12. do 16. septembra, úrad na Slovensku laboratórne nepotvrdil nového pacienta.

Celkovo tak naďalej eviduje 14 prípadov opičích kiahní. Situácia je podľa úradu v súlade s očakávaniami a výskyt prípadov je sporadický.

„Napriek štatistickému poklesu počtu nových prípadov naďalej pripomíname, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť,“ upozorňuje ÚVZ a opätovne zdôrazňuje prevenciu a dôležitosť včasného rozpoznania príznakov ochorenia u chorých na opičie kiahne.

Úrad Európskej únie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) však nedávno aj napriek tomu zabezpečil dodatočné dávky vakcíny tretej generácie od spoločnosti Bavarian Nordic v reakcii na súčasné prepuknutie opičích kiahní. Akvizícia sa týka 170 920 dávok vakcíny, čo zvyšuje celkový počet dávok, ktoré EÚ kúpila pre členské štáty, na 334 540.

Dôležitá je ostražitosť

Spomenuté dodatočné dávky budú dostupné na dodanie pred koncom roka. Medzitým dodávanie už zakúpených vakcín proti opičím kiahňam financované EÚ do členských štátov, Nórska a Islandu bude naďalej pokračovať v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov, informuje na svojej webstránke Európska komisia.

„Aj keď sme boli svedkami toho, že počet prípadov opičích kiahní v EÚ v posledných týždňoch klesá, hrozba nepominula a my nemôžeme poľaviť v ostražitosti. Musíme pokračovať v tempe nášho úsilia chrániť našich občanov, najmä tých najzraniteľnejších. Pripravenosť je kľúčom k rýchlej reakcii na zdravotné núdzové situácie,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

Lekár ukazuje vyrážku na ruke pacienta, ktorý sa lieči na ochorenie opičích kiahní v nemocnici v Lime v utorok 16. augusta 2022.
zdroj: TASR/AP/Martin Mejia

HERA tiež začal spoločné postupy obstarávania pre ďalšie vakcíny, ako aj pre terapeutiká. Tieto opatrenia v kombinácii s radami Európskej liekovej agentúry o intradermálnom použití vakcíny proti opičím kiahňam zabezpečia rýchlejšiu ochranu tých najzraniteľnejších a urýchlia očkovanie ohrozených občanov.

Postupné oslabovanie

Globálny počet nahlásených prípadov opičích kiahní klesol koncom augusta o 21 percent. Zmenil sa tak mesiac trvajúci trend rastu počtu týchto infekcií.

Zároveň ide o možný signál, že šírenie tohto ochorenia v Európe sa pravdepodobne začína oslabovať. Informovala o tom vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

WHO nahlásila predposledný augustový týždeň celkom 5 907 nových prípadov opičích kiahní a uviedla, že vo dvoch krajinách, a to v Iráne a Indonézii, objavili prvé prípady tohto ochorenia. Od záveru apríla doteraz z 98 krajín nahlásili viac ako 45-tisíc prípadov tejto infekcie.

V uplynulom mesiaci tvorili prípady zo Severnej a Južnej Ameriky 60 percent nákaz a prípady z Európy zhruba 38 percent. Ešte začiatkom júla riaditeľ WHO pre Európu konštatoval, že 90 percent všetkých laboratórne potvrdených prípadov pochádzalo z Európy.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, TS

Najnovšie videá

Trendové videá