Slovensko je zatiahnuté do hybridnej vojny. Mŕtve dievčatko neexistuje, novinári dostali príkaz, aby to odvysielali
- Český portál Echo24 sa už pred rokmi zameral na fotografie, ktoré mali byť z Ukrajiny – v skutočnosti pochádzali z Blízkeho východu či Južnej Ameriky
- „Mŕtve dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme tú správu odvysielali,“ priznali sa napokon BBC proruskí novinári
- Propaganda v posledných dňoch znova nabrala na sile
- Český portál Echo24 sa už pred rokmi zameral na fotografie, ktoré mali byť z Ukrajiny – v skutočnosti pochádzali z Blízkeho východu či Južnej Ameriky
- „Mŕtve dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme tú správu odvysielali,“ priznali sa napokon BBC proruskí novinári
- Propaganda v posledných dňoch znova nabrala na sile
„Už sa to začína priatelia,“ s týmto popisom sa naďalej na Slovensku šíri video zachytávajúce premiestňujúcu sa vojenskú techniku našim územím. Autor tým chce pravdepodobne povedať, že už začína vojna proti Rusku, do ktorej nás zatiahla naša prezidentka, vláda, Západ, USA, EÚ… na koho si spomeniete.
O tomto presune húfnic, ktoré v skutočnosti smerujú na medzinárodné vojenské cvičenia do Lotyšska, bola verejnosť informovaná aj prostredníctvom médií už počas minulého roka. Očividne to ale na zabránenie šíreniu hoaxov nestačilo.
„Ich jediným cieľom je to, čo je vždy úlohou hoaxov – vyvolať chaos, napätie, stres v spoločnosti, prípadne pôvodnému autorovi takéto dezinformácie priniesť určitý úžitok,“ venoval sa slovenskému videu aj český portál Manipulátori.cz.
Ide o dôkaz (jeden z mnohých), že aj Slovensko je zatiahnuté do hybridnej a dezinformačnej vojny, kde sa jedna strana prezentuje ako brániaca sa a po mieri túžiaca obeť – hoci nedávno zabrala kus územia suverénneho štátu a priamo i nepriamo podporuje boje na jeho území.
A na druhej strane sa snaží vykresliť akési zlé sily (NATO, USA…), ktoré chcú rozoštvať vojnu, aj keď s tými niekoľko tisíc vojakmi v celej strednej a východnej Európe proti Rusku, ktoré má len na ukrajinských hraniciach vyše 100 000 vojakov, to znie pre každého racionálne uvažujúceho ako nezmysel.
No ako ukazuje nedávny prieskum na Slovensku, spomínaná racionalita ťahá proti propagande za kratší koniec.
Téme dezinformácií na Ukrajine sme sa venovali už v minulom roku, kde sme si posvietili aj na niektoré konkrétne príklady, akými bola napríklad vymyslená proruská reportáž či viacero fotiek, ktoré sa podávali ako zábery z Ukrajiny, no v skutočnosti išlo o staršie fotky z Mexika či Blízkeho východu.
Vzhľadom k aktuálnym udalostiam, kedy dezinformačná scéna opäť pracuje na plné obrátky, si dovoľujeme tento článok obnoviť a poukázať, že netreba veriť hneď všetkému, čo sa objaví na internete.
Nasledujúci text bol pôvodne zverejnený 14. apríla 2021.
Chlapec zabití ukrajinskými dronmi. „Drony s takým doletom ani nemáme“
Ak máš na Facebooku nejakého priateľa, ktorý pravidelne nahadzuje príspevky obhajujúce Rusko a jeho angažovanie na území cudzieho štátu, možno sa k tebe dostali aj tieto hoaxy.
Jedným z najrozšírenejších príspevkov sa za posledný týždeň stala fotografia „päťročného Vladika“, pri ktorej sa okrem portrétu chlapca objavili aj fotografie z jeho nedávneho pohrebu. Vrátane plačúcej babky, ktorá drží chlapcove plyšové hračky nad jeho mŕtvym telom v truhle.
Má ísť o výsledok útoku ukrajinského dronu a emotívne fotografie jasne naznačujú, kto je v tejto strane konfliktu ten zlý.
Ako to pri týchto príspevkoch či komentároch bežne býva, netreba ešte zabudnúť spomenúť USA či NATO: „Toto podporuje Korčok!!! Toto je politika NATO!!! Toto je neustála ukrajinská provokácia!! Pre toto Rusko posiela na hranice vojská, aby zabránilo genocíde zo strany Ukrajiny na ruskom obyvateľstve!!!,“ znel text pod fotografiami.
Príspevok bol medzičasom odstránený, no spomínané fotografie sa dajú nájsť na internete naďalej, chopili sa ich „alternatívne médiá“ a venovala sa im aj ukrajinská vláda.
„Je to hrubá, cynická, nehanebná a nemorálna manipulácia,“ vyjadrilo sa k príbehu a fotografiám ukrajinské ministerstvo obrany. Taktiež dodalo, že ukrajinská armáda ani nemá bojové drony s potrebným doletom, aby podobný útok vôbec uskutočnila.
„Aktuálne vnímam ruské dezinformačné snaženie sa na Ukrajine v súvislosti so stupňovaním napätia a príchodom ruských vojsk k ukrajinským hraniciam. Napríklad dezinformácia, že Ukrajinci zabíjajú deti na Donbase dronmi. Tieto dezinformácie dobre monitoruje európsky projekt Eu vs disinfo,“ reaguje na otázku Startitupu publicista Jakub Goda, ktorý sa zaoberá hoaxmi a dezinformáciami – od minulého roka napríklad pomáha ministerstvu zdravotníctva sledovať dezinformácie ohľadom pandémie Covid-19.
Celý príbeh dronmi zabitého chlapca, ktorý už zaplavil sociálne siete a našiel si cestu k mnohým zdieľačom, pripomína podobný príbeh z tohto konfliktu, šíriaci sa ešte v roku 2015.
Tri veľké ruské televízie vtedy odvysielali reportáž o zabitom dievčatku a dvoch ďalších deťoch, ktoré zasiahlo ukrajinské ostreľovanie v Donecku.
O dievčatku nikto nepočul
BBC sa vtedy rozhodla túto informáciu preveriť a na miesto, kde malo byť dievčatko zabité ukrajinským ostreľovaním, vyslala reportérku. Tá zistila, že o mŕtvom dievčatku (a dokonca ani o spomínanom ostreľovaní v daných dňoch) miestni alebo ľudia v tamojšej márnici nič nevedia.
Reportérka následne oslovila ruské televízie s otázkou, odkiaľ mali túto informáciu. Len jedna z nich, NTV, zareagovala, že od hovorcu separatistov. „Dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme tú správu odvysielali,“ priznali sa napokon reportérke BBC novinári, ktorí túto správu doslova vyfabrikovali.
Šlo o jeden z veľmi málo prípadov takéhoto vymysleného a zároveň vysvetleného klamstva, na ktoré upozornili aj slovenské médiá. Napríklad denník Pravda. Sám si môžeš pozrieť aj celú spomínanú reportáž BBC.
Ďalšie pochybné reportáže a podhodené fotky z iných končín sveta
Je oveľa ľahšie podobnú falošnú správu vypustiť do sveta, než jej falošnosť následne preukázať a včas to napraviť. Práve na to sa nástroje propagandy spoliehajú. Pochybných príbehov a reportáží, ktoré v rámci konfliktu na Ukrajine vznikli a rýchlo zaplavili aj facebookové profily Slovákov, by sme, bohužiaľ, našli viac než dosť.
„Väčšinou je aj dosť ťažké identifikovať, či je dezinformácia súčasťou širšej koordinovanej dezinformačnej kampane, alebo ide o spontánnu činnosť jednotlivcov a skupín, ktoré pro-ruským naratívom či dezinformáciám vždy autenticky veria. Prípadne, či je to jednoducho snaha získať kliky a pozornosť na sociálnych sieťach. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že pro-ruské naratívy sa u nás dlhodobo dosť vo veľkom šíria,“ pokračuje Goda.
V skratke si môžeme pripomenúť ukrižovanie chlapca v Slavjansku. Pre štátnu a zároveň najsledovanejšiu ruskú televíznu stanicu Pervij kanal (Prvý kanál) o ňom hovorila istá Galina Pyšnjakovová, ktorá mala byť jeho svedkom: „Vzali trojročného chlapčeka v šortkách a ako Ježiša ho pribili na dosku. Všetko pred očami matky. Tú držali a ona videla, ako jej dieťa zalieva krv. A ešte mu urobili zárezy, aby chlapček viac trpel.“ Tu nájdeš celú reportáž ruského Pervijho kanala.
Iný „dôkaz“, okrem tohto rozhovoru, neexistuje. Ani pátranie, napríklad priamo v Slavjansku zo strany ruskej televízie, neprebehlo. K ďalším dôkazom o tomto čine sa nepodarilo dopátrať ani iným novinárom, ktorí sa tiež chceli na prípad bližšie pozrieť.
Jedinou, kto o ukrižovanom chlapcovi niečo vedel, bola žena z reportáže ruskej štátnej televízie. Príbeh bol neskôr teda taktiež označený za vymyslený, absurdný a bez dôkazu, no to sa opäť k väčšine Rusov a ľudí, čo príbeh zdieľali, už nedostalo.
Tvrdenie proti tvrdeniu
Na internete sa neskôr objavili aj Ukrajincami trochu zvláštne obesení ľudia. Akoby mali lano skôr okolo pása než okolo krku.
A napríklad o vyberaní a následnom predaji vnútorností, ktoré, samozrejme, opäť mali mať na svedomí ukrajinskí vojaci, si sa mohol dočítať aj v niektorých samozvaných alternatívnych médiách na Slovensku.
Hoci boli tieto informácie označené za klamstvo a súčasť propagandy, mnoho ľudí im doteraz verí. Už aj pohľad „tvrdenie proti tvrdeniu“, je zo strany propagandy nemalý úspech, vnášajúci aspoň nejaké pochybnosti a špekulácie.
Pred rokmi odviedol v spolupráci s webmi stopfake.org a examiner.com veľmi dobrú prácu český portál Echo24.cz. Zameral sa na fotografie, ktoré sa v priebehu niekoľkých mesiacov objavili na internete a sociálnych sieťach.
Šlo napríklad o známe plačúce dievčatko pri mŕtvom tele matky v Donbase, no v skutočnosti išlo o záber z filmu. Preplnená slavjanská márnica? V skutočnosti fotografia márnice z Mexika.
Echo24.cz nazbieralo a zverejnilo celkovo až 25 takýchto (v neprospech Ukrajiny a ukrajinských vojakov podaných) fotografií. Fotografia ďalšieho zavraždeného chlapca v Slavjansku – fotka zo Sýrie. Fotografia zavraždenej ženy v Donecku, ktorá leží v kaluži krvi – fotografia z Venezuely.
Medzi fotografiami napríklad nájdeš aj záber z poľsko-ukrajinskej hranice, ktorú Rusi prezentovali tak, že množstvo ľudí opúšťa Ukrajinu a uteká žiť do Ruska.
Alebo tam nájdeš nepravdivé grafy predvolebných prieskumov, ktoré sa Rusov snažili presvedčiť, že na Ukrajine je čoraz obľúbenejší vodca ukrajinského nacionalistického Pravého sektoru Dmytro Jaroš.
Záhadní neoznačení muži?
Spomínaš si na obdobie, keď sa na Kryme objavili akýsi záhadní neoznačení muži so zbraňami a obsadili celý polostrov?
Rusko i samotný Vladimír Putin v prvej reakcii odmietli, že by šlo o ruských vojakov. Okamžite sa na sociálnych sieťach objavili komentáre niektorých Slovákov, že sa zas Američania snažia vyprovokovať nejakú vojnu a sú to ich muži.
Napokon sa zo záhadných, neoznačených vojakov predsa len vykľuli ruskí vojaci a proruské stránky zareagovali… akoby sa nič nestalo.
Môžeme si pripomenúť aj ruských výsadkárov, ktorých ukrajinská armáda zajala desiatky kilometrov hlboko vo svojom území – samozrejme, opäť neoznačených. Po tomto všetkom len ťažko neuveriť tomu, že ruské jednotky bojujú aj na strane separatistov, ktorým sa aj vďaka nim darí odolávať ukrajinskej armáde.
„Kričali naši, kričali Rusi. Dlho sa mi sníval chlapec, mladý Rus, mohol mať 20 rokov. Niečo sa stalo s jeho samopalom, zasekol sa. Pozrel som naňho, zrazu guľka. Jeho veľké modré opuchnuté očiská sa stretli s mojimi, možno ani nevedel, že zomrel. Spadol… Vo vysielačke počujeme z ruskej strany: Suky, ukropi dostali podplukovníka. Ležal som vtedy pod stromom, počujem ruštinu s kaukazským prízvukom,“ opísal ťažké boje na fronte jeden z ukrajinských dobrovoľných vojakov. Text priniesol v slovenčine aj portál Akutality.sk.
V Rusku sa od vypuknutia bojov na východe Ukrajiny objavilo viacero prípadov, kedy ruské matky nevedeli nič o svojich synoch a niekedy im dorazili až v rakve.
S tým, že „zomreli na cvičiskách“. Pochybnosti o stále popieranom zapojení sa Ruska priamo do bojov na Ukrajine vyvolal napríklad vojak Anton Tumanov. Ešte pred odchodom rodine a priateľom povedal, že ho posielajú bojovať do Donecka.
Ďalším veľmi známym sa stal prípad vážne popáleného tankistu Doržiho Batomunkujeva. Pod titulom „Spoveď ruského vojaka: Zhorel som na Ukrajine, ale vedel som, do čoho idem,“ priniesli jeho výpoveď Hospodárske noviny.
V Čechách sa naň bližšie pozrel napríklad portál idnes.cz: „Napriek tomu, že to Moskva stále popiera, na Ukrajine bojujú ruskí vojaci. Ako ďalší dôkaz teraz ruský denník Novaja Gazeta zverejnil rozhovor s ruským tankistom, ktorý bol u Debalceve vážne popálený.“
Toto je iba zlomok toho, čo sa ohľadom konfliktu u našich východných susedov v posledných rokoch objavilo a od pravdy malo zjavne ďaleko. Napriek tomu mnohé z týchto klamstiev na Slovensku zdieľali tisíce ľudí. Naopak, spomínané dôkazy a svedectvá, akým sú napríklad podhodené fotografie, príbehy vojakov či reportáž BBC, úplne ignorovali.
Ako rozlíšiť pravdu od klamstiev?
„V skratke, aktívnou a efektívnou komunikáciou štátnych inštitúcií, lepšou reguláciou platforiem sociálnych sietí a lepším vzdelávaním a mediálnou výchovou. Na ministerstve obrany vzniká stratégia pre hybridné hrozby a vzniká tiež koordinovaný mechanizmus boja proti dezinformáciám,“ vysvetľuje Jakub Goda, ako sa proti podobným správam do budúcna brániť a či niečo pripravuje aj štát.
Zdroje: Echo24.cz, TASR, sociálne siete, BBC, idnes.cz, Manipulátori.cz