Slovensko má 3 druhy PCR testov na opičie kiahne. „Dúfame, že ich nebudeme musieť využiť,“ vraví vedec
- Virologický ústav SAV má 3 druhy PCR testov na opičie kiahne
- Pre zriedkavé vírusy obvykle nie sú k dispozícii komerčné diagnostické testy
- Virologický ústav SAV má 3 druhy PCR testov na opičie kiahne
- Pre zriedkavé vírusy obvykle nie sú k dispozícii komerčné diagnostické testy
Virologický ústav Slovenskej akadémie vied má k dispozícii tri druhy PCR testov na opičie kiahne. Dopomohla k tomu medzinárodná aktivita vedcov a ich zapojenie v európskych vedeckých komunitách. Informáciu zverejnili vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra (BMC) SAV na webe.
Ako uvádzajú vedci, pre takéto zriedkavé alebo aj nové vírusy obvykle nie sú k dispozícii žiadne komerčné diagnostické testy. Tí virológovia, čo sú pri zdroji, sa snažia čo najrýchlejšie získať samotný vírus a vyvinúť rýchlu diagnostickú metódu. Snahou ostatných, ktorí sa neocitli v epicentre, je tieto metódy rýchlo uviesť do svojej praxe.
Rovnako ako pri novom koronavíruse, aj teraz tieto aktivity vyvinuli aj pracovníci Virologického ústavu BMC SAV. S medzinárodnou pomocou získali tri rôzne testy na opičie kiahne. Vírusový materiál na overenie testov mali z Belgicka, kde sa vyskytli prvé prípady v Európe.
„Máme k dispozícii tri nezávislé PCR testy, ktorými vieme infekciu Monkeypox vírusom potvrdiť. Ich zavedenie nás stálo nemálo najmä logistického úsilia. Sme teda pripravení, ak by naša expertíza bola potrebná. Každopádne budeme radi, ak ich nebudeme vôbec musieť využiť a šírenie vírusu v Európe sa rýchlo zastaví,“ vyjadril sa virológ Boris Klempa zo SAV.
Opičie kiahne sa na Slovensku nepotvrdili
Úrad verejného zdravotníctva vo štvrtok informoval o tom, že prípad opičích kiahní sa na Slovensku nepotvrdil.
„V poradí ide už o piatu laboratórne vyšetrovanú vzorku s podozrením na toto ochorenie. Výsledky boli negatívne vo všetkých piatich prípadoch. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza vo väčšine prípadov nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené,“ uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas s tým, že aj naďalej platí, že na Slovensku aktuálne nemáme potvrdený výskyt opičích kiahní.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, Startitup