Slovensko má až 200 vodopádov. Spoznaj 5 z nich, na ktorých návštevu je ideálny čas

  • Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
  • Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko
Vodopády na Slovensku
Freepik/jcomp, Wikimedia/Jerzy Opioła
  • Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
  • Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko

Slovensko síce nepatrí medzi krajiny, ktoré by boli vo svete preslávené vodopádmi, tak ako to je napríklad v prípade Islandu. Možno nás však zaradiť medzi štáty s veľkou početnosťou vodopádov, keďže ich evidovaný počet dosahuje na území Slovenska viac ako dve stovky.

Vodopády na našom území v priemere dosahujúce výšku od 2 do 5 m. Často ide o stupňovité vodopády prechádzajúce do kaskád. Každý vodopád je iný, a keď človek vie, kedy sa k nemu vybrať, dokáže ho doslova očariť.

Brankovský vodopád

Brankovský vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. Vodopád so svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách.

Zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom, je závislé od zrážok, čiže aj od ročného obdobia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa eLeN_Zvolenská (@elen_zvolenska)

Vodopád, ako aj jeho okolie je od roku 1980 národná prírodná pamiatka. Patrí do Národného parku Nízke Tatry. Vodopád je aj napriek svojej významnosti málo známy návštevníkom Liptova. V zimných mesiacoch sa Brankovský vodopád premieňa na stenu pokrytú cencúľmi a ľadovými útvarmi.

Šarafiový vodopád

Šarafiový vodopád je jedným z vodopádov Západných Tatier. Ak si niekedy išiel Žiarskou dolinou k Žiarskej chate, určite si ho po svojej ľavici videl. Najprv ho môžeš uvidieť kúsok pod chatou, keď vyjdeš na veľké holiny, ktoré majú na svedomí lavíny vrátane tej storočnej, ktorá tu spadla v roku 2009.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Apartmány Vila Zuberec (@vilazuberec)

Vodopád sa nachádza na toku Šarafiového potoka, ktorý steká po južnom úbočí vrcholu Príslop (2 126 m). Vodopád by si možno skôr zaslúžil označenie kaskáda, pretože najvyšší z radu kaskád má len asi 3,5 m, pričom celý vodopád (kaskáda) dosahuje výšku asi 20 m. Šírka Šarafiového vodopádu, ktorý sa nachádza vo výške 1 480 m, je približne jeden meter.

Jelení vodopád

Čutkovská dolina nie je medzi turistami až tak známym pojmom. Je situovaná v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra pri ružomberskej mestskej časti Černová.

Napriek tomu ide o miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. K najväčším atraktivitám doliny patrí Jelení vodopád. Vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje 2. najvyšší útvar svojho druhu v celom národnom parku.

Vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku, pravostrannom prítoku Čutkovského potoka. Je kaskádovitý, dvojetážový a celkom najkrajšia je jeho horná časť. Z odborného hľadiska ide o tzv. deštrukčný vodopád, čo znamená, že jeho výška i sklon sa v priebehu vekov pôsobením vody zmenšuje.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alex Fillová (@alex_fillova)

Jelení vodopád predstavuje jednu zo zastávok náučného chodníka „Známa-neznáma Čutkovská dolina“. Chodník začína v ústí Čutkovskej doliny a sprístupňuje všetky najzaujímavejšie zákutia oblasti.

Úsek pred vodopádom je pre náročnejší terén vybavený 84 schodmi. Keďže množstvo vody vo vodopáde v priebehu roka kolíše, najvhodnejšie je navštíviť ho na jar alebo v obdobiach po väčších dažďoch.

Vodopád Červené piesky

Vodopád Červené piesky sa nachádza v prekrásnom prostredí Prosieckej doliny obkolesenej Chočskými vrchmi. Je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku.

Dostaneš sa k nemu z rázcestia Vidová v Prosieckej doline, odkiaľ vedie krátky chodník do slepej dolinky Červené piesky, kde sa nachádza tento asi 15 metrov vysoký vodopád.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa July (@dzudzii)

V suchých obdobiach v ňom tečie malý prúžok vody, preto, ak ho chceš vidieť vo svojej plnej kráse, sa sem odporúča zájsť po výdatných dažďoch.

V turistike môžeš pokračovať aj ďalej. S otvorenou náručou ťa privíta neďaleká Kvačianska dolina, ktorá taktiež ohuruje svojimi prírodnými krásami a unikátmi. Najkrajšia je v jarnom období, keď sú lúky posypané kvetmi a okolie zdobia sýtozelené dreviny.

Lúčanský vodopád

Kúpeľná obec Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove. Okrem toho, že sa právom pýši prívlastkom „kúpeľná“, má ešte niečo, čo ju robí jedinečnou – Národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád.

Pre zaujímavosť treba pripomenúť, že len 5 vodopádov predstavujúcich najvýznamnejšie prírodné dedičstvo nášho štátu bolo Ministerstvom životného prostredia vyhlásených za národné prírodné pamiatky – medzi nimi aj spomínaný Lúčanský vodopád, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VÝLETY PO SLOVENSKU 🌷 (@vylety_po_slovensku)

Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.

Samotný potok Lúčanka, alebo Teplianka, nie je ničím zaujímavý, ale jeho prítoky sú sadrovcovo-zemité teplice, ktoré obohatili výzdobu vodopádu tým, že pretekali ponad travertínové terasy, z ktorých vodopád dopadá dolu. Výhodou je, že priamo pri vodopáde je k dispozícii bezplatné parkovanie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Visit Ružomberok, Slovakia Travel, Náučné chodníky, Kapina, Obec Lúčky, Visit Liptov

Najnovšie videá

Trendové videá