Slovensko má až 200 vodopádov. Spoznaj 5 z nich, na ktorých návštevu je ideálny čas
- Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
- Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko
- Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
- Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko
Šarafiový vodopád je jedným z vodopádov Západných Tatier. Ak si niekedy išiel Žiarskou dolinou k Žiarskej chate, určite si ho po svojej ľavici videl. Najprv ho môžeš uvidieť kúsok pod chatou, keď vyjdeš na veľké holiny, ktoré majú na svedomí lavíny vrátane tej storočnej, ktorá tu spadla v roku 2009.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vodopád sa nachádza na toku Šarafiového potoka, ktorý steká po južnom úbočí vrcholu Príslop (2 126 m). Vodopád by si možno skôr zaslúžil označenie kaskáda, pretože najvyšší z radu kaskád má len asi 3,5 m, pričom celý vodopád (kaskáda) dosahuje výšku asi 20 m. Šírka Šarafiového vodopádu, ktorý sa nachádza vo výške 1 480 m, je približne jeden meter.
Jelení vodopád
Čutkovská dolina nie je medzi turistami až tak známym pojmom. Je situovaná v ochrannom pásme Národného parku Veľká Fatra pri ružomberskej mestskej časti Černová.
Napriek tomu ide o miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. K najväčším atraktivitám doliny patrí Jelení vodopád. Vďaka svojej výške 24 metrov predstavuje 2. najvyšší útvar svojho druhu v celom národnom parku.
Vodopád sa nachádza na Jeleňom potoku, pravostrannom prítoku Čutkovského potoka. Je kaskádovitý, dvojetážový a celkom najkrajšia je jeho horná časť. Z odborného hľadiska ide o tzv. deštrukčný vodopád, čo znamená, že jeho výška i sklon sa v priebehu vekov pôsobením vody zmenšuje.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Jelení vodopád predstavuje jednu zo zastávok náučného chodníka „Známa-neznáma Čutkovská dolina“. Chodník začína v ústí Čutkovskej doliny a sprístupňuje všetky najzaujímavejšie zákutia oblasti.
Úsek pred vodopádom je pre náročnejší terén vybavený 84 schodmi. Keďže množstvo vody vo vodopáde v priebehu roka kolíše, najvhodnejšie je navštíviť ho na jar alebo v obdobiach po väčších dažďoch.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.