Slovensko má až 200 vodopádov. Spoznaj 5 z nich, na ktorých návštevu je ideálny čas

  • Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
  • Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko
Vodopády na Slovensku
Freepik/jcomp, Wikimedia/Jerzy Opioła
  • Pramene a vodopády sú okrasou každej krajiny
  • Na relatívne malej ploche ich má obdivuhodné množstvo aj Slovensko

Vodopád Červené piesky

Vodopád Červené piesky sa nachádza v prekrásnom prostredí Prosieckej doliny obkolesenej Chočskými vrchmi. Je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku.

Dostaneš sa k nemu z rázcestia Vidová v Prosieckej doline, odkiaľ vedie krátky chodník do slepej dolinky Červené piesky, kde sa nachádza tento asi 15 metrov vysoký vodopád.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa July (@dzudzii)

V suchých obdobiach v ňom tečie malý prúžok vody, preto, ak ho chceš vidieť vo svojej plnej kráse, sa sem odporúča zájsť po výdatných dažďoch.

V turistike môžeš pokračovať aj ďalej. S otvorenou náručou ťa privíta neďaleká Kvačianska dolina, ktorá taktiež ohuruje svojimi prírodnými krásami a unikátmi. Najkrajšia je v jarnom období, keď sú lúky posypané kvetmi a okolie zdobia sýtozelené dreviny.

Lúčanský vodopád

Kúpeľná obec Lúčky leží neďaleko Veľkého Choča v Dolnom Liptove. Okrem toho, že sa právom pýši prívlastkom „kúpeľná“, má ešte niečo, čo ju robí jedinečnou – Národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád.

Pre zaujímavosť treba pripomenúť, že len 5 vodopádov predstavujúcich najvýznamnejšie prírodné dedičstvo nášho štátu bolo Ministerstvom životného prostredia vyhlásených za národné prírodné pamiatky – medzi nimi aj spomínaný Lúčanský vodopád, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VÝLETY PO SLOVENSKU 🌷 (@vylety_po_slovensku)

Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka.

Samotný potok Lúčanka, alebo Teplianka, nie je ničím zaujímavý, ale jeho prítoky sú sadrovcovo-zemité teplice, ktoré obohatili výzdobu vodopádu tým, že pretekali ponad travertínové terasy, z ktorých vodopád dopadá dolu. Výhodou je, že priamo pri vodopáde je k dispozícii bezplatné parkovanie.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Visit Ružomberok, Slovakia Travel, Náučné chodníky, Kapina, Obec Lúčky, Visit Liptov

Najnovšie videá

Trendové videá