Slovensko má na dosah svetový úspech. Táto spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19

  • Slováci majú na dosah svetový úspech v podobe vakcíny proti vírusu COVID-19
  • Všetko chcú stihnúť do septembra a ich vakcína by mala byť účinná aj pre starších ľudí
vakcína
Unsplash
  • Slováci majú na dosah svetový úspech v podobe vakcíny proti vírusu COVID-19
  • Všetko chcú stihnúť do septembra a ich vakcína by mala byť účinná aj pre starších ľudí

Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience, ktorá je v takmer záverečnej fáze vývoja vakcíny pre Alzheimerovu chorobu dnes oznámila, že vyvíja vakcínu proti vírusu COVID-19. Informujú o tom vo svojej tlačovej správe.

Spoločnosť Axon má viac ako 20 rokov skúseností s vývojom bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín. Jeho dobre zavedená škálovateľná technológia umožnila spoločnosti v posledných týždňoch rýchlo sa zorientovať a vytvoriť novú peptidovú vakcínu na podporu globálneho boja proti COVID-19.

Vakcína má brániť ľudské bunky pred nebezpečnými proteínmi

Norbert Žilka, hlavný vedecký pracovník spoločnosti Axon povedal: „Máme viac ako šesťdesiat vedcov s odbornými znalosťami v kľúčových odboroch – imunológia, farmakológia, štrukturálna biológia, proteomika, genomika – vďaka čomu je spoločnosť Axon ideálna na poskytovanie rýchleho riešenia v boji proti novému koronavírusu.“

Pre vývoj vakcíny proti koronavírusu použila spoločnosť Axon svoju zavedenú platformu vakcín na báze peptidov, aby následne vyrobila novú účinnú profylaktickú látku. Nová vakcína COVID-19 je určená na liečbu infikovaných pacientov a na ochranu zdravých jedincov pred infekciu.

Táto vakcína obsahuje iba vybrané epitopy, (malá oblasť molekuly, pozn. redakcie) schopné indukovať špecifické bunky a imunitné reakcie inými bunkami, aby sa zabránilo k stretu vírusového proteínu so svojimi cieľovými ľudskými bunkami, čím bránia vírusu vniknúť do buniek a šíriť sa.

Jednoducho povedané, vakcína má zabrániť kľúčovým vírusovým proteínom, aby sa dostali do špecifických buniek človeka.  Cieľom tohto prístupu je zabrániť nežiaducim závažným vedľajším účinkom pozorovaným v predchádzajúcich štúdiách konvenčných vakcín proti SARS-CoV.

zdroj: Unsplash

Vakcína bude účinná aj pre starších ľudí

U starších pacientov s najvyšším rizikom COVID-19 je tendencia k rozvoju vážnych dýchacích komplikácií a následný zápal pľúc, ktorý by mohol mať za následok trvalé poškodenie pľúc alebo dokonca smrť.

Všeobecne platí, že starší ľudia zvyčajne nereagujú na vakcináciu. Spoločnosť Axon vyvinula inovatívne technológie, ktoré  stimulujú imunitný systém starších ľudí a ľudí s imunodeficienciou (poškodená imunita pozn. redakcie). Podľa spoločnosti vakcína takto pomáha aj staršej populácií, ktorá je najviac ohrozená.

„Ľudský imunitný systém sa s vekom pomaly zhoršuje. To spôsobuje, že starší ľudia sú vysoko citliví na infekcie SARS-CoV-2 a sú náchylní na ťažké respiračné komplikácie. Sme presvedčení, že máme bezpečný a efektívny koncept očkovania, aby sme zabránili budúcim nákazám COVID-19 a zároveň chránili najzraniteľnejšie skupiny,“ uviedla profesorka Eva Kontseková, imunologička a vedúca imunoterapie v Axone.

zdroj: LinkedIn - Michal Fresser, Chief Executive Officer at AXON Neuroscience

Testovať chcú už v septembri

Posledná konferencia, ktorej spolupredsedala Európska agentúra pre lieky (EMA) a Správa potravín a liečiv (FDA) potvrdila, že by mohla byť k dispozícii zrýchlená regulačná cesta pre osvedčené vakcinačné platformy, ako napríklad tá slovenská od Axon.

Keďže majú Slováci na dosah aj ďalší obrovský úspech – vakcína proti Alzheimerovej chorobe – tieto skutočnosti by mohli uľahčiť rýchly prechod na prvé klinické skúšky u ľudí s koronavírusom.

„Vznikajúca globálna zdravotná hrozba COVID-19 si vyžaduje rýchlu reakciu. Sú naliehavo potrebné všestranné platformy pre vakcíny. Vzhľadom na zrýchlené regulačné postupy by sa prvé vakcíny mohli dostať do obehu testov už v septembri  2020, oveľa rýchlejšie ako štandardné časové harmonogramy očkovania,“ uviedol vedúci oddelenia Michal Fresser, výkonný riaditeľ spoločnosti Axon Neuroscience.

Vakcína by mohla byť dokončená v priebehu budúceho leta.

Peptidové vakcíny predstavujú podľa spoločnosti sľubnú alternatívu ku konvenčným vakcínovým prístupom, najmä vzhľadom na rýchlosť ich vývoja a ľahkú výrobu. Axon je dlhoročným svetovým lídrom vo výrobe peptidových vakcín.

zdroj: Pixabay/Katja Fuhlert

Chcú zachrániť 31-miliónov ľudí

Spoločnosť Axon vyvíja aj vakcínu proti Alzheimerovej chorobe. O svojom pokroku informujú vo svojej tlačovej správe.

Slováci predstavili pozitívne výsledky svojej druhej fázy štúdie pre vakcínu AADvac1, ktorá je prvou vakcínou ktorá má zabraňovať tvorbe proteínu Tau, ktorý sa ukladá do mozgu, čím je Alzheimerova choroba charakteristická.

Čítaj viac >> Títo Slováci chcú zachrániť 31-miliónov ľudí. Ich vakcína je jediná na svete a mala by byť prelomová

Axon prijal 196 pacientov z ôsmich európskych krajín. Štúdiu dokončilo 163 pacientov. Výsledky štúdie preukázali pozitívny vplyv novej vakcíny na tvorbu proteínu Tau. Ide tak o svetový úspech, keďže sú Slováci jediní na svete, ktorí sú tak blízko k prvej vakcíne.

Z krvi sa pacientom kontroloval aj proteín NfL, ktorý je možné merať pomocou imunotestov. Slúži ako dôležitý marker pri monitorovaní rôznych chorôb vrátane Alzheimerovej. Po vpichnutí vakcíny sa tieto ukazovatele podľa výskumu znížili a spomalili až o 58% v porovnaní so skupinou, ktorej bolo podávané placebo.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá