Slovensko má obľúbenú pochutinu za super nízke ceny. Celá Európa trpí jej zdražovaním, je najhoršie za 40 rokov

  • Spotreba čokolády na Slovensku sa znížila
  • Každý Slovák zje v priemere 3,4 kg sladkostí z čokolády ročne
Žena drží potravinu a košík.
Ilustračná fotografia Freepik/@rawpixel.com
  • Spotreba čokolády na Slovensku sa znížila
  • Každý Slovák zje v priemere 3,4 kg sladkostí z čokolády ročne

Eurostat, štatistický úrad Európskej únie, priniesol tento týždeň prekvapivé zistenie: Slovensko je jedinou z dvoch krajín EÚ, kde ceny kakaa a čokolády v prášku v poslednom období klesali. Dokonca o pomerne značné percento. V porovnaní s ostatnými krajinami, kde ceny kakaa prudko rastú dvojciferným tempom, to môže vyznieť ako sladká anomália.

Spotreba čokolády v SR v roku 2023 už druhý rok po sebe klesla, vlani jej každý Slovák zjedol v priemere 3,4 kilogramu (kg). Uviedol to Štatistický úrad (ŠÚ) SR v súvislosti s Dňom čokolády, ktorý sa každoročne pripomína 7. júla. Informuje o tom tlačová agentúra TASR. 

Ceny kakaa a čokolády v prášku v Európskej únii sa v máji tohto roka vyšplhali o 6,3 %. To je len ďalší dôsledok turbulentného vývoja na trhu, kde ceny kávy dosiahli historické maximá.

Najviac sa zdražela čokoláda v Estónsku, kde ceny kakaa a čokolády v prášku vzrástli o viac ako 17 %. V Chorvátsku si za rovnaké produkty priplatíte o 15 % viac. Tieto údaje zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. 

Klesá aj spotreba čokolády  

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na obyvateľa sa podľa štatistikov v roku 2023 na Slovensku znížila v priemere o 300 gramov (8,1 %). Každý Slovák podľa predbežných údajov ŠÚ SR tak zjedol 3,4 kilogramu sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 3,7 kilogramu.

„Spotreba tejto pochúťky na báze kakaa sa tak znížila už druhý rok po sebe. Kým medziročný pokles v roku 2022 bol 16 %, v roku 2023 predbežné výsledky hovoria o poklese o 8 %,“ spresnila Monika Rákošová, riaditeľka odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR v priemere skonzumoval za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

Najviac čokolády zjedia Švajčiari 

V medzinárodnom porovnaní patria podľa ŠÚ SR k najväčším konzumentom čokolády najmä európske krajiny, ľudia v Ázii uprednostňujú iné sladkosti. Najviac, v priemere 11,8 kg na obyvateľa, jej v roku 2022 zjedli Švajčiari. Nasledovali obyvatelia Spojených štátov amerických s 9 kg a Nemecka s 5,8 kg.

Na druhom konci rebríčka sú India a Čína, kde majú podľa odhadov spoločnosti Statista výrazne nižšiu spotrebu na obyvateľa, a to na úrovni 1 kg a 0,2 kg (údaje za rok 2022).

Minulý rok si si musel za tabuľku mliečnej čokolády (100 g) v slovenských obchodoch siahnuť hlbšie do vrecka ako kedykoľvek predtým. Priemerná cena totiž dosiahla 1,43 eura, čo je o 36 % viac ako v roku 2022. Ani čokoláda na varenie sa nevyhla zdraženiu, jej cena vzrástla o takmer 28 % na 1,08 eura za 100 g. 

Svetový deň čokolády alebo len Deň čokolády sa pripomína 7. júla preto, lebo táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Ceny kakaa na burze sú momentálne ako na hojdačke a reagujú na každú správu o počasí, ktorá by mohla ovplyvniť budúcoročnú úrodu. Obchodníci sa snažia odhadnúť produkciu a podľa toho investujú, no zatiaľ chýbajú relevantné dáta.

„Trh je citlivý na akékoľvek informácie o počasí, ktoré by mohlo ovplyvniť úrodu kakaa,“ vysvetľuje analytik XTB Marek Nemky pre portál openiazoch.sk. „V tejto chvíli však nemáme dostatok spoľahlivých údajov, ktoré by nám pomohli s presnou predpoveďou.“

Kľúčové informácie o úrode kakaa sa dozvieme až v auguste a septembri. Vtedy sa zistia údaje o počte kakaovníkových stromov a plodov, na základe ktorých sa dá odhadnúť budúcoročná produkcia.

Dovtedy môžeme len špekulovať o tom, aká bude cena kakaa a čokolády v budúcnosti. Niektorí analytici sa domnievajú, že ceny porastú, iní zasa očakávajú ich stabilizáciu.

Čokoláda za 258,6 milióna eur

Aj keď sa na Slovensko v roku 2023 doviezlo o niečo menej čokolády ako v roku 2022, stále ide o sladké milióny. Celkovo sa k nám dostalo viac ako 47 400 ton čokolády v hodnote 258,6 milióna eur.

Chuť na čokoládu nám najviac uspokojujú susedia: Nemecko, Česko, Poľsko, Belgicko a Bulharsko. Z týchto piatich krajín pochádza takmer dve tretiny dovezených čokoládových pokladov.

Súčasne sa zo Slovenska vyviezlo vlani spolu 59 400 ton čokolády v hodnote 302,4 milióna eur. V medziročnom porovnaní klesol export o 2 800 ton. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska a Nemecka.

Členské štáty EÚ v roku 2023 vyviezli 867 000 ton čokolády a čokoládových tyčiniek do krajín mimo EÚ, čo predstavuje dvojpercentný nárast v porovnaní s rokom 2022. Najväčšími exportérmi podľa údajov Eurostatu boli Nemecko (26 % celkového exportu EÚ), Holandsko (14 %), Poľsko (13 %), Belgicko (11 %) a Taliansko (11 %). Najväčšími partnermi pre vývoz mimo EÚ boli Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Rusko a Kanada.

Tabuľka mliečnej čokolády (100 gramov) stála v slovenských obchodoch v roku 2023 v priemere 1,43 eura a čokoláda na varenie rovnakej hmotnosti 1,08 eura. V porovnaní s rokom 2022 priemerné ceny výrazne vzrástli. Mliečna čokoláda bola vlani drahšia v priemere o viac ako 36 % ako v roku 2022 a cena čokolády na varenie sa zvýšila o takmer 28 %.

Zdroje: openiazoch.sk, TASR, Eurostat

Najnovšie videá

Trendové videá