Slovensko má povinnosť zatknúť Putina v prípade jeho návštevy. Vyplýva to z medzinárodných zmlúv
- Slovensko ako zakladajúci člen Medzinárodného trestného súdu (ICC) má právnu povinnosť zatknúť Putina
- Dôvodom je platný medzinárodný zatykač
- Slovensko ako zakladajúci člen Medzinárodného trestného súdu (ICC) má právnu povinnosť zatknúť Putina
- Dôvodom je platný medzinárodný zatykač
Slovenská republika by v prípade príchodu ruského prezidenta Vladimira Putina na naše územie musela pristúpiť k jeho zatknutiu. Dôvodom je platný medzinárodný zatykač vydaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu na ruského prezidenta pre podozrenie zo zodpovednosti za vojnové zločiny na Ukrajine.
Informuje o tom Inštitút ľudských práv na svojej sociálnej sieti v reakcii na nedávne vyjadrenia Kremľa o možných mierových rokovaniach na Slovensku.
Slovensko nie je neutrálna krajina
Napriek tomu, že ruský prezident Vladimir Putin označil Slovensko za „neutrálnu krajinu“ vhodnú na prípadné mierové rokovania s Ukrajinou, realita je komplikovanejšia. Slovensko je totiž jedným zo zakladajúcich členov Medzinárodného trestného súdu a signatárom Rímskeho štatútu, čo ho právne zaväzuje k spolupráci s ICC.
„Rímsky štatút je zjednodušene povedané základom fungovania Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu. Slovenská republika je dokonca jedným zo zakladajúcich členov ICC,“ píše Inštitút ľudských práv.
Kľúčovým faktom tiež je, že voči zatykačom vydaným Medzinárodným trestným súdom neexistuje právna imunita, a to ani pre úradujúce hlavy štátov. To znamená, že aj keby Putin pricestoval na Slovensko v pozícii hlavy štátu, slovenské orgány by mali povinnosť zatykač vykonať.
Rímsky štatút podporuje 130 krajín
Rímsky štatút, ktorý Slovensko ratifikovalo 11. apríla 2002, predstavuje právny základ pre fungovanie ICC. Tento súd sa zameriava na stíhanie najzávažnejších medzinárodných zločinov vrátane vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy. V súčasnosti ho podporuje vyše 130 krajín sveta.
„Rímsky štatút o založení Medzinárodného trestného súdu bol definovaný a podpísaný na Konferencii OSN 17. júla 1998 v Ríme. V súčasnosti ho podporuje vyše 130 krajín sveta. ICC so sídlom v Haagu je prvou stálou medzinárodnou súdnou inštitúciou, ktorá bola vytvorená na rozhodovanie o najzávažnejších zločinoch s medzinárodným dosahom, akými sú najmä zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, genocída a agresia,“ dodal inštitút.
Stretnutie Putina a Fica
Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestoval do Moskvy na rokovanie s Putinom tesne pred Vianocami, 22. decembra. V pondelok (23.12.) proti návšteve protestovali občania na Námestí slobody v Bratislave. Následne vo štvrtok (26.12.) Putin povedal, že Slovensko je pripravené hosťovať rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní.
Putin na tlačovej konferencii uviedol, že Fico vyjadril pripravenosť poskytnúť územie svojej krajiny ako platformu pre rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom, ak sa takéto rokovania budú konať. „Nie sme proti tomu,“ pokračoval Putin.
„Ak k tomu dôjde – prečo nie? Slovensko z nášho pohľadu zastáva neutrálny postoj. Je to pre nás prijateľná možnosť,“ citovala Putina agentúra TASS.
Kritika opozície a právna dohra
Predseda opozičnej strany SaS Branislav Gröhling uviedol, že Putina na Slovensku nebude nikto vítať potleskom, práve naopak. Slovensko totiž nie je autokracia.
„Jediná cesta, ako skončiť vojnu na Ukrajine, nie je Ficove líškanie sa Putinovi, ale odpochodovanie ruských vojsk z územia Ukrajiny,“ vyhlásil predseda SaS. Ako ďalej uviedol, nápad premiéra Roberta Fica na hostenie mierových rokovaní navyše považuje za absurdný.
Predseda PS Michal Šimečka považuje za absurdné, že o zahraničnej politike Slovenska opäť informuje niekto iný ako vláda SR. Fico podľa neho „kašle“ na demokratickú legitimitu svojej politiky.
Mier Ukrajine podala podnet na generálnu prokuratúru. Aktivisti tvrdia, že premiérova cesta do Moskvy mohla porušiť zákon. Podľa ich názoru existuje podozrenie na trestný čin sabotáže alebo iné trestné činy. V piatok (27. 12.) sa hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová vyjadrila, že prokuratúra žiadosť o preskúmanie krokov Fica vybaví v súlade so zákonom.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: FB/Inštitút ľudských práv, archív SIU, archív SIU