Slovensko má problém: Stopka na citlivé informácie od našich spojencov, prekáža aj nominácia Gašpara

  • Táto pozícia je jednou z najdôležitejších v bezpečnostných zložkách
  • Viaceré spravodajské služby už so Slovenskom prestali zdieľať citlivejšie informácie
tibor gašpar
Na snímke zľava premiér SR Robert Fico a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar TASR - Jaroslav Novák
  • Táto pozícia je jednou z najdôležitejších v bezpečnostných zložkách
  • Viaceré spravodajské služby už so Slovenskom prestali zdieľať citlivejšie informácie

V súčasnosti sa debatuje o tom, či sa stane predsedom SIS poslanec Smeru Tibor Gašpar. Ako sme ťa nedávno informovali, ten je obvinený aj obžalovaný v súvislosti s korupciou a vyšetrovatelia tvrdia, že uniesli s Norbertom Bödörom políciu tak, že ju neriadili osoby z jej čela, ale plnili pokyny osôb mimo nej. Minister vnútra Šutaj Eštok si myslí, že by Gašpar do SIS ísť nemal. 

Táto pozícia je jednou z najdôležitejších v bezpečnostných zložkách. Sám Gašpar zatiaľ hovorí, že ho na túto pozíciu neoslovili. Smer ho však spomínal verejne už viackrát.

Predseda vlády tvrdí, že Gašparov politický potenciál výrazne rozširuje možnosti jeho uplatnenia. „Trochu sa to teraz vo mne láme, ako spolupracovať s Tiborom ďalej,“ povedal Fico ešte koncom roka.

„Na jednej strane je to presne taký človek, akého by som si predstavoval na čele SIS, na druhej strane je to zároveň mimoriadne talentovaný politik, ktorý priniesol niečo, čo tu v politike dávno nebolo, pokoj, profesionalitu i odborné vyjadrovanie,“ dodal.

Investigatívna webový portál VSquare upozornil, že vládnuca koalícia sa rozhodla zmeniť zákon v danej veci. Táto zmena sa týka kandidátov na post riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady SR. Nový riaditeľ SIS by mohol dočasne pozastaviť výkon funkcie poslanca bez toho, aby sa musel vzdať mandátu. Ak by sa vzdal funkcie šéfa SIS, mohol by sa vrátiť k svojmu mandátu.

Z hľadiska ďalšieho postupu ešte v decembri premiér oznámil, že po schválenej novele kompetenčného zákona, ktorá rieši mandát riaditeľa SIS, bude hovoriť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, píše agentúra TASR.

„Ak pani prezidentka obhajovala čurillovcov, ak pani prezidentka nemala problém s Danielom Lipšicom, aby bol špeciálny prokurátor, tak nevidím dôvod, prečo by mala mať problém, že človek, ktorý je obvinený, by nemal byť riaditeľom SIS,“ povedal Fico. S prezidentkou si to však chce korektne vykonzultovať.

Nedôvera voči SIS

Viacerí odborníci sa zhodujú, že vymenovanie osoby, ktorá čelí obvineniu z trestného činu, za riaditeľa tajnej služby by vážne ohrozilo dôveryhodnosť SIS.

„Sme menší ako Rakúsko a Maďarsko, zraniteľnejší, preto sa pri výmene spravodajských informácií musíme viac spoliehať na našich medzinárodných partnerov,“ uviedol predstaviteľ slovenskej vlády pre investigatívny portál. Podľa nemenovaného zdroja je pre súčasnú vládu práve medzinárodná spolupráca kľúčová.

„Po turbulenciách a škandáloch posledných rokov SIS už dávno prestala pôsobiť ako dôveryhodný partner na medzinárodnej úrovni. Prípadná nominácia Tibora Gašpara na post šéfa služby tento stav len potvrdzuje a SIS týmto krokom stratí posledné zvyšky dôvery spojencov,“ uviedla Andrea Michalcová, bezpečnostná analytička a riaditeľka pražského Centra pre informovanú spoločnosť.

„V spravodajskej komunite v zahraničí sa tak slovenská tajná služba zaradí do kategórie nedôveryhodných a informácie si bude môcť vymieňať len s inými skompromitovanými službami,“ dodala Michalcová pre Vsquare.

Viaceré zdroje z európskych bezpečnostných a spravodajských kruhov pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka potvrdili, že niektoré spojenecké spravodajské agentúry už prerušili zdieľanie dôverných informácií so Slovenskom. Toto prerušenie sa týka údajov o vojenských operáciách na Ukrajine a kontrarozviedkových aktivitách súvisiacich s Ruskom a Čínou.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SIU, TASR, Vsquare

Najnovšie videá

Trendové videá