Slovensko má prvú uhlíkovo neutrálnu budovu. Na vzácny certifikát musela čakať viac než rok
- Einpark je prvou uhlíkovo neutrálnou budovou na Slovensku
- Developer si chce vytvoriť portfólio z týchto ekologických budov
- Einpark je prvou uhlíkovo neutrálnou budovou na Slovensku
- Developer si chce vytvoriť portfólio z týchto ekologických budov
Developerskej spoločnosti CORWIN sa podaril skutočný unikát. Projekt Einpark Offices má na konte obrovský úspech – ako úplne prví na Slovensku získali veľmi cenný LEED Zero Carbon certifikát. Ide o jeden z najprestížnejších certifikátov v prípade rozvoja ekologických budov po celom svete.
Certifikát získali po viac ako roku
Einpark v Bratislave nie je ani zďaleka novinkou medzi bratislavskými kancelárskymi budovami. Na svojej lokalite na Einsteinovej ulici stojí od roku 2020. Už vtedy mala spoločnosť víziu urobiť Einpark najekologickejšou budovou na Slovensku s čo najmenšou uhlíkovou stopou.
Tomuto megaprojektu od spoločnosti CORWIN sa až po roku prísneho vykazovania a posudzovania mnohých parametrov a štatistík, spojených nielen s prevádzkou budovy, ale aj s aktivitami jej nájomcov, podarilo získať cenný LEED certifikát.
Niektoré dáta, ktoré za ten čas nazbierali, ukázali, že práve voľba ľudí napríklad pri forme dopravy do zamestnania zohráva kľúčovú úlohu v uhlíkovej stope budov, v ktorých pracujú.
V prípade Einparku väčšina nájomníkov a ľudí do zamestnania dochádza buď mestskou dopravou, čo predstavuje až 24 %, alebo pešo, čo zodpovedá druhej najväčšej skupine, až 21 %.
„Napriek tomu viac ako polovica emisií súvisiacich s jeho prevádzkou je spôsobená tým, ako sa doň ľudia prepravujú. A to autami chodí len okolo 20 percent z nich,“ vysvetľuje Miloš Polák, manažér rozvoja projektov spoločnosti CORWIN.
Miloš Pollák pritom zdôrazňuje, že aj pre toto je dôležité myslieť na emisie skleníkových plynov, ktoré sa spájajú s neskoršou prevádzkou budovy.
Ekologicky mysleli už pri projektovaní
Už počas samotného projektovania a výstavby mysleli na využitie recyklovaných a lokálnych materiálov. Materiál bol do značnej miery vozený len z blízkeho okolia. Zároveň však chceli čo najefektívnejšie využiť všetky technológie a funkcie, aby sa dopracovali k čo najúspornejšiemu režimu.
„Chceme, aby naše budovy boli v maximálnej miere energeticky efektívne, získavali teplo a chlad pomocou tepelných čerpadiel či pokrývku ich striech a celého okolia tvorili rastliny. Je to celý komplex opatrení, ktoré v konečnom dôsledku minimalizujú nároky projektu na spotrebu energií,“ hovorí Miloš Polák.
Samotná prevádzka kancelárskych budov si pripisuje recykláciu až 65 % odpadu. Toto číslo predstavuje až dvojnásobok priemeru. Navyše tento údaj stále rastie s pribúdajúcimi opatreniami.
Napríklad v Einparku dokáže elektrický kompostér ročne spracovať až 50 ton bioodpadu. Vďaka inteligentnému návrhu budov sa v porovnaní so štandardom darí ušetriť až 52 % vody.
K rezidenčným aj office projektom od CORWINu patria i zelené strechy, ktorých celková plocha dosahuje takmer 14-tisíc metrov štvorcových, čo je rozloha dvoch futbalových ihrísk.
Vízia do budúcnosti
Spoločnosť CORWIN sa však týmto projektom nechce zaseknúť na jednom mieste. Dlhodobým cieľom je mať všetky kancelárske nehnuteľnosti v portfóliu ako uhlíkovo neutrálne stavby. Týka sa to aj tých, ktoré by sa mali už čoskoro objaviť v areáli bývalého závodu Palma v Bratislave, ale i ľubľanského obchodno-administratívneho komplexu Vilharia, ktorý bude patriť medzi najudržateľnejšie stavby v Slovinsku.
„Aj keď existuje množstvo firiem, ktoré sa chcú v najbližších dekádach postupne posúvať k uhlíkovej neutralite, CORWIN by bol prvým developerom na svete s kompletným LEED Zero uhlíkovo neutrálnym portfóliom,“ uzavrel Samuel Sůra, CEO certifikačnej spoločnosti SALVIS.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TS/Konferencia/CORWIN