Slovensko má revolučnú terapiu proti rakovine. Geneticky upravené bunky prinášajú nádej na uzdravenie

  • CAR-T bunky v laboratóriu geneticky upravia
  • Dokážu poraziť rakovinu u troch až štyroch pacientov z desiatich
lekár
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok
  • CAR-T bunky v laboratóriu geneticky upravia
  • Dokážu poraziť rakovinu u troch až štyroch pacientov z desiatich

Na Slovensku začali používať prelomovú liečbu, ktorá využíva vlastné biele krvinky na boj proti niektorým druhom rakoviny lymfatického systému a krvi. Ide o CAR-T bunky geneticky upravené v laboratóriu. Ako informuje portál noviny.sk, môžu vyliečiť rakovinu u troch až štyroch z desiatich pacientov.

V Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave minulý rok začali touto inovatívnou terapiou liečiť päť rôznych diagnóz a už 23 pacientov ju absolvovalo.

„V Národnom onkologickom ústave sa neustále snažíme posúvať hranice toho, čo je možné v boji proti rakovine. CAR-T terapia je pre nás nielen symbolom medicínskeho pokroku, ale predovšetkým prísľubom pre pacientov, ktorí sa ocitli na konci štandardných liečebných možností,“ uviedol riaditeľ NOÚ Ing. Tomáš Alscher, MPH.

Primár Oddelenia onkohematológie I. v NOÚ Andrej Vranovský objasnil, o čo vlastne ide.

„Sú to vlastné biele krvinky pacienta, ich určitý podtyp, ktorý sa snažíme upraviť tak, aby boli schopné rozpoznávať a zabíjať nádorové bunky,“ ozrejmil Vranovský.

Ako liečba funguje

CAR-T liečbou si prešla už aj pacientka Tatiana, ktorej sa rakovina trikrát vrátila. „Keby nebola CAR-T liečba, tak už tu nie som,“ uviedla. „Prešla som si chemoterapie, rádioterapie, transplantáciu kmeňových buniek.“

„Hlavne z toho dôvodu je to dôležité, že pre týchto pacientov v podstate nemáme žiadne liečebné alternatívy,“ doplnil Vranovský.

V zahraničnom laboratóriu upravujú tieto bunky tak, aby vedeli v tele zničiť rakovinu.

rakovina, pacientka
zdroj: freepik

„Vloží sa gén do bielej krvinky a zmrazené sa posielajú k nám naspäť, kde ich následne podáme vo forme infúzie pacientovi,“ uviedol Vranovský.

„V prípade tej najčastejšej indikácie, čo je takzvaný difúzny veľký bunkový lymfóm, tam sa predpokladá, že vyliečených je tridsať až štyridsať percent pacientov,“ pokračoval Vranovský.

Upravené bunky zostanú v tele a bojujú s rakovinou. „CAR-T bunky sú považované za živý liek, čo znamená toľko, že môžu roky prežívať v organizme pacienta,“ ozrejmil Vranovský.

Vedľajšie účinky odsledujú

Liečba nesie riziká. Na včasné zistenie silných vedľajších účinkov pacient zostáva dva týždne v nemocnici. Ďalšie dva týždne musí byť v dosahu jednej hodiny od nemocnice.

„Jednou z výziev do budúcnosti bude upraviť terapiu tak, aby mala nižšie vedľajšie účinky, nižšiu cenu a väčšiu dostupnosť. A to sa už postupne deje,“ uviedol prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, FECMM.

Takýchto centier po celom Slovensku plánujú otvoriť viac, no zatiaľ je iba jedno v Bratislave.

„V roku 2023 sme odliečili osem pacientov a za tento rok sa nám podarilo odlíčiť pätnásť pacientov,“ informoval Alscher.

V Českej republike je takýchto centier už osem. 

Budúcnosť prináša výzvy v znižovaní vedľajších účinkov a testovaní liečby na iné choroby. Táto metóda sa skúša aj pri pevných nádoroch, ako je rakovina prsníka a hrubého čreva.

Intenzívnejší boj proti rakovine v EÚ

Ministri zdravotníctva EÚ v piatok v Luxemburgu prijali odporúčania na boj proti rakovine, ktorej sa dá predchádzať očkovaním. Tento krok ocenila aj Európska komisia (EK). Tieto odporúčania posilňujú očkovanie proti ľudským papilomavírusom (HPV) a vírusu hepatitídy B (HBV), informuje TASR.

Cieľom odporúčania, ktoré EK navrhla v januári tohto roku, je zvýšiť zaočkovanosť proti vírusom, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, ako sú HPV a HBV. Podporou zaočkovanosti môžu členské štáty predchádzať rakovine, zachraňovať životy a znižovať tlak na zdravotné systémy. Schválené odporúčania pomôžu lepšie monitorovať zaočkovanosť a identifikovať oblasti s nedostatkami.

zdravotnícky pracovník očkuje seniora
zdroj: TASR/Roman Hanc

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v správe pripomenula, že každý rok EÚ prichádza o 14 000 obyvateľov kvôli rakovine krčka maternice. Hlásených je tiež viac ako 16 000 nových infekcií hepatitídy B.

„Vďaka bezpečným a účinným vakcínam a cieľu zaočkovať 90 percent dievčat proti HPV a zvýšiť očkovanie proti hepatitíde B máme historickú príležitosť odstrániť rakovinu krčka maternice a iné druhy rakoviny spôsobené týmito vírusmi,“ povedala komisárka.

Presne stanovené ciele

Európsky plán boja proti rakovine stanovil cieľ dosiahnuť 90-percentnú zaočkovanosť dievčat proti HPV a výrazne zvýšiť zaočkovanosť chlapcov do roku 2030. Plán tiež zabezpečuje prístup k očkovaniu proti HBV na predchádzanie rakovine pečene.

Odporúčanie zahŕňa bezplatné očkovanie alebo úplné preplácanie nákladov, elektronické registre očkovania, ľahký prístup k očkovaniu, najmä pre rizikové a znevýhodnené skupiny, a začlenenie očkovania do programov prevencie rakoviny.

Odporúčanie Rady EÚ tiež hovorí o posilnení komunikácie a riešení šírenia dezinformácií o očkovaní. Podporuje očkovanie dievčat aj chlapcov proti HPV a všetkých postihnutých skupín proti HBV.

Komisia bude podporovať členské štáty pri vykonávaní odporúčaní, aj prostredníctvom programu EU4Health 2024 s rozpočtom 20 miliónov eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Noviny.sk, Fakultní nemocnice Hradec Králové, nou.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá