Slovensko má veľký problém. Len počas troch mesiacov sa odtiaľto nelegálne vyviezli lieky za 4,1 milióna eur

  • ŠÚKL informuje, že Slovensko eviduje ilegálny vývoz liekov do zahraničia
  • Ich hodnota medzi februárom a aprílom dosiahla viac ako 4 milióny
Lekáreň, lekárnička
Ilustračná foto. TASR/Henrich Mišovič
  • ŠÚKL informuje, že Slovensko eviduje ilegálny vývoz liekov do zahraničia
  • Ich hodnota medzi februárom a aprílom dosiahla viac ako 4 milióny

Slovensko má problém s nelegálnym vývozom liekov. Od februára do apríla sa ilegálnym spôsobom do zahraničia dostali lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Prevažne ide o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny.

Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Vývoz zaznamenali v 17 lekárňach po celom Slovensku, konkrétne v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. 

„Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území SR, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ ozrejmil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Ústav zároveň približuje, že lekárne postupovali pomocou falšovaných lekárskych predpisov alebo opakovane použitých receptov. Týmto spôsobom objednávali lieky z takzvaného emergentného systému. Získané lieky lekárne následne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne.

„Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým je možné na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, bolo zistené, že lieky boli vyvezené do zahraničia,“ doplnil Potúček.

Keďže sa jedná o obzvlášť závažné porušenie zákona, navyše v čase obmedzenej dostupnosti liekov, štátny ústav navrhuje udelenie pokuty v hornej polovici zákonnej sadzby, ktorú môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR.

Inšpektori ústavu budú na základe doposiaľ získaných informácii pokračovať v cielených inšpekciách aj v ďalších lekárňach podozrivých z tejto činnosti.

Na Slovensku má veľké problémy aj známy dodávateľ liekov. Viac sa dočítaš na druhej strane>>>

Ako sme ťa nedávno informovali, Nitrianska spoločnosť Pharmos je v konkurze. Ide o dodávateľa liekov, ktorého tržby v roku 2021 dosiahli viac než 50 miliónov eur.

„Napriek príprave ozdravných opatrení v našej spoločnosti a napriek tomu, že sme o nich vopred informovali financujúcu banku, mali sme i jej predbežný súhlas a splnili sme navýšenie garancií, táto nám následne jednostranne od začiatku januára ukončila poskytovanie úverových finančných služieb, zneprístupnila účty a všetky prostriedky na nich,“ píše spoločnosť na svojom webe.

Financujúcou bankou je v tomto prípade VÚB.

Vo Pharmose ešte do minulého roka figuroval podnikateľ Igor Koval. Ide o syna advokáta Juraja Kovala, ktorý v minulosti vlastnil firmu Medical Group. Tá sa spája s bývalým predsedom parlamentu Pavlom Paškom zo Smeru.

„Banka s firmou komunikuje a konkurzná situácia je vždy až tá úplne najposlednejšia možnosť, najmä keď firma nepredstaví žiadny plán, alternatívy a ani riešenia, ako chce zabezpečiť fungovanie do budúcna,“ citovali Aktuality Dominika Mišu, PR manažéra VÚB banky.

Tvrdenia banky a Pharmosu sa v prípade rozchádzajú. 

„Uvedenú situáciu každodenne riešime s cieľom splniť si naše záväzky voči našim dodávateľom i odberateľom. S cieľom ozdraviť spoločnosť sme pripravili plán reštrukturalizácie spoločnosti. Momentálne prebiehajú rokovania s financujúcimi bankami. Následne bude podaný návrh na reštrukturalizáciu a zahájené rokovania s našimi dodávateľmi. V nadväznosti na reštrukturalizáciu riešime aj dofinancovanie,“ citovali sme Pharmos v tomto článku.

VÚB síce neuviedla v akej výške eviduje pohľadávku voči Pharmosu, no samotná spoločnosť má viacero dlhov. Z údajov Finstatu napríklad vyplýva, že firma dlhuje 333 747,98 eur Finančnej správe. Okrem toho evidujeme aj dlh vo výške 36-tisíc voči zdravotným poisťovniam a vyše 84-tisíc eur Sociálnej poisťovni.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TS, archív SIU, Aktuality, Finstat

Najnovšie videá

Trendové videá