Slovensko má značný nedostatok liečiv, no Čechom sme dali tisíce balení penicilínu. Ministerstvo odôvodňuje

  • Česko v posledných týždňoch hlási nedostatok mnohých liekov
  • Problém evidujeme aj na Slovensku, no nie pri penicilíne
  • Podľa ministerstva ho bol prebytok, poslali sme ho susedom
Slovensko darovalo Česku penicilín. Peniclínové tabletky a mapa Slovenska a Česka
Ilustračná fotografia Unsplash/Volodymyr Hryshchenko Wikimedia Commons/EmilJ at English Wikipedia
  • Česko v posledných týždňoch hlási nedostatok mnohých liekov
  • Problém evidujeme aj na Slovensku, no nie pri penicilíne
  • Podľa ministerstva ho bol prebytok, poslali sme ho susedom

České zdravotníctvo trpí nedostatkom dôležitých penicilínových antibiotík. Susedia hlásia, že lekárne okrem toho evidujú výrazný nedostatok napríklad aj v prípade prípravkov na kašeľ či očné kvapky. 

Podobne je na tom i Slovensko. Dlhodobo nám chýba liek Hylak. Problémy pretrvávajú aj pri liekoch na zníženie horúčky a liečbu bolesti. Najviac sa to prejavuje pri detských formách týchto prípravkov a obzvlášť pri sirupoch.

Problém s penicilínovými antibiotikami sme však neevidovali. Pomohlo sa preto Čechom, ktorí od nás podľa informácií Mediweb dostali niekoľko tisíc balení.

Odôvodnenie slovenského ministerstva zdravotníctva

Tieto správy potvrdzuje aj český denník MF Dnes, podľa ktorého už mimoriadne dávky zo Slovenska do Česka dorazili. Česi si za jedno balenie musia zaplatiť cez 100 korún, približne 4,20 eura. Susedná vláda sa ale postará o to, aby slovenské balenia lieku preplácali poisťovne a stane sa tak od 1. februára.

Dovoz penicilínu zo Slovenska zabezpečilo české ministerstvo zdravotníctva. Naplnilo tak potreby svojich zdravotníkov. Liek sa dostal už do väčšiny nemocničných i privátnych lekární.

Konkrétne ide o dva druhy jednoduchého penicilínu s označením na krabičke V PNC o sile 500 alebo 750 miligramov, ktorý lekári najčastejšie predpisujú napríklad pri streptokokovej angíne.

Startitup sa v tejto súvislosti obrátil na slovenský rezort zdravotníctva, ktorý nám vysvetlil, že dodávky liekov do Česka boli jednorazové. Navyše, realizovala ich česká firma, ktorá pôsobí aj na Slovensku, kde bol penicilín v súčasnosti prebytočný.

„Bola to jednorazová dodávka lieku realizovaná českou firmou, ktorá prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti predáva v Slovenskej republike. Išlo pritom o penicilín, ktorý bol v danom momente prebytočný a ktorý bol uvoľnený pre ČR v rámci solidarity po zabezpečení dodávok do SR ako krajiny registrácie,“ informovalo nás ministerstvo zdravotníctva.

Situácia v Česku

Ako vysvetľujú české médiá, tamojší lekári museli počas posledných týždňov používať širokospektrálne antibiotiká ako náhradu za penicilín. Tie však bývajú menej účinné a dovoz penicilínu zo Slovenska preto zdravotníkom skutočne pomôže.

Keďže však ide o náhle dodávky, existujú problémy s predpisovaním liekov. Viacerí zdravotníci hlásia problémy s e-receptami, pričom sa im liek nepodarilo predpísať a museli použiť papierový recept. Podľa českého ministerstva musia lekári hneď na začiatku procesu zadať, že ide o neregistrovaný liek.

Ako informuje portál Seznam Zprávy, výpadky liekov v Česku rieši špeciálna pracovná skupina na ministerstve zdravotníctva. Lekári tiež dostávajú prehľad liekov, ktoré aktuálne nie sú dostupné alebo ich nie je dostatok.

„Dostávame ho ako zástupcovia praktických lekárov. Informácie teda máme. Tie, ktoré sú potrebné, odovzdávame našim členom. Dnes napríklad posielame hromadný e-mail o tom, že na trhu je dostupný penicilín dovezený zo Slovenska,“ opísal v ešte v pondelok 16. 1. predseda Združenia praktických lekárov Petr Šonka.

Šonka potvrdil vyhlásenie slovenského rezortu, pričom podľa neho šlo o mimoriadnu dodávku. „Práve pri penicilíne by sa mala situácia výrazne zlepšiť a zostať dlhodobo lepšia. Aj keď nehovorím, že dobrá,“ myslí si šéf praktikov.

Zatiaľ sa síce nepodarilo získať antibiotiká zo Severnej Ameriky alebo Veľkej Británie, pretože ani tieto krajiny ich nemajú dostatok, časť balení však v Česku bude pochádzať zo zahraničia. Okrem Slovenska dostanú lieky napríklad aj z Portugalska alebo Talianska.

„Niektoré antibiotiká, ktoré sa nám podarilo zaistiť, budú mať cudzojazyčný obal, ale vždy v ňom bude preložený príbalový leták v češtine,“ podotkol námestník českého ministra zdravotníctva Jakub Dvořáček.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Mediweb, MF Dnes, Seznam Zprávy

Najnovšie videá

Trendové videá