Slovensko malo byť už v lete susedom Ruska. Unikol pôvodný plán Kremľa s Ukrajinou

  • Ruská armáda mala na Ukrajine zvíťaziť do 10 dní
  • Vyplýva to z dokumentov, ktoré študoval britský Kráľovský inštitút spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie
Ruská armáda a prezident Putin
TASR/AP TASR/AP/Sergei Guneyev
  • Ruská armáda mala na Ukrajine zvíťaziť do 10 dní
  • Vyplýva to z dokumentov, ktoré študoval britský Kráľovský inštitút spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie

Ruský plán invázie na Ukrajinu zahŕňal dobyť našich východných susedov do desiatich dní. Problém bol v tom, že plány boli až prílišne utajované a zároveň armáda neposkytla vojakom dostatočný výcvik.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, tvrdí to správa britského Kráľovského inštitútu spojených služieb pre obranné a bezpečnostné štúdie (RUSI).

Podľa vojenských expertov malo Rusko v pláne prevziať kontrolu nad Ukrajinou do 10 dní a následne krajinu do augusta tohto roka celú obsadiť a anektovať. Tak by sa fakticky stalo Slovensko susedom Ruska. V Rusku dúfali, že rýchlosť útoku a dezinformačná kampaň by mohli zabezpečiť rýchle dobytie hlavného mesta Ukrajiny. Navyše pri Kyjeve mali Rusi prevahu v pomere síl 12:1.

Ruské jednotky sa však ukázali na taktickej úrovni nepripravené na efektívnu realizáciu svojho plánu. Taktiež väčšina ruských jednotiek, ktoré dostali rozkazy na útok najskôr 24 hodín pred inváziou, o úmysle zaútočiť na Kyjiv nevedela. Rusom chýbala munícia, palivo, jedlo a jasné pochopenie toho, ako ich akcie zapadajú do celkového plánu.

Ruská armáda podľa expertov z dôvodu zachovania tajomstva získala výhodu v úvode vojny na operačnej úrovni, no po taktickej stránke ukrajinské sily lepšie pochopili, čo majú robiť, pretože sa osem rokov pripravovali, ako odrážať ofenzívu ruskej armády. Keď ruská snaha o čo najrýchlejšie výsledky nepriniesla želaný efekt a Ukrajina sa mobilizovala, ruské sily zistili, že ich pozícia sa neustále zhoršuje.

Experti uviedli, že taktická kompetencia ruskej armády sa ukázala byť výrazne nižšia v porovnaní s očakávaniami mnohých pozorovateľov na Ukrajine a v Rusku, ako aj v zahraničí.

Ako neúčinný sa ukázal aj ruský systém vedenia bojových operácií práporovými taktickými skupinami, pričom Rusi sa za každých okolností, aj za nezmyselných okolností, snažia splniť rozkaz. Na jednotlivých úrovniach ruského velenia tiež údajne chýba pravdivosť informácií. Pod ruské zlyhanie sa taktiež podpísalo to, že Rusi nebrali do úvahy psychológiu ukrajinskej armády.

Maďarsko chce ďalej vetovať pomoc pre Ukrajinu

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že bude naďalej oponovať plánu Európskej únie (EÚ) s pomocou Ukrajine vo výške 18 miliárd eur. V rozhovore v štátnom rádiu síce uznal, že Ukrajina potrebuje pomoc so zaplatením fungovania základných služieb, ale on spoločný plán na spoločné pôžičky na financovanie balíka bude blokovať.

„Otázka je, ako pomôcť Ukrajine. Jeden návrh hovorí, že by sme mali použiť rozpočty členských štátov EÚ na to, aby sme si spoločne zobrali nové pôžičky a použili tieto peniaze na poskytnutie Ukrajine. Nie sme za to, pretože nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov,“ vyhlásil Orbán.

Zároveň navrhol, aby každý z 27 členských štátov čerpal z vlastného rozpočtu na poskytovanie pomoci Ukrajine prostredníctvom bilaterálnych dohôd. „Neprijmeme ten druhý plán, nebudeme s ním súhlasiť, bez nás nevznikne,“ povedal.

Už skôr Orbán naznačil, že Maďarsko je ochotné poskytnúť Ukrajine cez bilaterálne podmienky 60 až 70 miliárd forintov z jeho rozpočtu. Podľa neho táto suma zásadne nepoškodí národné záujmy Maďarska.

Balík pomoci Ukrajine je jednou z niekoľkých hlavných priorít EÚ, ktorú maďarská vláda v posledných mesiacoch zablokovala alebo odložila. Podľa niektorých predstaviteľov v Bruseli Maďarsko takto vytvára tlak na EÚ, aby uvoľnila miliardy vo finančných prostriedkoch, ktoré zadržala pre obavy o právny štát a korupciu v krajine.

Ukrajinci mali stratiť 13-tisíc jednotiek, Rusi 90-tisíc

Od začiatku ruskej invázie bolo zabitých približne od desať do 13-tisíc ukrajinských vojakov. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

Ukrajina len zriedka uvádza čísla o obetiach a tamojšia armáda nepotvrdila Podoľakove vyhlásenie. V júni povedal, že denne zomiera na ukrajinskej strane 100 až 200 vojakov.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley minulý mesiac povedal, že od začiatku vojny bolo zabitých alebo zranených približne 100-tisíc ruských a 100-tisíc ukrajinských vojakov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová v stredu vo videu uviedla, že bolo zabitých 100-tisíc ukrajinských vojakov. Hovorca Európskej komisie však neskôr objasnil, že to bola chyba a údaj sa týkal obetí aj zranených.

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 90 090 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas štvrtka prišlo o život 650 ruských vojakov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2916 tankov, 5883 bojových obrnených vozidiel, 4464 vozidiel a palivových nádrží, 1905 delostreleckých systémov, 395 odpaľovacích raketových systémov, 210 systémov protivzdušnej obrany, 262 vrtuľníkov, 280 lietadiel, 1564 dronov, 531 striel s plochou dráhou letu, 16 lodí a 163 kusov špeciálnej techniky.

Počas štvrtka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v smere na Bachmut a Lyman, uviedol generálny štáb.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá