Slovensko zasiahla najvyššia inflácia za viac ako rok. Analytik predikuje nárast až nad 4 %
- Podľa metodiky CPI marcová inflácia dosiahla úroveň 4,0 %
- Poukázal na to makroekonomický analytik
- Slováci si najbližšie mesiace ešte priplatia

- Podľa metodiky CPI marcová inflácia dosiahla úroveň 4,0 %
- Poukázal na to makroekonomický analytik
- Slováci si najbližšie mesiace ešte priplatia
Inflácia v marci podľa CPI dosiahla 4,0 %. Informuje o tom Slovenská sporiteľňa v tlačovej správe. Ide o najvyššie percento od decembra 2023. V porovnaní s minulým mesiacom sa ceny zvýšili o 0,3 %.
K rastu najviac prispeli vyššie ceny stravovania a ubytovania, ale aj drahšie oblečenie a obuv. „Medziročná miera inflácie bola taktiež ťahaná kategóriou ubytovacích a stravovacích služieb, cenami rozličných tovarov (napr. kadernícke služby), ale aj vyššími cenami alkoholu a tabaku,“ informuje makroekonomický analytik zo Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Vplyv DPH a opätovná regulácia energií
Ako opisujú v správe, najvýznamnejší vplyv mala vyššia DPH a opakovaná regulácia cien. Na trhoch sa očakával výrazný nárast cien plynu a tepla, avšak opätovná regulácia energií tomu zabránila.
„Na jednej strane tak vláda pomohla k zníženiu celkovej miery inflácie o zhruba jeden percentuálny bod, na strane druhej ide o ďalšie výdavky v hodnote niekoľkých stoviek miliónov eur, ktoré musí štátny rozpočet v čase konsolidácie znášať,“ informuje analytik Horňák.
Druhým kľúčovým činiteľom ovplyvňujúcim vývoj cien bolo zvýšenie DPH, ktoré je súčasťou konsolidačného balíka. Tento krok sa najvýraznejšie odrazil v sektore služieb. Ceny začiatkom roka rástli oveľa viac, než je zvykom pri bežných novoročných úpravách cenníkov.
Pokiaľ ide o tovary, dopad vyššej DPH zatiaľ nie je úplne viditeľný. Analytik predpokladá, že zvýšené náklady boli vo veľkej miere kompenzované ziskami výrobcov a predajcov. „Tento faktor tak bude tlačiť infláciu smerom nahor v najbližších mesiacoch,“ hovorí.
Dopady transakčnej dane budú podľa analytika protiinflačné. „Náklady na vykonávanie finančných transakcií sú pre podniky čistou záťažou, ktorá bude musieť byť premietnutá do cien pre spotrebiteľov. Je to ďalší z faktorov, ktorý bude v najbližších mesiacoch tlačiť infláciu smerom nahor naprieč celou ekonomikou.“
„Aj preto predpokladáme, že medziročný rast cien bude ešte zrýchľovať, pričom vyvrcholiť by mohol približne na úrovni 4,5 % počas letných mesiacov. Priemerná miera inflácie by tak mohla skončiť na úrovni okolo štyroch percent. Stále však pôjde o jednu z najvyšších mier inflácie spomedzi všetkých krajín EÚ,“ dodal na zaver.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroj: TS