Slovensko mení plány. Klietkový chov u nás definitívne skončí už o pár rokov

  • Zákaz klietkového chovu hospodárskych zvierat v súčasnosti žiada viac ako milión Európanov
  • Na tlak verejnosti a aktivistov sa rozhodli konečne reagovať aj hydinári
  • S klietkovým chovom sa zaviazali skončiť do roku 2030
kli
Viac neznesiem, TASR Oliver Ondráš
  • Zákaz klietkového chovu hospodárskych zvierat v súčasnosti žiada viac ako milión Európanov
  • Na tlak verejnosti a aktivistov sa rozhodli konečne reagovať aj hydinári
  • S klietkovým chovom sa zaviazali skončiť do roku 2030

Zákaz klietkového chovu je čoraz diskutovanejšou témou, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. V tejto oblasti je pred nami už niekoľko európskych krajín. Klietkové  chovy nosníc zakázali alebo tento rok zakážu v Rakúsku, Nemecku, Holandsku a Belgicku.

Po kontinuálnom tlaku zo strany organizácii, akou je napríklad Humánny pokrok, sa aj našej krajine podarilo urobiť významný krok tým správnym smerom. Únia hydinárov sa zaviazala skončiť s klietkovým chovom do roku 2030. Podľa odborníkov ide o realistický dátum, aj keď pre mnohých sa 10 rokov javí ako príliš dlhý čas. Ide však o čas potrebný na transformáciu klietkových chovov, ktorých je na Slovensku stále väčšina.

zdroj: Viac neznesiem

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, odvolávajúc sa na rastúci spoločenský tlak, včera podpísalo memorandum s Úniou hydinárov, v ktorom sa hydinári zaväzujú do roku 2030 zrekonštruovať klietkové chovy na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové. Ministerstvo sa zároveň zaviazalo hľadať prostriedky na podporu tejto rekonštrukcie a ukončenie klietkového chovu sliepok na Slovensku,” oznámil Humánny pokrok.

Donedávna nepredstaviteľné sa tak vďaka tlaku ľudí na reťazce a hydinárov pomaly darí meniť na skutočnosť a klietkový chov začína mať svoje dni zrátané aj na Slovensku

Slovensko je v produkcii vajec takmer sebestačné

Konzumné vajcia sú poslednou komoditou živočíšnej výroby, v ktorej je Slovenská republika takmer sebestačná. V roku 2018 sebestačnosť v produkcii konzumných vajec dosiahla úroveň 92 %. V minulom roku sme v SR vyprodukovali 205 kusov vajec na 1 obyvateľa. Spotreba vajec na 1 obyvateľa dosiahla úroveň 224 kusov.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Napriek sebestačnosti v produkcii vajec na úrovni 92 % na pultoch obchodných reťazcov je ich podiel výrazne nižší. Prieskumom SPPK v roku 2018 sa zistilo, že na pultoch reťazcov na Slovensku je iba 74 % slovenských vajec, ostatné vajcia pochádzajú zo zahraničia. Zo zahraničia sa doviezlo viac ako 173 miliónov kusov vajec, čo predstavuje až 23 % objemu domácej produkcie.

Za menej krutosti je potrebné si priplatiť

Ak porovnáme balenie 10 ks vajec z jednotlivých spôsobov chovu, zistíme, že balenie podstielkových vajec je na pulte reťazcov o 50 centov drahšie ako klietkové vajcia, balenie vajec z voľného výbehu minimálne o 1 euro drahšie a balenie vajec z ekochovu minimálne o 1,50 eura drahšie. Pre štvorčlennú rodinu to predstavuje zvýšené náklady minimálne o 45 eur, 90 eur a 135 eur ročne bez akéhokoľvek kvalitatívneho rozdielu medzi vajcami z jednotlivých druhov chovu.

zdroj: archív Startitup

Na zmenu je potrebných viac ako 47 miliónov eur

Bez finančnej pomoci z prostriedkov EÚ alebo štátnej pomoci na výmenu technológií dokážu slovenskí producenti vajec zrealizovať zmenu spôsobu chovu iba v 5 % chovných priestorov ročne. Zmena systému chovu obohatených klietok na voliérové chovy si vyžaduje investície vo výške 47,3 miliónov eur, ktoré v súčasnej dobe a pri súčasnom vývoji cien za obdobie posledných 8 rokov nemá hydinársky sektor k dispozícii.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: SPPK, viacneznesiem.sk, Humánny, pokrok

Najnovšie videá

Trendové videá