Slovensko môže prísť o milióny eur. Sulíkov rezort problémy nateraz nerieši
- Nedá sa s istotou presne povedať, ako embargo na ruskú ropu ovplyvní Slovensko
- Ekonomika Ruska sa zmenší o 15 %, prognózuje Inštitút pre medzinárodné financie
- Nedá sa s istotou presne povedať, ako embargo na ruskú ropu ovplyvní Slovensko
- Ekonomika Ruska sa zmenší o 15 %, prognózuje Inštitút pre medzinárodné financie
Či a ako ovplyvní európske embargo na ruskú ropu slovenského prepravcu ropy, spoločnosť Transpetrol, zatiaľ nie je jasné. Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Transpetrol Linda Vaškovičová, vedenie firmy v reakcii na schválené embargo v súčasnosti analyzuje všetky možnosti využívania existujúceho ropovodného systému.
„Zároveň aktívne komunikujeme s Ministerstvom hospodárstva SR o alternatívach budúceho rozvoja tak ropovodnej siete, ako aj o riešení zabezpečenia zákonných požiadaviek týkajúcich sa štátnych hmotných rezerv,“ dodala Vaškovičová.
Doteraz išlo o miliónové zisky
Slovenský prepravca ropy doteraz dosahoval miliónové čisté zisky. V minulom roku to bolo viac ako 8 miliónov eur, rok predtým takmer 7 miliónov eur, v roku 2019 necelých 5 miliónov eur.
Keďže jediným akcionárom firmy je prostredníctvom ministerstva hospodárstva štát, do štátnej kasy každoročne smerovali za prepravu ruskej ropy milióny eur. Budúce zisky firmy sú však nateraz nejasné.
„Akákoľvek predikcia vytvárania zisku je v týchto dňoch objektívne nezodpovedateľná. Analytici spoločnosti v súčasnosti pracujú s rôznymi variantmi prepočtov,“ konštatovala Vaškovičová.
„Ministerstvo hospodárstva ako jediný akcionár spoločnosti Transpetrol zatiaľ nemá od firmy žiadne informácie o tom, že vyplácanie dividend by malo byť ovplyvnené súčasnou situáciou,“ uzavrel pre agentúru SITA tlačový odbor rezortu hospodárstva.
Zmeny pocíti aj Rusko
Ruská ekonomika sa v tomto roku v dôsledku medzinárodných sankcií za inváziu na Ukrajinu zmenší o 15 % a v roku 2023 o ďalšie tri percentá, čím vymaže 15 rokov rastu. Vo svojej prognóze to konštatuje Inštitút pre medzinárodné financie.
Od dopadu sankcií v plnej sile ekonomiku čiastočne chráni odolnosť ruského rubľa. Ten podopierajú vysoké príjmy z predaja ropy a plynu a tiež intervencie Ruskej centrálnej banky, ktorá zvýšila úrokové sadzby a zaviedla opatrenia, aby zabránila úniku peňazí z krajiny.
V rámci spomenutých intervencií napríklad obmedzili množstvo peňazí, ktoré mohli ľudia previesť do zahraničia. Exportérov zasa prinútili previesť 80 % ich zahraničných príjmov na ruskú menu.
Prezident Vladimir Putin tento týždeň tvrdil, že nezamestnanosť a inflácia v krajine klesajú, čím sa opäť snažil podporiť svoje tvrdenia, že Rusku sa darí napriek sankciám Západu.
Finančný inštitút je však presvedčený, že sankcie, čiastočne aj vďaka povzbudzovaniu zahraničných spoločností, aby odišli z Ruska, „poškodzujú jeho ekonomiku, vymazávajú viac ako dekádu ekonomického rastu a niektoré z najvýznamnejších následkov krajina ešte len pocíti“.
Zdroj: SITA