Slovensko môže prísť o vyše tisíc druhov rastlín, ohrozujú ich „zelení migranti“

  • Ťažba dreva, výstavba či invázia nepôvodných rastlín
  • Stovky rastlinných druhov Slovenska je ohrozených, vyše 150 už kriticky
Malá Fatra František Kekely
Travelers.sk/ František Kekely
  • Ťažba dreva, výstavba či invázia nepôvodných rastlín
  • Stovky rastlinných druhov Slovenska je ohrozených, vyše 150 už kriticky

Ťažobné práce v lesoch, zarastanie lúk, výstavby i obyčajné zašliapávanie. K tomu vysádzanie (napríklad v rámci poľnohospodárskej aktvity) a doslova invázia viacerých, zahraničných druhov rastlín, ktoré vytláčajú tie naše. „Nepôvodné druhy u nás v súčasnosti tvoria až 24% rastlín. Ich počet sa každý rok zvyšuje,“ píše vo svojej správe Slovenská akadémia vied.

„Nepôvodné rastliny postupne zaberajú obrovské plochy, ktoré predtým osídľovali naše domáce druhy. Biologické invázie predstavujú v súčasnosti po priamom ničení biotopov druhú najväčšiu hrozbu pre biodiverzitu,“ píše sa ďalej v odbornej správe.

Všetky vyššie menované veci sú podľa odborníkov hlavnými príčinami, prečo je u nás momentálne 980 druhov rastlín v ohrození, z toho desiatky už vo veľmi vážnom, až kritickom. „Až 155 druhov cievnatých rastlín patrí u nás medzi kriticky ohrozené, čo znamená, že ak by sme neprijali účinné opatrenia na ich záchranu, hrozilo by im na našom území v najbližších rokoch vyhynutie,“ informuje Pavol Mereďa z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.

Tieto čísla sa u nás každým rokom zvyšujú a stav je čoraz vážnejší. Svedčí o tom aj stúpajúci počet druhov rastlín, na ktorých záchranu je už u nás jednoducho neskoro. „Napríklad v roku 1993 bolo u nás vyhynutých alebo pravdepodobne vyhynutých 31 druhov, v roku 2001 to bolo 74 druhov a v roku 2015 už 83 druhov cievnatých rastlín,“ pokračuje Mereďa.

Slovenská akadémia vied v správe spomína okrem cievnatých rastlín aj desiatky druhov húb či lišajníkov, alebo stovky druhov zvierat, čím poukazuje na to, že tieto problémy sa v našej prírode netýkajú len rastlín.

Odborníci kvôli zhoršujúcim sa číslam pripravujú na Slovensku projekt, ktorý im pomôže situáciu po celej krajine lepšie zmonitorovať a jeho súčasťou môžeš byť aj ty.

„Pri príležitosti Medzinárodného dňa biologickej rozmanitosti pripravili v rámci celosvetovej platformy iNaturalist špeciálny projekt, v ktorom môžu účastníci pridávať svoje pozorovania akýchkoľvek organizmov.

V tomto prípade pozorovateľ nemusí presne poznať názov organizmu, ktorý mapuje, s jeho určením mu pomôže komunita ľudí, ktorá túto platformu využíva. Záujemcovia sa do projektu môžu zapojiť prostredníctvom nasledujúceho linku. Pre najvytrvalejších mapovateľov organizátori pripravili aj ceny.“ 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá