Slovensko môže zasiahnuť invázia hmyzu. Po tropických kliešťoch Európu trápi nové nebezpečenstvo
- Ázijské sršne sú veľkým problémom pre včely
- Na Slovensku sa tento druh môže vyskytovať aj spolu s tropickým kliešťom
- Ázijské sršne sú veľkým problémom pre včely
- Na Slovensku sa tento druh môže vyskytovať aj spolu s tropickým kliešťom
Sršne ázijské sú povestné svojou nebojácnou a mimoriadne útočnou povahou. Jeden ázijský sršeň dokáže za minútu zabiť 40 včiel, pričom ich pomocou veľkých čeľustí zbaví hlavy, píše portál NDTV. Sú to najväčšie sršne na svete, ktoré pochádzajú z krajín Ázie, ako je Južná Kórea, Japonsko a Taiwan.
V Európe sa však žihadlá objavili prvýkrát v roku 2004. Ďalej NDTV uvádza, že štúdia teraz odhalila, že ich rozsiahle zamorenie v Európe bolo pravdepodobne dôsledkom toho, že len jedna osa sa vydala na skok z Číny do Francúzska. Dnes ohrozuje tento sršeň z Ázie včely po celej Európe.
Môžeme ich očakávať aj na Slovensku
Vo Francúzsku bojujú s týmto druhom sršňa už takmer 15 rokov, a práve tam sa tento invazívny druh prvýkrát objavil v roku 2004. V dôsledku klimatických zmien sa mu však darí aj v regiónoch strednej Európy a rozšíril sa už aj do Nemecka. Podľa RTVS včelári varujú, že je skutočne teraz už len otázkou času, kedy sa ázijský sršeň dostane aj na naše územie.
RTVS ďalej informuje, že sršeň síce podľa Heleny Prokovej z medzinárodného projektu Skôr než bude neskoro migruje prirodzene, dostať sa k nám však môže aj napríklad prepravou tovaru, podobne, ako sa dostal z Číny do Francúzska.
Výskyt tohto invazívneho druhu sa našim slovenským včelárom zatiaľ nepodarilo identifikovať, no Helena Proková upozorňuje, že to ešte neznamená, že ho tu nemáme.
Nie je to však jediný nebezpečný hmyz, ktorý sa u nás môže vyskytnúť. Do Európy totiž prišiel aj nový tropický druh kliešťa, ktorého identifikovali len pár kilometrov od Slovenska.
Na Slovensku môže útočiť aj tropický druh kliešťa
Tropické druhy kliešťov s názvom Hyalomma sa vyskytujú predovšetkým v oblasti Ázie a severnej Afriky. V poslednom čase sa však objavil aj v Nemecku a následne v susednom Česku. Informoval o tom portál TNCZ.
Ako sa nový druh ocitol v blízkosti Slovenska? Do Európy mohli byť kliešte prenesené migrujúcimi vtákmi. Stačí sa len pozrieť na tohto kliešťa a zistíš, že nejde o obyčajný „kus“. Kliešte Hyalomma sú dvojnásobne veľké a majú pásikavé nožičky.
U týchto kliešťov existuje riziko nákazy boreliózou, rovnako ako u kliešťov obyčajných. Prenášajú však aj krymsko-konžský vírus alebo baktérie Rickettsia aeschlimanni, čo je pôvodca arabskej hemoragickej horúčky.
Skutočnosť, že tieto choroby nie sú v našej krajine bežné, je zároveň nebezpečná. Preto je ťažšie rozpoznať toto ochorenie a jeho symptómy.
„V roku 2019 a tiež minulý rok v roku 2022 na jeseň hlásili, že našli tohto kliešťa aj v domácnosti. V prvom prípade išlo o odchyt v Juhomoravskom kraji a v druhom prípade v Prahe 9, keď bol kliešť nájdený v byte na druhom poschodí domu, keď sa prechádzal po obývačke, kam sa zrejme dostal od vtákov, ktoré sa občas vyskytujú na priľahlom balkóne. Tento kliešť je do strednej Európy zavlečený na migrujúcich vtákoch,“ uviedla pre TNCZ hovorkyňa Štátneho zdravotného ústavu Českej republiky.
Zdroje: RTVS, NDTV, TNCZ