Slovensko na čele nelichotivého rebríčka EÚ: Zo všetkých krajín si za túto „službu“ priplácame najviac

  • Znepokojených je viac ako 90 % Europánov
  • Najviac na bývanie v porovnaní s príjmom dávajú Slováci
Rodina stojí pred domom a peniaze v rukách
Zvyšujúce sa životné náklady, súvisiace predovšetkým s bývaním, trápia drvivú väčšinu Európy a Slovensko nie je výnimkou. Freepik/freepik, Freepik/zinkevych
  • Znepokojených je viac ako 90 % Europánov
  • Najviac na bývanie v porovnaní s príjmom dávajú Slováci

Covid-19, vojna na Ukrajine, inflácia, narastajúce ceny pohonných hmôt či vojna v Izraeli, tieto všetky udalosti spôsobujú nielen vrásky na čele celej Európy, ale prispievajú k tomu, že mnohí z nás si museli a stále musia siahnuť hlbšie do vrecka.

Rastúce životné náklady sú momentálne najnaliehavejším problémom pre viac ako 90 % Európanov. Najnovšie oficiálne údaje, ktoré prezentoval portál Euronews, vysvetľujú dôvody tejto rastúcej úzkosti. Výdavky na spotrebu domácností ukazujú alokáciu výdavkov realizovaných rezidentskými domácnosťami na uspokojenie svojich každodenných potrieb, ako sú potraviny, bývanie (nájomné), oblečenie, energie, zdravie a doprava.

Bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá mali v roku 2022 najväčší podiel na spotrebe domácností v EÚ, a to 24,1 %. Nasledovali potraviny a nealkoholické nápoje s 13,6 % a náklady na dopravu s 12,5 %. Zatiaľ čo poradie týchto kategórií zostalo za posledných 20 rokov bezo zmeny, ich relatívne podiely sa časom menili.

Najvýznamnejšia zmena je v bývaní

Pri porovnaní podielov od roku 2002 do roku 2022 nastala najvýraznejšia zmena v kolonke bývania, ktoré vzrástlo z 21,1 % na 24,1 %. To predstavuje nárast o 3 percentuálne body v priebehu dvoch desaťročí. V praxi to znamená, že ak by v roku 2002 boli celkové výdavky domácnosti 1 000 eur, na bývanie by minula 211 eur. Do roku 2022 by táto suma vzrástla na 241 eur.

Toto zvýšenie podčiarkuje rastúce finančné zaťaženie európskych domácností v podobe základných životných nákladov, ktoré bolo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené rastúcimi cenami bývania a nákladmi na energiu za posledné dve dekády.

Portál Bundle upozorňuje na to, že pri pohľade na percentuálnu zmenu sa podiel výdavkov na zdravotníctvo zvýšil o 22 % v porovnaní so 14 % nárastom bývania. Avšak keďže je podiel nákladov na bývanie podstatne väčší, celkový vplyv zvýšenia nákladov na bývanie je významne väčší.

Podiel výdavkov domácností na bývanie a služby, ktorý na začiatku 21. storočia začínal tesne nad 20 % , sa neustále zvyšoval a v roku 2013 dosiahol vrchol takmer 25 %. Toto obdobie zaznamenalo najvýraznejší rast, čo poukazuje na rastúce náklady spojené s bývaním a energiami. Po miernom poklese podiel počas pandémie Covidu-19 opäť vzrástol a v roku 2020 dosiahol rekordnú úroveň 25,6 %.

Slovensko opäť na čele

Čo sa týka jednotlivých krajín, v niektorých z nich bol nárast markantnejší a presiahol aj hranicu 5 %. V rokoch 2002 až 2022 zaznamenalo najvýraznejší nárast Írsko s ohromujúcim nárastom o 7,1 %, nasledované Španielskom a Talianskom s nárastom o 6,3 % a 5,4 %. Euronews zdôrazňuje, že nárast presiahol 4 % až v 10 krajinách EÚ, čo odzrkadľuje rozšírený vzostupný trend v celom regióne.

Nie je prekvapujúce, že náklady na bývanie ako percento celkových výdavkov domácností sa v rámci Európy výrazne líšia. Čo však je pre nás zarážajúcejšie, je fakt, že v roku 2022 bolo na čele rebríčka Slovensko s viac ako 30 % výdavkov domácnosti na bývanie. V tesnom závese za nami nasledovali Fínsko a Dánsko s podielmi 29,6 % a 29,1 %. Naopak, niekoľko východoeurópskych krajín spolu so Švédskom a Spojeným kráľovstvom zaznamenalo pokles podielu výdavkov na bývanie. Najvýraznejší pokles zaznamenalo najmä Rumunsko s poklesom o 4,1 %, zatiaľ čo Bosna a Hercegovina a Srbsko tiež zaznamenali výrazný pokles.

Tieto čísla naznačujú, že krajiny severnej a strednej Európy čelia značným finančným tlakom súvisiacim s bývaním a službami, pravdepodobne spôsobenými vyššími nákladmi na energiu alebo drahšími trhmi s bývaním. Na druhej strane krajiny južnej a východnej Európy ako Čierna Hora, Turecko a Albánsko majú oveľa nižšie podiely, pričom Čierna Hora sa pohybuje len na úrovni 11,6 % a Turecko a Albánsko len o niečo vyššie, konkrétne 12,4 % a 12,5 %.

Tieto štatistiky publikovala vo svojej najnovšej štúdii Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá okrem iného poukázala na to, že náklady na bývanie môžu predstavovať vysokú finančnú záťaž pre domácnosti, najmä tie s nižšími príjmami. Miera preťaženia nákladov na bývanie je medzi poprednými európskymi ekonomikami alarmujúco vysoká. V roku 2022 takmer polovica súkromných nájomníkov s nízkymi príjmami v Spojenom kráľovstve (49 %) minula viac ako 40 % svojich príjmov na prenájom, pričom druhé a tretie miesto patrilo ďalším predným európskym ekonomikám, Francúzsku s 32 % a Taliansku s 28 %.

Zdroje: Euronews, Bundle

Najnovšie videá

Trendové videá