Slovensko na vrchole vedeckej študentskej špičky. Mladý tím získal v Katare 6 medailí

  • Medzinárodná olympiáda mladých vedcov vyberá talenty do 16 rokov z oblasti fyziky, chémie a biológie
  • Mladý slovenský tím si z arabského Kataru odniesol 2 strieborné a 4 bronzové medaily
katar
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Medzinárodná olympiáda mladých vedcov vyberá talenty do 16 rokov z oblasti fyziky, chémie a biológie
  • Mladý slovenský tím si z arabského Kataru odniesol 2 strieborné a 4 bronzové medaily

Ide o najväčší úspech, aký Slováci zaznamenali za posledných 11 rokov, informuje vedecký portál Veda na dosah. Hoci sa slovenské školstvo v európskych hodnoteniach drží niekde pri konci a slovenskí študenti sú podľa výsledkov PISA gramotne slabí, existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo.

300 účastníkov a 70 krajín sveta vs. slovenský tím

V Dohe sa od 3. do 12.decembra konala Medzinárodná olympiáda mladých vedcov. Slováci zostavili tím zo 6 študentov a každý jeden si odniesol jednu medailu.

Adam Benjamín Plšek spolu s Adamom Džavoronokom, Lujzou Lukáčovou a Alexandrou Barannčíkovou získali bronzové medaily a Matej Rovder a Viktorom Imriškom zase strieborné.

Poplatok za účasť na Medzinárodnej súťaži vôbec nie je malá. Národný tím zaplatí ešte pred začiatkom poplatok 800 amerických dolárov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Niekoľkomesačná intenzívna príprava žiakov

Súťažným jazykom je angličtina, pretože je jazykom medzinárodným. Zaujímavé však je, že študenti si môžu vybrať. Buď budú svoje úlohy prezentovať v jazyku anglickom, alebo vo svojom vlastnom. Do úvahy sa totiž berie fakt, že nie všetci žiaci pod 16 rokov dokážu bezproblémov komunikovať v cudzom jazyku a komplexne sa vyjadrovať.

Súťaží sa tri dni, v troch odlišných kategóriách, všetky zahŕňajú teoretickú aj praktickú časť. Otázky a zadania sú pripravené zo všetkých trochu vedeckých odvetví, z biológie, chémie aj fyziky.

Nie je povolené používať žiadne komunikačné zariadenia, smartfóny, či počítače. Počas celej súťaže môžu študenti disponovať len tlačenými verziami pomôcok a materiálov, ktoré im budú k dispozícii celý čas,“ píše sa v štandardoch súťaže.

Hneď po úvodnej ceremónii boli študentom odobraté telefóny. A teda už 4.decembra stratili slovenskí, ale vlastne všetci študenti, kontakt s virtuálnou realitou, ale aj so svojím domovom. Nešlo len o telefóny. Zákaz zahŕňal tablety, iwatches, kamery alebo čokoľvek, čo dokážeš veľmi jednoducho pripojiť na wifi. Študenti sa tak reálne museli spoľahnúť na svoj vlastný rozum.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Výber študentov zo Slovenska prebieha veľmi prísne. Na základe výsledkov, ktoré dosiahnu žiaci v oblasti biológie, fyziky či chémie a ich následných úspechoch na súťažiach doma či v zahraničí sa posudzuje ich kompetentnosť, odhodlanie, vytrvalosť, ale aj vedecký potenciál.

Veda na dosah informuje, že študenti si rovnako cibria aj zručnosti vo vykonávaní pokusov. Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Šesť najlepších postupuje do medzinárodného kola súťaže.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: vedanadosah.cvtisr.sk, PISA, IJSO2019

Najnovšie videá

Trendové videá