Slovensko nebude sedieť v kúte, vyráža do boja s klimatickou krízou. Inak tu bude o 10 rokov Mordor
- Najnovšia správa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC) je alarmujúcou
- Ministerstvo životného prostredia sa pripravuje na možné scenáre už teraz
- Najnovšia správa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC) je alarmujúcou
- Ministerstvo životného prostredia sa pripravuje na možné scenáre už teraz
Pred niekoľkými dňami bola zverejnená najnovšia správa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). Vyplýva z nej, že globálne otepľovanie naberá rýchlejší spád, než ľudstvo očakávalo.
Hladina morí stúpa rýchlejšie
Predpokladá sa, že priemerná celosvetová teplota sa môže zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia už do roku 2030. To je o celé desaťročie skôr, ako IPCC predpovedalo len pred tromi rokmi.
Alarmujúcou je tiež správa, že hladina morí stúpa rýchlejšie, topia sa ľadovce a čoraz prítomnejšie sú extrémy počasia, akými sú vlny horúčav, záplavy, suchá a búrky.
„Keď bola planéta naposledy tak teplou, akou je dnes (asi pred 125 000 rokmi), bola globálna hladina morí pravdepodobne o 5 až 10 metrov vyššia. To by znamenalo záplavu mnohých veľkých pobrežných miest. Pred tromi miliónmi rokov, keď sa koncentrácie CO2 v atmosfére zhodovali s dnešnými hodnotami a teploty boli o 2,5 ° C až 4 ° C vyššie, bolia hladina morí až o 25 metrov vyššia,“ cituje údaje portál France24.
Stále máme šancu
Na správu Medzivládnej komisie pre zmenu klímy reagovalo aj Ministerstvo životného prostredia. Slovensko vraj chystá Akčný plán, ktorým chce štát pripraviť na dôsledky klimatických zmien v oblastiach vodného hospodárstva, udržateľného poľnohospodárstva či zdravia a zdravej populácie.
Zahŕňať má vraj aj oblasti adaptovaného lesného hospodárstva, prírodného prostredia a biodiverzity a ekonomické a sociálne opatrenia. Minister životného prostredia Ján Budaj ľudí vyzval, aby sa zaujímali o súčasný a budúci stav klímy a pomohli pri adaptácií na tieto zmeny. Tie máme šancu vo veľkej miere zvrátiť.
„Ide najmä o uhlíkovú neutralitu, nadmernú a nepotrebnú spotrebu tovarov, ako aj správne využívanie vodozádržnej funkcie našich lesov či nastavenie udržateľného spôsobu života. Úlohou ministerstva je byť nositeľom týchto tém a pomocnou rukou pri napĺňaní cieľov, ktoré znižujú dopady klimatických zmien a pomáhajú pri opätovnej stabilite klímy,“ uvádza Ministerstvo životného prostredia.
Zdroje: France24, Facebook/Ministerstvo životného prostredia SR