Slovensko o pár hodín zasiahne silný dážď a vietor. Na pozore musia byť tieto kraje (PREDPOVEĎ)

  • Až dve tlakové níže budú mať v dohľadnej dobe vplyv na počasie v Európe
  • Každá z nich so sebou prinesie niečo iné
počasie, predpoveď počasia
Ilustračné foto Freepik, TASR/Jaroslav Novák
  • Až dve tlakové níže budú mať v dohľadnej dobe vplyv na počasie v Európe
  • Každá z nich so sebou prinesie niečo iné

Slovensko nepotrápi iba vietor

Až dve tlakové níže budú mať v dohľadnej dobe vplyv na počasie v Európe. Jedna z nich sa bude presúvať z Talianska, cez Alpy nad Nemecko. Práve táto tlaková níž bude príčinou prvých prehánok na Slovensku, no aj občasného dažďa, ktorý sa objaví najmä na strednom Slovensku. Tieto zrážky nebudú výrazné, to však neplatí v prípade silného vetra.

Vietor začne silnieť už v nedeľných ranných hodinách. Očakáva sa, že najintenzívnejší bude najmä na západe a severozápade Slovenska. V týchto oblastiach môžu nárazy dosahovať aj rýchlosť od 55 do 80 kilometrov za hodinu. Vzhľadom na to, že ide nebezpečný vietor, by Slováci mali zvýšiť opatrnosť.

Situácia sa začne meniť až v pondelok počas dňa. Tu sa však objavia dôsledky druhej tlakovej níže, ktorá vietor nahradí inými nebezpečnými javmi.

V nedeľu v podvečerných hodinách začne nad Jadranským morom zosilňovať ďalšia tlaková níž, ktorá postupne prinesie teplý a výrazne vlhký vzduch k nám od juhu. Tento vzduch spôsobí prvé zrážky, ktoré dorazia na naše územie už v nedeľu večer.

Prvotné prehánky sa najskôr objavia predovšetkým na južnom Slovensku s hlavným zameraním na Banskobystrický kraj, kde do pondelkového rána môže spadnúť značné množstvo zrážok.

V pondelok ráno príde ďalšia výrazná vlna zrážok, najmä na západnom Slovensku, v súvislosti so stredom tlakovej níže, ktorá sa bude pohybovať cez naše územie smerom k Poľsku.

Počas pondelka a utorka očakávame pretrvávajúce daždivé počasie, predovšetkým na západe Slovenska, pričom na východe sa očakávajú nižšie zrážky. Môžeme sa pripraviť na intenzívne dažde, ktoré by mohli priniesť do 30 až 60 mm zrážok v prvých dňoch nového týždňa.

Pozor na výstrahy

Časť Slovenska môže v nedeľu potrápiť vietor i dážď. Vydané sú výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Výstrahy pred vetrom platia počas nedele vo viacerých okresoch Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Tiež v okrese Malacky a v Bratislave. Vietor môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu, v nárazoch 65 až 70 kilometrov za hodinu. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ upozorňuje SHMÚ.

Večer by sa malo silnejšie rozfúkať aj v horských oblastiach vo viacerých okresoch Žilinského kraja, tiež v okrese Poprad, Brezno a Banská Bystrica.

Od 18.00 by mal začať platiť aj najnižší stupeň výstrahy pred dažďom v celom Banskobystrickom kraji a v okresoch Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Levice, Zlaté Moravce, Poprad, Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok a Turčianske Teplice.

SHMÚ očakáva v dotknutých oblastiach miestami dážď s úhrnom zrážok od 35 do 60 milimetrov. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozorňujú meteorológovia.

El Niño prekvapí Európanov

Klimatický jav El Niño, ktorý stojí za otepľovaním, vyvrcholil ešte v decembri 2023. Svetová meteorologická organizácia ho považuje za jeden z piatich najintenzívnejších zaznamenaných v histórii, no od marca do mája 2024 prinesie opäť nadpriemerné teploty. V úvode marca to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia.

WMO pripomenula, že El Niño teraz postupne slabne. Teplo uväznené v atmosfére skleníkovými plynmi však bude teploty ovzdušia ovplyvňovať aj v nasledujúcich mesiacoch. El Niño je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá 9 až 12 mesiacov.

Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá.

Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku, čo teraz pripadá na rok 2024. Jeho protipólom je klimatický jav La Niña prinášajúci ochladenie. Medzi oboma javmi sa vyskytujú obdobia neutrálnych podmienok.

Zdroje: iMeteo, TASR, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá