Slovensko odmietlo nové predpisy WHO pre „zásah do ľudských práv“. Ohrozujeme tým zdravie občanov, varujú odborníci
- Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Peter Kotlár odmietol nové predpisy WHO
- Podľa AOPP ohrozuje občanov v prípade budúcej pandémie
- Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Peter Kotlár odmietol nové predpisy WHO
- Podľa AOPP ohrozuje občanov v prípade budúcej pandémie
Slovenskí pacienti môžu čeliť väčším zdravotným rizikám v porovnaní s občanmi krajín, ktoré podporili aktualizované Medzinárodné zdravotné predpisy (IHR) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), tvrdia odborníci.
Upozorňuje na to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá vyjadrila sklamanie nad rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR a vlády SR nepridať sa k signatárom týchto predpisov, a ktorú cituje agentúra SITA.
Podľa AOPP sú tieto predpisy zásadné pre efektívne zvládanie budúcich pandémií, ako bola napríklad pandémia COVID-19. AOPP apeluje na ministerstvo zdravotníctva a vládu, aby prehodnotili svoj postoj a pridali sa k zvyšným členským štátom WHO, ktoré sa zaviazali k maximálnej ochrane zdravia svojich občanov.
WHO začala s aktualizáciou IHR a prípravou tzv. Pandemickej zmluvy v roku 2021, pričom do tohto procesu boli zapojené všetky členské štáty, vrátane Slovenska. Doteraz Slovensko nevydalo žiadne zásadné námietky voči týmto materiálom.
Minulý týždeň však poslanec Národnej rady SR a splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár ostro kritizoval novelizované IHR. Podľa neho tieto predpisy ohrozujú suverenitu členských štátov a nerešpektujú ľudské práva a slobody.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková plánuje posilniť a rozšíriť súčasnou vládou schválenú medzirezortnú pracovnú skupinu odborníkov z rôznych oblastí, ktorí budú detailne vyhodnocovať dokumenty pripravené WHO. Výsledky tohto hodnotenia budú následne prezentované na rokovaní vlády.
Opozícia sa búri
Kotlárova kritika však už stihla spôsobiť ostrú reakciu opozície, ktorá žiada zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru na objasnenie situácie a zmenu rozhodnutia ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou.
Opoziční poslanci považujú dištancovanie sa od medzinárodných predpisov za hanbu a aj ohrozenie občanov. Chcú preto zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre zdravotníctvo, píše TASR.
„Bude to spoločný opozičný výbor, pod ktorý sa podpísali všetky opozičné strany. Po tejto tlačovej konferencii dáme žiadosť na zvolanie výboru jeho predsedovi do podateľne Národnej rady (NR) SR,“ priblížil na tlačovej besede poslanec Oskar Dvořák (PS).
Poslanci pripomínajú, že na znení nových predpisov sa zhodlo 190 krajín sveta. Slovensko je prakticky jedinou výnimkou. „Odmietol spoločný koordinovaný postup 190 krajín sveta zo všetkých svetadielov vrátane Číny, Ruska a iných krajín. Pýtame sa, kto dal Kotlárovi mandát medzinárodne izolovať SR a kto je zodpovedný za túto situáciu? Nie je to len zlyhanie jednotlivca, Kotlára, ale je to aj zlyhanie vlády,“ kritizuje poslanec Peter Stachura (KDH).
Ku kroku Slovenska sa vyjadril aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia Slovensko. „Slovensko sa vyčlenilo z tejto spolupráce, vyčlenilo sa z krajín, ktoré chcú takýmto spôsobom zabrániť šíreniu pandémie do budúcna,“ hovorí.
Kotlár na svojom postoji trvá. Nové predpisy podľa neho uprednostňujú záujmy farmaceutického priemyslu. Dištancovanie odôvodnil nedovolenými zásahmi do zvrchovanosti suverénnych členských štátov. Namietal aj neprimerané zásahy do ľudských práv a základných slobôd. Viaceré ustanovenia sú podľa neho tiež neurčité a poskytujú značný priestor pre subjektívne posudzovanie.
Zdroje: SITA, TASR