Slovensko ošľahajú vetry a dažde. Na Slovensko sa rúti tlaková níž Wencke (PREDPOVEĎ)

  • Meteorológovia uvádzajú, že v strede tejto tlakovej níže by mal tlak klesnúť až pod 970 hPa
  • Trasa tejto níže bude začínať na juhu Severného mora
záplavy, silný vietor
Ilustračný obrázok TASR/František Iván, TASR/AP
  • Meteorológovia uvádzajú, že v strede tejto tlakovej níže by mal tlak klesnúť až pod 970 hPa
  • Trasa tejto níže bude začínať na juhu Severného mora

Súčasťou tejto tlakovej níže bude aj studený front, ktorý sa postará o to, že piatok bude veľmi dynamický. Na jeho čele totiž môžu vznikať búrky, ktoré spôsobí rozsiahly tlakový gradient.

Dobrou správou je, že búrky by na Slovensku byť nemali. To však neplatí o výdatných zrážkach, ktoré k nám dorazia vo vlnách. Prvé zrážky by sa mali objaviť v piatok ráno, prechodne ustať by mali až v sobotu večer. Predpokladá sa, že v tomto čase na Slovensku spadne od 20 do 50 milimetrov zrážok, pričom najintenzívnejšie by mali byť v Banskobystrickom kraji na južných návetriach.

Čo sa týka sneženia, až meter nového snehu môže napadnúť v Alpách na severovýchode Talianska a na severozápade Slovinska. Na Slovensku bude situácia iná, keďže sa naša oblasť bude nachádzať v teplom prúdení. Z toho vyplýva, že pršať by malo aj na horách.

Aká bude jar?

Meteorologický jav El Niño postupne oslabuje, ale jeho vplyvy na počasie by mali pretrvávať až do jari, najmä v Európe. Očakáva sa teplé a vlhké počasie s pravidelnými obdobiami mrazu.

Podľa pozorovaní Národného úradu pre oceán a atmosféru USA prechádza El Niño postupne do neutrálneho stavu, ktorý by mal byť dosiahnutý okolo apríla. Avšak dopady tohto javu budú ešte zrejmé na začiatku jari, naznačuje web Severe Weather Europe.

Na prognózu pre jar 2024 sa využili dva hlavné sezónne modely: európsky ECMWF a americký CFSv2. Tieto modely prezentujú priemerne očakávané počasie pre trojmesačné obdobie jari (marec až máj), pričom v 40 až 60 % prípadov nezaručujú trvanie týchto podmienok bez prerušenia.

Podľa ECMWF sa predpokladá nízky tlak nad severným Atlantikom a severnou Európou so sklonmi k vyšším teplotám, avšak s pravdepodobnými obdobiami chladu. Prognózy zrážok nie sú výrazné, no naznačujú väčší úhrn na severných a stredných častiach Európy a menší na južných územiach.

Naopak, model CFS, ktorý súhlasí s ECMWF v Severnej Amerike, predpovedá odlišný vzor pre Európu. Indikuje nižší tlak nad západnou a strednou Európou a vyšší tlak nad severnými oblasťami. Výsledkom je prognóza nadpriemerných teplôt, napriek nízkemu tlaku, s menším množstvom zrážok nad severnou a strednou Európou, ale s vyšším úhrnom na západe.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Trendové videá