Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou antibiotickou rezistenciou. Antibiotiká používame tak často, že prestávajú byť účinné

  • Všetci máme skúsenosti s antibiotikami. Podľa najnovšej správy OECD možno až príliš veľké.
collage
  • Všetci máme skúsenosti s antibiotikami. Podľa najnovšej správy OECD možno až príliš veľké.

Slovensko je podľa najnovších štatistík krajinou so štvrtou najvyššou antibiotickou rezistenciou v OECD. Ide o komplexný problém, s ktorým sa musia vysporiadať krajiny na celom svete.

“Antibiotická rezistencia je prirodzený jav spôsobený mutáciami v génoch baktérií. Nadmerné alebo nevhodné používanie antibiotík urýchľuje vznik a šírenie baktérií rezistentných voči antibiotikám. Keď sú citlivé baktérie vystavené pôsobeniu antibiotík, sú usmrtené, ale rezistentné baktérie môžu ďalej rásť a množiť sa. Tieto rezistentné baktérie sa môžu šíriť a spôsobovať infekcie u iných ľudí, ktorí neužívali žiadne antibiotiká,” tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

foto: OECD.org

Rezistentné baktérie vyžadujú intenzívnejšiu a drahšiu liečbu, nehovoriac o zvýšenom riziku komplikácií a smrti. Táto liečba môže vyžadovať drahšie a silnejšie antibiotiká, ktoré so sebou nesú aj závažnejšie vedľajšie účinky.

“Pred objavením antibiotík tisícky ľudí zomierali na bakteriálne ochorenia, ako je napríklad zápal pľúc alebo pooperačná infekcia. Odkedy boli objavené antibiotiká a začali sa používať, stále viac baktérií, ktoré boli pôvodne citlivé, sa stáva rezistentnými a vytvorili si rôzne prostriedky boja proti antibiotikám. Keďže rezistencia sa zvyšuje a v posledných rokoch bolo objavených a uvedených na trh len málo nových antibiotík, problém antibiotickej rezistencie je v súčasnosti veľkou hrozbou pre verejné zdravie,” tvrdí ECDC.

foto: 3dprint.com

Hlavnou príčinou je „nevhodné“ používanie antibiotík. Na väčšinu prípadov nádchy a chrípky podľa ECDC antibiotiká neúčinkujú. Lekári by teda mali antibiotiká predpisovať iba v naozaj nevyhnutných prípadoch a nie pri každom zakašľaní.

Taktiež by mali vždy keď je to možné predpisovať antibiotiká, ktoré sú špecificky určené pre danú infekciu a nie širokospektrálne. Pacienti by zase pri užívaní antibiotík mali dbať na pokyny lekárov a nepoužívať zvyšky, ani antibiotiká bez predpisu.

foto: aa.com.tr

Isté riziko predstavujú aj antibiotiká používané pri chove zvierat. No najmä preto, že rezistentné baktérie, ako napríklad Salmonela sa môžu preniesť na človeka. „Hlavnou príčinou antibiotickej rezistencie v prípade ľudí je však používanie antibiotík v humánnej medicíne,“ tvrdí ECDC.

Antibiotiká sú dôležité pri veľkom množstve problémov. No nabudúce, keď ťa bude škriabať v hrdle, skús namiesto antibiotík čaj s medom alebo slivovicu. Pomôžeš tým nie len sebe, ale aj národu. ;)

zdroj titulnej fotografie: aa.com.tr / 3dprint.com

Najnovšie videá

Trendové videá