Slovensko patrí medzi korupčné veľmoci. Každý 10. Slovák sa priznal k úmyselnému úplatkárstvu

  • Centrála Transparency v Berlíne dnes zverejnila Globálny barometer korupcie
  • Slovensko v korupcii prevyšuje priemer EÚ až o 4 %
peniaze, eurá, ekonomika
Pexels/ Pixabay
  • Centrála Transparency v Berlíne dnes zverejnila Globálny barometer korupcie
  • Slovensko v korupcii prevyšuje priemer EÚ až o 4 %

Až 77 % Slovákov verí, že aj snaha jednotlivca dokáže zmeniť hĺbku korupcie, s ktorou sa potýka naša krajina. Upozorňuje Transparency International Slovensko. Centrála Transparency v Berlíne dnes zverejnila Globálny barometer korupcie – analýzu dát z vyše 100 krajín, vrátane celej EÚ. Aj barometer potvrdzuje dlhodobý pozitívny trend v oblasti malej korupcie.

K úplatku sa v ňom anonymne priznalo necelých 11 % Slovákov, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s verejnými inštitúciami. Najčastejšie išlo o zdravotníctvo. Stále však prevyšujeme priemer EÚ, kde to bolo len 7 %. Najvyšší podiel v EÚ (20 %) dosahuje Rumunsko.

Napriek alarmujúcim výsledkom pozitívny trend

V prepočte na obyvateľov 11 % znamená, že každý 10. Slovák už počas svojho života dal úplatok. Napriek tomu si až 39 % opýtaných myslí, že sa miera korupcie v krajine zlepšuje, čo sa nedá povedať o EÚ všeobecne, kde si až tretina opýtaných myslí, že miera korupcie v ich krajine stúpa. Na Slovensku túto obavu vyjadrilo len 19 % respondentov. Zo susedov najvyšší nárast vnímajú v Maďarsku (40 %), za nimi v Poľsku (37 %) a v Rakúsku a Českej republike (29 %).

„Až 56 % opýtaných Slovákov si však stále myslí, že vládu riadia záujmové skupiny. Veľmi podobné čísla ukazuje priemer EÚ aj Rakúsko či Maďarsko, ešte vypuklejšie tento problém vnímajú u našich českých (67 %) a poľských susedov (61 %).

Dal si už niekedy niekomu úplatok?

Špecifická je situácia pri využívaní osobných známostí, z krajín vyšehradskej štvorky má Slovensko najnižší podiel (26 %) ľudí, ktorí vybavujú na úradoch cez konexie. V Únii vedú Česi (57 %), tromfli dokonca aj Francúzov a Portugalcov, ktorí obsadili 2. priečku (48 %). Naopak, v takom Estónsku je to iba 12 %,“ uzatvára Transparency International Slovensko.

Dáta zo Slovenska boli zozbierané medzi októbrom a novembrom 2020 od 2001 respondentov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá