Slovensko patrí medzi najhorších. Chýbajú nám v zdravotníctve ľudia, trpí hlavne jedno povolanie
- Nemáme dostatok sestier v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb ani v komunitnej starostlivosti
- Nemáme ani školské sestry
- Nemáme dostatok sestier v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb ani v komunitnej starostlivosti
- Nemáme ani školské sestry
Slovensko je jedinou z krajín OECD s neustálym a najvýraznejším úbytkom sestier v systéme zdravotnej starostlivosti. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Lukáš Kober.
Priemerný počet sestier v krajinách OECD vychádza na 8,8, pričom na Slovensku je to 5,8 na tisíc obyvateľov. „Dávno sme sa dostali pod kritickú hranicu udržateľnosti bezpečnej a kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti,“ konštatuje sa v tlačovej správe.
Alarmujúci počet
Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová upozorňuje, že Slovensku chýba alarmujúcich viac ako 16-tisíc sestier. Na aktuálny počet obyvateľov by Slovensko malo mať v systéme zdravotnej starostlivosti 47,7 tisíca sestier.
„Treba však zdôrazniť, že prezentované údaje nereflektujú pandemické roky, kedy z nášho systému odišlo ďalších 1 876 sestier,“ upresňuje Lazorová a dopĺňa, že normy určujúce počet sestier na nemocničné lôžko sa porušujú, nemáme dostatok sestier v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb ani v komunitnej starostlivosti, nemáme ani školské sestry.
„Je logické, že sa následne porušuje aj Zákonník práce a sestry sú nútené realizovať iba zlomok z toho, čo by mali robiť, pretože im na to nestačia sily a ani čas,“ upozorňuje prezidentka SK SaPA.
Sme jedinou krajinou z OECD, ktorá zaznamenáva kontinuálny pokles počtu ošetrovateľského personálu. Pre porovnanie, počtom obyvateľstva rovnaké krajiny ako Nórsko, Dánsko či Fínsko poskytujú svojim pacientom dvakrát až trikrát viac sestier ako Slovensko.
Matovič má nápad
Z prerozdelenia dodatočných zdrojov zo zdanenia ruskej ropy mohlo profitovať aj zdravotníctvo. Na štvrtkovej konferencii Vizionári v zdravotníctve 2022 to povedal podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Trucovitosť jedného koaličného partnera tomu podľa ministra bráni.
„Nezobrať si 300 miliónov zo Slovnaftu je bohapustým hriechom,“ zopakoval Matovič. Zdravotníctvo je podľa neho naďalej jedna veľká čierna diera, kde sa veľa peňazí stráca. „Zdravotníctvo je tehotné pre reformy,“ povedal.
Pracujúci v zdravotníctve nie sú podľa ministra odmeňovaní podľa výkonu. Odmeňovanie je rovnostárske, v zdravotníctve by mal byť aj tento prvok motivácie pre lepších. Okrem toho zdôraznil potrebu dostať do obehu aj inovatívne lieky.
„Osobne by som bol za to vtiahnuť pacienta do deja, pacienti by mohli hodnotiť napríklad prístup lekára alebo zdravotnej sestry,“ vyjadril sa minister s tým, že výsledkom by mohol byť rating poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
„Určite nechcem ísť americkou cestou, kde je mnoho ľudí bez poistenia,“ povedal a vyzval na vizionárske myslenie v systéme zdravotníctva.
Zdroj: SITA