Slovensko patrí medzi rekordérov zdražovania v EÚ. Najviac u nás vystrelila cena tejto potraviny
- Ceny potravín v Európskej únii naďalej stúpali, a to napriek nižšej inflácii
- Najhoršie je na tom Maďarsko a Pobaltie
- Najlepšie naopak Luxembursko
- Ceny potravín v Európskej únii naďalej stúpali, a to napriek nižšej inflácii
- Najhoršie je na tom Maďarsko a Pobaltie
- Najlepšie naopak Luxembursko
Na začiatku januára analytici z prestížnej banky Goldman Sachs zlepšili vyhliadky eurozóny pre tento rok. Dôvodom bola klesajúca inflácia, ktorú ovplyvnila teplá zima, a tak aj znížené energetické požiadavky firiem a domácností. Okrem inflácie začali klesať aj ceny energií a spomalil sa aj nárast cien.
V decembri sa rast spotrebiteľských cien v celej eurozóne spomalil na 9,2 % z 10,1 % pred mesiacom, uvádza agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostatu. Ekonómovia dúfajú, že inflácia v Európskej únii dosiahla svoj vrchol a teraz by už mala klesať.
Goldman Sachs preto očakáva, že eurozóna neskončí v recesii, ale naopak ju čaká mierny rast (0,6 %).
„Zastávame názor, že rast eurozóny bude v zimných mesiacoch slabý vzhľadom na energetickú krízu, ale už neočakávame technickú recesiu,“ uviedli ekonómovia z Goldman Sachs.
A new global map is emerging that presents challenges and opportunities, says President @Lagarde. Europe can thrive in this changing world, and the ECB will play its part by staying the course and bringing inflation down.
Read the full speech https://t.co/8vC6wkaus3 pic.twitter.com/YhbUiSzMUz
— European Central Bank (@ecb) January 23, 2023
Rast cien potravín pokračoval, Slovensko v prvej pätke
Euronews ale upozorňuje, že napriek tomu, že inflácia povolila rast cien potravín v Európskej únii, v decembri pokračoval.
Inflácia cien potravín v EÚ bola v decembri 18,2 percenta, v eurozóne bola o niečo nižšia 16,2 percenta. To je v porovnaní s novembrom v priemere mierny pokles.
Ceny základných potravín napriek tomu v decembri stúpali. Zaznamenaný bol rast potravín ako cukor, mlieko a výrobky z neho, vajcia, olej a tuky, vyplýva z dát Eurostatu.
Najväčší rast potravín zaznamenali najmenšie krajiny. Susedné Maďarsko, ktorého infláciu poháňa práve rast potravín a rast cien energií, sa umiestnilo na prvej priečke. Podľa Eurostatu stúpli v Maďarsku ceny potravín o 49,6 %.
Do peňaženiek si siahli aj obyvatelia všetkých pobaltských krajín, kde bolo zdražovanie najvýraznejšie po Maďarsku. Najviac v Litve (33,5 %), Estónsku (30,8 %) a v Lotyšsku (29,4 %). Prvú päťku uzatvára Slovensko s (29 %).
V ostatných okolitých krajinách bolo zdražovanie menšie, no v Česku bolo tiež pomerne výrazné na úrovni 27,2 %. Naopak, v Rakúsku bolo takmer o polovicu menšie ako na Slovensku (16,3 %).
Najmenšiu mieru zdražovania zaznamenali Luxembursko (11,1 %), Írsko (12,1 %), Cyprus (12,2 %), Francúzsko (13,1 %) a Taliansko (13,3 %)
Najviac zdražel cukor, nasledovali vajcia
Na Slovensku najviac zdražel cukor, ktorý stúpol o 77,4 %. Nasledujú vajcia (75,1 %), plnotučné mlieko (40,6 %) a syr (32,2 %). U niektorých potravín ale vidno klesajúci trend, napríklad cena pečiva bola najvyššia v auguste, keď sa pohybovala na úrovni 33,7 %. V decembri klesla na úroveň na 32,3 %.
V zdražovaní cukru prekonalo Slovensko Estónsko (98,9 %), ale aj Česko (87,4 %), kde zdraželi vajcia o 92,5 %, a to z dôvodu vtáčej chrípky, ktorá trápi našich západných susedov.
Celkovo v priemere celej Európskej únie pokračoval rast v šiestich kategóriách potravín, a to čerstvé plnotučné mlieko, vajcia, cukor, oleje a tuky, maslo a iné jedlé oleje, v priemere od 30,2 % do 56,6 %.
Zdroje: Reuters, Euronews, Eurostat