Slovensko prichádza o jedinečné miesto. Demänovská ľadová jaskyňa je v ohrození

  • Demänovská ľadová jaskyňa čelí kríze
  • Trápi ju enormný úbytok ľadu
  • Na vine je klimatická zmena
Demänovská ľadová jaskyňa
Demänovská ľadová jaskyňa je v ohrození Reprofoto: Instagram/slovakia.travel, alenamiklusakova
  • Demänovská ľadová jaskyňa čelí kríze
  • Trápi ju enormný úbytok ľadu
  • Na vine je klimatická zmena

Demänovská ľadová jaskyňa čelí enormnému úbytku vlastnej prírodnej krásy. Vplyvom výrazných klimatických zmien sa z nej postupne strácajú nemalé množstvá ľadu. Takmer úplne ju pripravili o typickú ľadovú výzdobu.

V oveľa lepšom stave je na tom Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá už predtým mala výrazne väčšiu zásobu ľadu. Zároveň patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne svojho druhu na svete. Úbytok ľadu v známej prírodnej pamiatke však neunikol pozornosti ani v zahraničí.

O uvedenej skutočnosti informoval portál iDNES.cz s odvolaním sa na agentúru ČTK, pre ktorú sa vyjadril vedúci úseku ochrany jaskýň Správy slovenských jaskýň Pavel Bella. Tvrdí, že práve spomínané klimatické zmeny v posledných rokoch majú za následok úbytok ľadu.

V Demänovskej ľadovej jaskyni zostal len zlomok z asi 1 000 metrov kubických ľadu, ktorý tam bol ešte pred dvoma desiatkami rokov. Očakáva sa, že jaskyňa môže prísť o ľadovú zásobu, ak bude doterajší trend pokračovať.

„Zaľadnená jaskyňa tvarom podzemných priestorov vytvorí akoby pascu pre studený vzduch, ktorý v podzemí stagnuje. Keď je tuhšia zima, steny jaskyne viac premrznú a padajúca voda presakujúca cez strop jaskyne, najmä na jar z topiaceho sa snehu nad jaskyňou, zamrzne,“ povedal Bella.

Poznamenal, že v slovenských podmienkach by mali byť čo najtuhšie zimy, mal by napadnúť sneh, ktorý by sa potom na jar topil pomaly a v lete by sa nemali vyskytovať intenzívne dažde. Voda z nich totiž vo veľkom množstve preniká do jaskyne a rozpúšťa ľad.

Demänovská ľadová jaskyňa prichádza o svoju krásu

Klimatická zmena však spôsobila, že vhodné podmienky Demänovská ľadová jaskyňa v posledných rokoch nemá. Nie je však jediná. Podobne je to v mnohých ďalších zaľadnených jaskyniach vo svete.

Návštevníci tejto jaskyne, ktorá sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši a pri ceste vedúcej do známeho lyžiarskeho strediska Jasná, tak podľa odborníka môžu byť sklamaní, hlavne pri porovnaní rozsahu terajšej ľadovej výzdoby so stavom v minulosti. „Nepochybne by bolo atraktívnejšie pre návštevníkov, ak by tam ľad ďalej bol,“ uviedol Bella.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alena Demková Miklušáková (@alenamiklusakova)

Oveľa väčšiu zásobu ľadu má na Slovensku Dobšinská ľadová jaskyňa. V prvej polovici 90. rokov sa v nej totiž nachádzalo vyše 110-tisíc metrov kubických ľadu. Táto jaskyňa je zapísaná na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

„Je tam zaľadnený väčší priestor a k uchovaniu ľadu pomáha aj stabilnejšia mikroklíma v spodnej časti jaskyne. V hornej časti jaskyne však tiež dochádza k úbytku ľadu,“ informoval Bella. Dodal, že strate ľadovej výzdoby nečelia len jaskyne na Slovensku, ale aj jaskyne podobného typu v iných regiónoch, najmä v miernom pásme.

Správa slovenských jaskýň sa stará o viac ako desiatku sprístupnených jaskýň vrátane dvoch spomínaných.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovakia.travel (@slovakia.travel)

Demänovská ľadová jaskyňa je doslova európskym úkazom. Dĺžka zameraných častí jaskyne je 2 445 m s výškovým rozdielom 57 m.

Jaskynné priestory v troch vývojových úrovniach pozostávajú z oválnych, riečne modelovaných chodieb so stropnými a bočnými korytami (Čierna galéria, Jazerná chodba, Medvedia chodba) a dómovitých priestorov dotvorených rútením a mrazovým zvetrávaním (Štrkový dóm, Veľký dóm, Kmeťov dóm, Belov dóm, Halašov dóm, Dóm trosiek). Od vchodu klesajú do hĺbky 40 až 50 m.

Zdroje: iDNES.cz, Správa slovenských jaskýň, Správa slovenských jaskýň

Najnovšie videá

Trendové videá