Slovensko prišlo o legendu: Navždy nás opustil najstarší olympijský medailista
- Bývalý olympionik mal 96 rokov
- Slovensko reprezentoval v boxe
- Bývalý olympionik mal 96 rokov
- Slovensko reprezentoval v boxe
Slovenský šport prišiel o výnimočnú osobnosť. Vo veku 96 rokov zomrel Ján Zachara, ktorý bol doposiaľ najstarším žijúcim slovenským olympijským víťazom, informoval spravodajský portál tvnoviny.sk.
V boxerskej komunite ho poznali pod prezývkou malý veľký muž slovenského boxu – tá odkazovala na jeho nízku postavu. Napriek významným úspechom zostal po celý život známy svojou skromnosťou.
Svoju zlatú olympijskú medailu, ktorá ho navždy zapísala do histórie slovenského športu, získal v roku 1952 na olympiáde v Helsinkách. V boxerskom ringu triumfoval v kategórii do 57 kilogramov a dodnes je jediným Trenčanom, ktorému sa podarilo zvíťaziť pod piatimi kruhmi.
Boxerská cesta rodáka z trenčianskej mestskej časti Kubrá, kde sa narodil 27. augusta 1928, sa začala v jeho 16 rokoch. Talent prejavil už krátko nato – v roku 1946 sa stal majstrom Slovenska v mušej váhe.
Športová legenda
Ján Zachara, ktorý počas svojej kariéry absolvoval viac ako 500 zápasov, z toho 430 oficiálnych a 365 víťazných, navždy zostane v pamäti ako výnimočný športovec a gentleman ringu, pripomína SITA.
„Keďže o mne bolo známe, že pri mojej subtílnej postave som nemohol mať žiadny zabijácky úder, musel som každého súpera zdolať svojou technikou a umením – na body. Preto som musel vedieť uhýbať pred tvrdými údermi, v ringu veľmi dobre tancovať nohami a šermovať rukami. Ja som mal vždy radšej, keď som súpera porazil na body a nie k. o.,“ cituje ho agentúra.
„Dnes sa však box uberá úplne iným smerom. Chodia naň ľudia, ktorí chcú vidieť neľútostný tvrdý boj – a mnohokrát na hranici únosnosti. Chcú vidieť krv, zranenia. Tvrdo povedané: úplné dorazenie súpera. To nikdy nebol môj štýl. Dnes sa už technický box v zmysle fair play a rytierskeho správania sa medzi športovcami nenosí. Žijeme veľmi zvláštnu dobu, pre ktorú som ja už iba starý človek, hoci mám olympijské zlato,“ vyznal sa úprimne zo svojich pocitov po zisku titulu Športová legenda na Slovensku.
Jeho úspechy hovoria za všetko – okrem zlatej medaily z OH 1952 sa prebojoval do štvrťfinále na OH 1956 v Melbourne a stal sa štvornásobným majstrom Československa. V roku 2000 obsadil deviate miesto v ankete Slovenský športovec 20. storočia a v roku 2009 o ňom Slovenský olympijský výbor vydal knihu „Zlatá za život“ od publicistu Mariána Šima.
Posledné roky svojho života strávil v opatere dcéry po smrti manželky. Jeho životná púť sa skončila v prvých hodinách nového roka 2024, krátko po svojich 96. narodeninách, ktoré oslávil 27. augusta.
Opustila nás aj olympijská gymnastka
V ten istý deň prišiel svetový olympijský šport aj o ďalšiu výnimočnú osobnosť. Vo štvrtok (2. januára 2025) nadránom vo veku 103 rokov zomrela Ágnes Keletiová, najstaršia žijúca olympijská víťazka na svete. Informovala o tom TASR, ktorá sa odkazuje na server nemzetisport.hu.
Maďarská gymnastka sa zapísala do histórie nielen svojím vekom, ale aj pozoruhodnými športovými úspechmi. Na dvoch olympijských hrách získala celkovo desať medailí, z toho päť zlatých. Svoju prvú zlatú olympijskú medailu vybojovala v prostných na hrách v Helsinkách v roku 1952. Ďalšie cenné kovy pridala o štyri roky neskôr v Melbourne.
Len pred niekoľkými mesiacmi, 7. septembra 2023, sa vo veku 102 rokov stala najstaršou žijúcou olympijskou víťazkou všetkých čias, keď prekonala rekord svojho krajana, vodného pólistu Sándora Taricsa. Po jej odchode prevzal štafetu najstaršieho žijúceho olympijského víťaza francúzsky cyklista Charles Coste, ktorý získal zlatú medailu na olympijských hrách v roku 1948.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: tvnoviny.sk, TASR, SITA