Slovensko provokuje, zahraničie reaguje: Fico zo „zoznamu špinavcov“ Úniu vyzýva do boja

  • Zahraničie reaguje na Trestný zákon
  • Novela pohoršila EÚ aj prominentné agentúry
  • Slovenska vláda čelí veľkej kritike
Robert Fico a Ursula von der Leyen
TASR, AP Photo/Christophe Ena
  • Zahraničie reaguje na Trestný zákon
  • Novela pohoršila EÚ aj prominentné agentúry
  • Slovenska vláda čelí veľkej kritike

Meno Robert Fico v titulkoch západných médií na popularite nenaberá, no skloňuje sa čoraz častejšie. Po zaradení slovenského premiéra na „zoznam špinavcov“ či „zlých osôb“, ako to urobil prestížny magazín Politico, prišli aj reakcie na kontroverznú vládou schválenú novelu Trestného zákona.

Všetko ešte musí prejsť cez prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá ale zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu. Bude sa tak usilovať o to, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť. Jej prijatie v parlamente označila za zlú správu pre Slovensko a všetkých jeho občanov, písala vo štvrtok (8. 2.), ako informovala TASR.

O deň neskôr na tieto vyjadrenia Fico reagoval s tým, že vláda pri snahe o schválenie novely nespraví žiadne ústupky. Naopak, urobia všetko pre to, aby novela vstúpila do platnosti a nadobudla účinnosť.

Ide pritom o kontroverzný zákon, ktorý podľa prominentných médií provokuje celú Európsku úniu. Bloomberg dokonca informuje, že slovenská vláda schválením tejto novely vyzýva EÚ do boja.

„Slovensko schválilo balík, ktorý zmierňuje tresty za množstvo trestných činov a ruší špeciálnu prokuratúru, čím rozpútava potenciálny boj s Európskou úniou ohľadom obvinení z oslabovania boja proti korupcii,“ konštatuje agentúra.

V titulku Associated Press (AP) – jednej z najznámejších agentúr sveta – sa vláda nevyhla priamemu označeniu za populistov a taktiež spomína zásahy do bojov proti korupcii. „Populistickí slovenskí poslanci podporili nový zákon, ktorý ruší protikorupčného prokurátora,“ píše.

Politico vládu nešetrí

Spomínaný magazín Politico, ktorý teda Fica zaradil na zoznam „špinavcov“ na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose, píše, že novela môže umožniť poslancom vládnej koalície či ich obvineným obchodným spojencom vyhnúť sa trestom za korupciu.

Pripomína, že nový zákon by znížil tresty za vymáhanie úplatku nad 700 000 eur. Znižuje tiež premlčaciu lehotu pri závažných trestných činoch vrátane znásilnenia.

Magazín zároveň svetu pripomína, že bývalý šéf polície a súčasný poslanec Smeru Tibor Gašpar počas schvaľovania tejto novely stále čelí obvineniam ako údajný šéf zločineckej skupiny. Tá mala pôsobiť v rámci polície.

Zaujímavosťou je, že sám Gašpar počas hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch novely stál v pléne a koaličným poslancom ukazoval, ako vlastne majú zahlasovať.

Okrem toho policajný exšéf v rozprave predložil zmenu skracujúcu presne tie tresty, ktoré za korupciu hrozia jemu samému. Konkrétne z terajších 10 až 15 rokov na 4 až 10 rokov, pripomenulo Politico. Vďaka tomu by Gašpar mohol žiadať o podmienečný trest.

Pripomenuli sa aj protesty

Zahraničiu neunikli ani veľké protesty, ktoré v posledných týždňoch organizovala opozícia a zúčastnili sa ich desaťtisíce ľudí. 

„Tisícky Slovákov opakovane vyšli do ulíc protesty, ktoré sa začali pred dvoma mesiacmi a z hlavného mesta Bratislavy sa rozšírili do viac ako 30 miest a obcí a dokonca aj do zahraničia,“ písala AP. 

Ticho neostala ani ďalšia významná agentúra Reuters, ktorá skonštatovala, že: „Slovenský parlament uprostred verejných protestov a obáv zo strany Európskej komisie v zrýchlenom konaní schválil reformy, ktorými sa zrušuje špeciálna prokuratúra zaoberajúca sa trestnou činnosťou na vysokej úrovni a znižuje tresty za finančné trestné činy.“

Boj proti EÚ. Proti Slovensku môže začať konanie o priestupkoch 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Bloomberg, AP, Politico, Reuters, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá