Slovensko sa doslova topí v mäkkej droge. Závislých je viac ako 400 000, deti plnia urgentné príjmy
- Slovenská závislosť od alkoholu ostáva vo vysokých mierkach
- Počet prípadov ešte narástol

- Slovenská závislosť od alkoholu ostáva vo vysokých mierkach
- Počet prípadov ešte narástol
Zdá sa, že slovenský problém s alkoholom sa stále nezlepšuje. Naopak, počet závislých osôb neustále narastá. Ako informuje agentúra SITA, v súčasnosti so závislosťou bojuje až takmer 400-tisíc Slovákov.
Čo sa týka urgentného príjmu, až 10 percent z ľudí, ktorí ho navštevujú pod vplyvom alkoholu, tvoria deti. Vyplýva to zo slov hovorkyne spoločnosti Agel SK Evy Peterovej pri príležitosti kampane Suchý február, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o škodlivosti alkoholu na zdravie a životy ľudí.
Vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnice Agel Levice Magdaléna Leváková uviedla, že so stavmi v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu sa stretávajú denne, pričom ide o všetky vekové kategórie. Najčastejšie sú to ľudia v produktívnom veku a seniori a výnimkou nie sú ani ženy.
„Evidujeme veľa prípadov, kedy si seniori v dôsledku omámenia alkoholom privodili aj traumatické zranenia, ako sú zlomeniny, otvorené zlomeniny, tržné rany a intoxikáciu,“ doplnila sestra.
Prípady opitých detí
Suchý február sa zameriava na osvetu aj medzi maloletými. Primárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice Agel Levice Kristína Apostolov spresnila, že sa v priebehu celého roka stretávajú aj s prípadmi opitých detí.
„Ročne tvoria až okolo desať percent všetkých privezených prípadov. Deti sú často nájdené vonku v stave opitosti náhodnými okoloidúcimi ako ležia alebo spia, čoho následkom je často aj podchladenie,“ priblížila primárka a doplnila, že v súčasnosti veková hranica privezených detí sa pohybuje od osem do 19 rokov, pričom ak ide o pohlavie, je to vyrovnané.
„Veľa detí siaha po alkohole aj z dôvodu psychických ťažkostí, nárast takých prípadov zaznamenávame od pandémie covidu,“ uviedla primárka.
Ako spoločnosť Agel SK ďalej uviedla, výzva na mesiac bez alkoholu počas Suchého februára je príležitosťou vytvoriť si v tomto smere udržateľné návyky.
„Očakáva sa, že tento vedomý prístup k alkoholu môže mať trvalý vplyv na naše správanie aj po skončení tohto mesiaca. Iniciatíva podporuje zdravý životný štýl a vytvára priestor na diskusiu o dôležitosti zodpovedného prístupu k alkoholu v každodennom živote,“ uzavrela spoločnosť.
Slováci končia kvôli alkoholu na psychiatrii. Narástol aj počet opitých rodičiek
Ako sme už informovali v tomto článku, pre poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu v minulom roku v psychiatrických ambulanciách personál vyšetril celkom 28 854 osôb. Konkrétne šlo o 21 593 mužov a 7 261 žien. Až u 73,6 percenta z nich odborníci zistili syndróm závislosti od alkoholu.
V roku 2022 bolo veľa prípadov hospitalizácie a dokonca aj situácií, keď matky počas tehotenstva neprestali piť alkohol. Zaznamenali sme aj tragické udalosti samovrážd alebo pokusov o samovraždu pod vplyvom alkoholu.
Z dôvodu porúch správania a psychiky spôsobených konzumáciou alkoholu bolo minulý rok v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 28 854 ľudí, z toho 21 593 mužov a 7 261 žien. U 73,6 % z nich bolo závislých na alkohole.
„Počet vyšetrených pacientov s poruchami psychiky a správania v dôsledku užívania alkoholu medziročne stúpol o 6,1 %, avšak oproti obdobiu pred pandémiou v rokoch 2015 – 2019 bol ich počet nižší o 5,3 %,“ konštatuje NCZI.
U 7 147 ľudí diagnostikovali poruchy psychiky a správania spôsobené alkoholom po prvý raz v ich živote. Najviac nových prípadov bolo zaznamenaných vo vekových skupinách 35 – 44 rokov a 45 – 54 rokov.
Ako podotýka Národné centrum zdravotníckych informácií, konzumácii alkoholu sa nevyhýbajú ani tehotné ženy. Pracovalo s údajmi z roku 2021, z ktorých vyplynulo, že 232 rodičiek z celkového počtu 56 183 pôrodov užívalo počas tehotenstva alkohol.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: SITA, Archív SIU, NCZI