Slovensko sa prebudilo do volebného dňa. Je niekoľko vecí, ktoré sa ti zídu mať na pamäti

  • Na Slovensku sa o 7.00 h otvorili volebné miestnosti
  • 140.000 mladých ľudí po prvýkrát pristúpi k volebným urnám
Muž vhadzuje lístok do urny
TASR/František Iván
  • Na Slovensku sa o 7.00 h otvorili volebné miestnosti
  • 140.000 mladých ľudí po prvýkrát pristúpi k volebným urnám

Na Slovensku sa o 7.00 h otvorili volebné miestnosti. Prvýkrát si voliči v jeden deň vyberajú svojich zástupcov do orgánov miest, obcí i samosprávnych krajov. Hlasovať sa môže len v mieste svojho trvalého bydliska. Volebné miestnosti sú otvorené do 20.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/48592317 a 02/485923.

Začali sa spojené samosprávne voľby

Právo voliť majú okrem plnoletých občanov SR aj cudzinci. Na hlasovanie si treba vziať platný občiansky preukaz, v prípade cudzincov treba mať doklad o pobyte pre cudzinca.

Ak si volič vybavuje nový občiansky preukaz, potrebuje mať so sebou doklad z polície, ktorý to potvrdzuje. Úrad verejného zdravotníctva odporúča vo volebnej miestnosti vydezinfikovať si ruky, prekryť si horné dýchacie cesty, najlepšie respirátorom, a použiť vlastné písacie potreby.

Voliči si vyberajú starostu, respektíve primátora, poslancov obecného, respektíve mestského zastupiteľstva, ako aj predsedu samosprávneho kraja a poslancov krajského zastupiteľstva. V prípade Bratislavy a Košíc si voliči vyberajú aj starostu mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva.

Kandidátom odovzdajú hlas tým, že na hlasovacom lístku zakrúžkujú ich poradové číslo. Pri voľbe starostu, primátora a predsedu kraja môže volič krúžkovať len jedného kandidáta. Pri voľbe poslancov môže volič zakrúžkovať aj viac kandidátov, najviac však toľko, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, bude uvedený na hlasovacom lístku.

Hoci ide o spojené voľby, volič ich bude odlišovať farebne. Po hlasovaní vloží lístky do obálky a schránky s farbou, ktorá prislúcha konkrétnym voľbám. Komunálne voľby budú mať bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov (VÚC) modrú. Ak vloží lístok do nesprávnej obálky, jeho hlas bude neplatný. Neplatný bude aj vtedy, keď vloží obálku do nesprávnej schránky.

Pokiaľ majú voliči závažnú prekážku, najmä zdravotnú, pre ktorú nemôžu prísť do volebnej miestnosti, môžu okrskovú volebnú komisiu požiadať o prenosnú volebnú schránku. Voliť môžu aj ľudia v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19, ak o to vopred požiadali.

Voliť budú obyvatelia v 2926 obciach, mestách a mestských častiach. V piatich z nich sa konajú len krajské voľby, pretože v nich neevidujú žiadnych kandidátov na starostu a poslancov obecného zastupiteľstva. Zriadených je 6010 volebných okrskov. Voliť môže prísť takmer 4,41 milióna ľudí.

Priebežné neoficiálne výsledky bude možné sledovať na weboch www.volbysr.sk aj na webe www.teraz.sk. 

Mladí ľudia chcú využiť možnosť voliť, niektorí uprednostnia cestovanie

Možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám má v sobotu počas spojených volieb podľa informácií zo Štatistického úradu SR asi 140.000 mladých ľudí. Viacerí pre TASR uviedli, že voliť pôjdu, pretože im záleží na tom, kto bude viesť ich mesto alebo samosprávny kraj. Nájdu sa aj takí, ktorí voľné dni využijú na cestovanie a v deň volieb nebudú v mieste svojho trvalého bydliska.

„Ide o mladých, ktorí v čase posledných volieb konaných na Slovensku, ktorými boli parlamentné voľby (29. február 2020), nedovŕšili potrebný vek 18 rokov. Plnoletými sa stali až v čase od 1. marca 2020 do 29. októbra 2022 vrátane,“ vysvetlila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR Zuzana Podmanická.

Voliť počas dňa chce ísť Ján z Banskej Bystrice. Poukázal však na to, že vybrať si spomedzi kandidátov na primátora, poslancov mestského zastupiteľstva, ale aj kandidátov na predsedu samosprávneho kraja a krajských poslancov bolo komplikované.

„Počas soboty pôjdem voliť, pretože tieto voľby považujem za dôležité. Myslím si, že práve to, čo sa deje u nás v meste, sa ma najviac dotýka, preto týmto voľbám prikladám dôležitosť,“ uviedol Peter z Košíc. Voliť v spojených voľbách sa chystá aj 18-ročná Katarína z Bratislavy, pre ktorú to bude prvá možnosť odovzdať svoj voličský hlas. „Nie je mi ľahostajné, kto sa stane primátorom Bratislavy a starostom mestskej časti, v ktorej žijem. Každý hlas je dôležitý,“ povedala.

Nájdu sa však aj takí prvovoliči, ktorí svoj hlas v spojených voľbách neodovzdajú. Jedným z dôvodov je, že v sobotu nebudú v mieste svojho trvalého bydliska. V zahraničí bude aj 18-ročná Mária z Bratislavy. Rovnako mimo svojho trvalého bydliska v deň spojených volieb bude aj 18-ročný Marek z Popradu.

Prvovoliči sa zhodli, že informácie o kandidátoch na primátorov a predsedov krajov i na poslancov oboch zastupiteľstiev čerpali najmä z internetu, sociálnych sietí, alebo sa o tom rozprávali v kruhu svojej rodiny. Viacerí uviedli, že volebné diskusie nesledovali a kandidátov si budú vyberať podľa sympatií či podľa ich volebného plánu, ktorý si naštudovali.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá