Slovensko sa pridalo k moderným krajinám. Očkovanie proti zákernej ženskej chorobe bude hradené z verejného zdravotného poistenia

  • Od mája bude očkovania proti rakovine krčka maternice plne hradené z verejného zdravotného poistenia
  • Ročne na rakovinu krčka maternice na Slovensku zomrie okolo 200 žien
ženy
Unsplash/ Roman Kraft, Unsplash/Sasun Bughdaryan
  • Od mája bude očkovania proti rakovine krčka maternice plne hradené z verejného zdravotného poistenia
  • Ročne na rakovinu krčka maternice na Slovensku zomrie okolo 200 žien

Od mája tohto roku bude z verejného zdravotného poistenia plne hradená nová deväťvalentná vakcína proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Som rád, že sme sa dostali medzi krajiny, ktoré túto liečbu poskytujú zdarma,“ povedal s tým, že uvedené očkovanie síce nie je povinné, ale všetkých k nemu vyzýva.

Ročne pritom na rakovinu krčka maternice na Slovensku zomrie okolo 200 žien. V krajinách, ktoré uvedené očkovanie zaviedli, pritom 10 až 15 rokov od zavedenie klesli počty prípadov rakoviny krčka maternice o 87 až 89 percent.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá