Slovensko sa pripravuje na novú vlnu, prídu aj nové vakcíny. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 425
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 354
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 425
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 354
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 243, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 425 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 171 183, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 794 113 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 185 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 0 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 142.
V súvislosti s novými subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5 slovenský rezort zdravotníctva pozoruje vo viacerých európskych krajinách nárast počtu nových prípadov a v niektorých prípadoch aj nárast počtu hospitalizovaných.
„Mierny nárast počtu nových prípadov máme už aj u nás. Nové subvarianty sa šíria rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu a je pri nich vyššia pravdepodobnosť reinfekcie.“
„Očkovanie alebo prekonanie ochorenia pri predchádzajúcom variante vírusu poskytuje pri nových subvariantoch nižšiu mieru ochrany pred infikovaním sa ako to bolo pri predchádzajúcich variantoch vírusu. Na druhej strane, aktuálne neexistujú dôkazy o tom, že by nové subvarianty spôsobovali závažnejšie priebehy ochorenia.“
Najväčší prírastok infikovaných rezort očakáva koncom leta a začiatkom jesene. Aj Svetová zdravotnícka organizácia pripomína, že ešte nemožno hovoriť o konci pandémie Covid-19, pričom stále existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu.
„Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia Covid-19. Aj keď hladina protilátok v krvi, či už po prekonaní ochorenia alebo po očkovaní, klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia.“
Experti pripomínajú, že nové varianty nie sú také smrtné a nespôsobujú také ťažké priebehy, ako to bolo napríklad pri alfa alebo delta variante. Aktuálne neočakávajú, že bude potrebné zaviesť rovnaké plošné opatrenia, aké sme mali pri predchádzajúcich vlnách.
Odporúča sa vyššia miera opatrnosti najmä rizikovým skupinám. „Respirátory odporúčame nosiť predovšetkým ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s infikovanýn. A tiež ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami.“
Odborníci sa zhodujú, že by ich mali vo vlastnom záujme nosiť tiež seniori, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, či ľudia, ktorí sú v kontakte s osobami s príznakmi ochorenia COVID-19.
Konštatujú, že účinnosť očkovania proti novým variantom je nižšia, ale stále je vysoká najmä pokiaľ ide o ochranu pred hospitalizáciou alebo úmrtím. Očkovanie je stále dostupné, bez registrácie sa môžeš zaočkovať na týchto miestach.
„Už dnes majú možnosť dať si štvrtú dávku ľudia so zníženou imunitou. Pracujeme na zabezpečení nových vakcín, ktoré sú prispôsobené na variant omikron, a tie by mali byť k dispozícii v septembri.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk