Slovensko sa pripravuje na príchod Volva, so zemnými prácami sa začne už tento rok

  • Príchod piatej automobilky sa začal
  • S ním aj prvé prípravy na výstavbu
  • Priestory pre výrobu onedlho uvidia svetlo sveta
Volvo a automobilka
Unsplash/Adam Cai, TASR/Lukáš Grinaj
  • Príchod piatej automobilky sa začal
  • S ním aj prvé prípravy na výstavbu
  • Priestory pre výrobu onedlho uvidia svetlo sveta

Slovensko známe pre svoj automobilový priemysel obohatí ďalšia prestížna značka už onedlho. O príchode značky Volvo sme informovali prednedávnom. Proces výstavby prebieha rýchlo a hladko a prípravy na výstavbu začnú už tento rok. 

So zemnými prácami na strategickom území Valaliky v okrese Košice-okolie, kde má svoj nový závod postaviť automobilka Volvo, by sa malo začať ešte v tomto roku.

Ako na stredajšej (6. 7.) tlačovej konferencii povedal konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec, pozemok je potrebné vyrovnať a pripraviť pre investora.

Problémy s odkúpením pozemkov

Podľa jeho slov viac ako 80 percent zmlúv o výkupe pozemkov s ornou pôdou uzavreli s ich vlastníkmi dobrovoľne a rýchlo. Zmluvy, ktoré uzavreté zatiaľ nie sú, sa väčšinou týkajú pozemkov viazaných exekúciami či záložnými právami.

V nevyhnutných prípadoch podľa jeho slov začali s vyvlastňovaním. „Z celého množstva asi 1 100 vlastníkov, s ktorými sme uzavreli zmluvy, odmietli z dôvodu nesúhlasu s cenou len deviati, pričom piati sú z jednej rodiny,“ vysvetlil s tým, že vyššej ceny sa môžu domáhať na súde.

Firma, ktorej jediným spoločníkom a vlastníkom je Ministerstvo hospodárstva (MH) SR , bude po scelení pozemkov pripravovať najmä zemné práce, ešte predtým chce začať s realizáciou skrývky ornice. Predpokladá, že by k tomu mohlo dôjsť v mesiacoch október – november.

Verejné obstarávanie na tieto práce je podľa jeho slov v záverečnej fáze. „Už dnes by sme vedeli spracovávať veľké územie. Momentálne ideme do povoľovacích procesov. V auguste ukončujeme proces výkupu do tej miery, že už budeme vedieť lokality, kde budeme môcť začať so skrývkou ornice,“ vysvetlil Durec.

Rozsiahle práce

Skrývka ornice je súčasťou hrubých terénnych úprav, ku ktorým sa zaviazali. Pozemok by mal byť vyrovnaný a do určitých hladín nivelizovaný na stavebnú realizáciu samotnej fabriky.

Tieto práce už sú v objeme rádovo desiatok, možno sto miliónov eur, na ktoré nám vláda odsúhlasila zdroje v piatok (1. 7.). Teraz môžeme začať s procesom verejného obstarávania aj na tieto rozsiahlejšie práce,“ povedal Durec.

„Mali by sa začať začiatkom budúceho roku. Vo februári budeme odovzdávať scelený pozemok investorovi. Tie práce sú také rozsiahle, že budú postupovať v rôznych etapách a častiach pozemku, ale reálne sa začne stavať už koncom tohto roku,“ dodal s tým, že celý park bude pripravený tak, aby mohol prijať ďalších zamestnávateľov a spoločnosti, ktoré budú región rozvíjať v jeho prospech.

Durec aj na základe doterajších prieskumov územia nepredpokladá, že by práce mohli predĺžiť zvláštne archeologické nálezy. Zaznamenali len pyrotechniku z druhej svetovej vojny.

Svoj príchod na východ Slovenska oznámila automobilka Volvo v piatok. Plánuje vyrábať elektrické autá a zamestnať 3 300 ľudí. Investícia vo výške takmer 1,2 miliardy eur by mohla priniesť aj ďalších približne 10 000 pracovných miest v dodávateľských firmách automobilky.

Výzva pre vládu

Viac ako miliardová investícia automobilky Volvo Cars do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach je výbornou správou pre celý región východného Slovenska.

Na druhej strane čakajú v súvislosti s touto investíciou slovenskú vládu aj výzvy, pokiaľ chce preukázať, že snaha štátu nekončí získaním politického kreditu, uviedla vo štvrtok Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham).

Americká obchodná komora ocenila záväzok vlády i samosprávy investovať v Košiciach do dopravnej infraštruktúry, vzdelávania, bytovej otázky, obnoviteľných zdrojov energie či voľnočasových aktivít v podobe nových cyklochodníkov.

Dôležitá v tomto regióne bude výzva spojená s personálnymi požiadavkami investora. „V tejto súvislosti AmCham apeluje na zvýšenie atraktivity mesta nielen pre mladých ľudí pochádzajúcich z regiónu, ale i pre kvalifikované pracovné sily zo zahraničia,“ uviedla

Zvýšiť kvalitu života

Globálna ekonomická súťaž je podľa riaditeľa Americkej obchodnej komory na Slovensku Ronalda Blaška postavená na boji o dve komodity, a to o investície a talent. „Východ Slovenska vyhral významnú bitku o investície, ešte musí vyhrať aj bitku o talent, a to nielen lokálny,“ povedal Blaško.

Je preto podľa neho nutné zvýšiť úsilie o zlepšenie kvality života v regióne, kvalitu školstva a zdravotníctva, podporu vedy a výskumu a zakladanie inovatívnych spoločností.

V neposlednom rade je potrebné otvoriť región pre väčší príchod cudzincov, keďže sa Košice už pred ohlásenou investíciou borili s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.

Komora ocenila, že v prípade Volvo Cars pôjde o výrobu elektro automobilov. Očakáva preto zachovanie kontinuity produkcie i v prípade útlmu výroby automobilov so spaľovacími motormi. Slovensko tak podľa nej má možnosť preukázať, že dokáže byť zdravým investičným prostredím pre tento segment výroby.

„AmCham však okrem toho zdôrazňuje i požiadavku na slovenskú vládu, aby nepoľavovala v snahe získavať pre Slovensko aj investície, ktoré sú charakterovo sofistikovanejšie a majú potenciál viac diverzifikovať pomerne úzkoprofilový výrobný trh na Slovensku,“ dodala komora.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá