Slovensko sa prvýkrát ocitlo v TOP európskej architektonickej súťaži. Zabodovala bratislavská Mlynica

  • Slovensko kandiduje na prestížnu Európsku cenu za súčasnú architektúru
  • Objekt Mlynica sa vďaka investorovi radikálne zmenil
  • Slovensko kandiduje na prestížnu Európsku cenu za súčasnú architektúru
  • Objekt Mlynica sa vďaka investorovi radikálne zmenil

Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone vyberá stavbu, ktorá dostane Európsku cenu za súčasnú architektúru. Medzi 40 európskymi stavbami, ktoré sa dostali do finále, sa zo siedmych slovenských nominácii dostal ateliér GutGut s konverziou industriálneho objektu Mlynica (v Bratislave). Je to prelomový úspech, pretože dosiaľ sa to žiadnej zo slovenských stavieb nepodarilo. Informoval o tom server dezeen.com.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Jakub Skokan a Martin Tůma - BoysPlayNice

Mlynica bola ruina so železobetónovou kostrou vyplnenou pórobetónovým murivom.

Potom ako sa jej ujal investor, zmenila sa na administratívny, kultúrny a obytný súbor. Priestorová skladba reaguje na nový dopyt po flexibilnom pracovnom prostredí, originálnych eventových priestoroch a po loftových bytoch.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Jakub Skokan a Martin Tůma - BoysPlayNice

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Jakub Skokan a Martin Tůma - BoysPlayNice

Architektúre v postkomunistických krajinách sa dostalo uznannie

Sedemčlenná porota vybrala najlepšie stavby z 383 nominácií, zo 17 európskych krajín. Okrem Slovenska sa do finále dostali aj Albánsko a Srbsko. Nomáčikmi medzi mestami sú Arezzo, Billund, Bratislava, Freyming-Merlebach, Hammershus, Kilkenny, Laulasmaa, Leeuwarden, Melle, Matarranya region, Montataire, MontbrunBocage, Plasencia, Sant Ferran de ses Roques, Ternat, Tirana, Ullastret and Viborg.

„Prítomnosť budov z nových krajín s potenciálom získať najprestížnejšiu cenu v Európe je dôkazom „novej agendy“ architektúry v Európe,“ uviedla porota. Podľa predsedkyne poroty Dorte Mandrup presúvanie diskusie a centra pozornosti z miesta na miesto urdžuje v architektúre život a sviežosť.

V rámci jednotlivých štátov nominovali diela profesijné a stavovské organizácie, odborné inštitúcie a vybraní experti. Najväčšie zastúpenie vo výbere má Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Rakúsko a Dánsko.

Prestížna cena sa udeľuje raz za dva roky najlepšiemu príkladu európskej architektúry dokončenej v posledných dvoch rokoch európskym architektom. Je pomenovaná po nemecko-americkom Ludvíkovi Miesovi van der Roheovi, ktorý bol v 20. storočí priekopníkom modernistickej architektúry.

Vo výbere je najviac kultúrnych stavieb, nasledujú vzdelávacie inštitúcie, objekty s kolektívnym bývaním, polyfunkčné objekty, industriálne stavby, dva rodinné domy a po jednom budovy zo zdravotníctva, infraštruktúry, administratívy, sociálnej starostlivosti, športu a urbanizmu.

13. februára 2019 budú známe mená piatich finalistov, ktoré porotcovia osobne navštívia. Napokon porota určí jednu stavbu, ktorá získa Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktorej udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky sa zverejnia v polovici apríla 2019.

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať uplatňovanie nových konceptov a technológií a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá