Slovensko sa topí v daždi, no má prísť horší extrém. Hrozí návrat horúčav v plnej sile

  • SHMÚ varuje, že zrážky môžu dosiahnuť extrémne hodnoty
  • Situáciu sledujeme online
počasie
TASR/Martin Baumann, TASR/AP Photo/Gregorio Borgia, Canva/Archív
  • SHMÚ varuje, že zrážky môžu dosiahnuť extrémne hodnoty
  • Situáciu sledujeme online

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) očakáva extrémne až rekordné hodnoty zrážok, rovnako tak opätovný vzostup hladín riek aj s dosahovaním ďalších stupňov povodňovej aktivity. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Po niekoľkých vlnách silných búrok a postupne aj trvalého dažďa zaznamenávame denné úhrny zrážok v intervale od 40 do 80 milimetrov na väčšej ploche územia. Ojedinele sú úhrny zrážok aj vyššie a presahujú 100 milimetrov, napríklad 115 milimetrov vo Vyšnej Slanej,“ konštatuje SHMÚ.

Podľa meteorológov ide najmä o západnú časť povodia Popradu, väčšinu povodia Rimavy, hornú časť povodia Slanej a Hornádu. Veľmi vysoké boli aj krátkodobé intenzity zrážok pri búrkach. Je preto podľa nich vysoko pravdepodobné, že za celú zrážkovú periódu budú kumulatívne úhrny zrážok za 48 či 72 hodín dosahovať extrémne až rekordné hodnoty.

Na ostatnom území Slovenska boli denné úhrny zrážok rozdielne, zväčša od päť do 30 milimetrov. Najmenej ich spadlo v povodiach na východe a na časti Podunajskej nížiny (do päť milimetrov). Aktuálne prší takmer na celom území, lokálne aj výdatne, s výnimkou východu.

hydrovýstrahy
zdroj: SHMÚ. Hydrologické výstrahy na nedeľu 06. 08. 2023

„Vzhľadom na takto vysoké úhrny a postupné nasýtenie povodí zaznamenávame najmä na tokoch na pomedzí stredného a východného Slovenska vzostup až výrazný vzostup vodných hladín,“ približuje SHMÚ, poukazujúc na dosahovanie prvého až tretieho stupňa povodňovej aktivity.

Hladiny tokov sú tam rozkolísané alebo pretrváva ustálenosť pri vysokom vodnom stave. Pri ostatných tokoch hovoria meteorológovia o ustálenosti až vzostupe vodných hladín. Pri takýchto intenzitách zrážok je preto nutné počítať aj s výskytom sprievodných povodňových javov mimo tokov.

„Pretrvávajúcu zrážkovú činnosť očakávame počas celého dňa až do večerných hodín, preto možno predpokladať opätovný vzostup vodných hladín aj s dosahovaním ďalších stupňov povodňovej aktivity,“ dodáva SHMÚ.

Situáciu na Slovensku sledujeme online:

18:45 – Extrém môže vystriedať ďalší extrém 

Napriek chladnému a daždivému počasiu, nie je vylúčené, že na Slovensko sa vrátia extrémne teplé teploty. Na sociálnej sieti o tom informoval Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). 

„Z dnešného pohľadu sa to síce nemusí tak javiť, ale existuje celkom slušná šanca, že vlny horúčav sa do strednej Európy v priebehu tohto leta ešte vrátia, a môžu aj celkom prekvapiť. Možno máme vrchol leta ešte len pred sebou,“ tvrdí expert.

Meteorológovia sa ale zhodujú, že nasledujúci týždeň bude počasie ešte chladné, daždivé a vysokých teplôt sa dočkáme len ťažko.    

17:28 – Horská služba upozorňuje na riziká v Pieninách 

Turistické chodníky v Pieninách sú vzhľadom na poveternostné podmienky a intenzívny dážď rozmočené a blatisté. V prielome Dunajca je riziko pádu stromov alebo skál. Upozorňuje na to Horská služba (HS) Pieninského národného parku.

V prielome Dunajca horskí záchranári v nedeľu zasahovali pri turistovi, ktorý potreboval pomoc. Okrem toho spriechodnili úseky, kde boli popadané stromy a skaly. „Ďalej však vystupuje riziko pádu stromov alebo skál, preto vyzývame turistov na zvýšenú opatrnosť pri priechode týmto úsekom, prípadne na zmenu termínu turistiky,“ uviedla horská služba na sociálnej sieti.

16:55 – Hasiči v Prešovskom kraji odčerpávali vodu z domov v okresoch Poprad a Kežmarok

Hasiči v Prešovskom kraji v nedeľu od rána zasahovali pri odstraňovaní následkov výdatných dažďov a odčerpávaní vody hlavne v okresoch Poprad a Kežmarok. Situácia sa podľa nich popoludní už upokojila.

„Väčšinou išlo o čerpanie vody z rodinných domov, ale aj školy či nocľahárne,“ uviedol pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove. Najviac zásahov bolo v meste Poprad, ďalšie boli v Štrbe, Veľkej Lomnici či Svite.

Spolu mali profesionálni hasiči v kraji od 7.00 do 15.00 h približne deväť výjazdov. Pri odstraňovaní následkov počasia v obciach zasahovali aj dobrovoľní hasiči.

16:00 – Voda zaliala obec Kunova Teplica 

Pre silné búrky a prívalové dažde zo soboty (5. 8.) večera a noci vyhlásili tretí povodňový stupeň viaceré obce v okrese Rožňava. Po zlepšení situácie ich v nedeľu menili na druhý povodňový stupeň. Medzi postihnuté obce patrila Kunova Teplica, kde voda zaliala cesty, záhrady, pivnice a domy.

„Zalialo to celú obec, čo máme jarky, všetko sa vylialo, nebolo vidieť, kde je cesta, kde jarok,“ opísala pre TASR starostka obce Kunova Teplica Eva Gyenesová. Následkom prívalových dažďov sa podľa nej vybrežila rieka Štítnik, ako aj potok v strede obce.

Tretí stupeň vyhlásili o 23.00 h, na druhý ho zmenili v nedeľu o 5.00 h. Dobrovoľní hasiči počas dňa následne odčerpávali vodu z pivníc a domov.

14:58 – Uzatvorené sú rokliny v Slovenskom raji 

V Slovenskom raji sú pre vysokú hladinu vody v dôsledku výdatných dažďov uzatvorené viaceré rokliny. Ide o Suchú Belú, Piecky, Veľký Sokol, Malý a Veľký Kyseľ, aj úsek Prielomu Hornádu od hrdla až po Tomášovský výhľad. Upozorňuje na to Horská záchranná služba.

Horskí záchranári zároveň apelujú na turistov a návštevníkov, aby sa podľa možností spomínaným úsekom vyhli, obmedzili pohyb v týchto lokalitách a nevystavovali sa nebezpečenstvu. „Pohyb v takomto prostredí za momentálnych podmienok môže viesť k ohrozeniu zdravia alebo života,“ varovali.

14:26 – Obec neďaleko Kežmarku je pod vodou 

Kým v Kežmarku sa na to najhoršie len pripravujú, neďaleká obec Hunovce je už zaplavená. Konkrétne ide o lokalitu známu ako Turbína, podľa vodnej elektrárne s rovnakým menom. Videá, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, ukazujú zatopené záhrady, domy i cesty.

13:55 – V Kežmarku vyhlásil primátor druhý stupeň povodňovej aktivity

Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v nedeľu pre územie mesta Kežmarok primátor Ján Ferenčák. Mesto informovalo, že z dôvodu intenzívnych zrážok došlo k náhlemu zdvihnutiu hladín všetkých vodných tokov na území mesta s tendenciou stáleho stúpania s možnosťou ich vybreženia, ako aj s možnosťou vyliatia do obytných častí.

„Vodný stav rieky Poprad dosiahol a následne prekročil hladinu druhého stupňa povodňovej aktivity, ktorá je určená v povodňovom pláne,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil primátor o 3.30 h.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil na nedeľu pre okres Kežmarok výstrahu tretieho stupňa pred dažďom a druhého stupňa pred povodňovými aktivitami.

13:45 – Pod Strečnom sa pre záplavy tvoria kolóny

Jeden z najvyťaženejších úsekov na Slovensku – koridor pod Strečnom ostal pre záplavy ochromený. Zelená vlna RTVS upozorňuje, že sa v ňom tvoria kolóny, ktoré začínajú už na začiatku D1. Vodiči by mali zvýšiť opatrnosť a rátať so zdržaním približne trištvrte hodiny. 

Zdroje: TASR, SITA, Twitter/Zelená vlna RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá