Slovensko sa v dôležitej oblasti ocitlo na chvoste EÚ. Najviac zaostáva konkrétny kraj
- Pred pandémiou v cestovnom ruchu pracovalo len 5,6 % Slovákov
- Najmenej ľudí sa ubytovalo v Bratislavskom kraji
- Pred pandémiou v cestovnom ruchu pracovalo len 5,6 % Slovákov
- Najmenej ľudí sa ubytovalo v Bratislavskom kraji
Cestovný ruch si zažil vďaka pandémii naozaj krušné chvíle. Väčšinu času boli zatvorené hotely a ubytovania. Potom, keď už aj mohli zariadenia privítať hostí, museli byť nastavené prísne pravidlá. Neskôr prišla ďalšia kríza – nedostatok personálu. To dokonca priviedlo niektoré prevádzky na pokraj síl. Nevládali ďalej bojovať a radšej sa rozhodli zatvoriť. Ako sa však na Slovensku vyvíjal cestovný ruch?
Pandémia ublížila najmä cestovnému ruchu
Veľa hotelov, reštaurácií a zariadení z kategórie cestovného ruchu bolo odkázaných na čisto domáci trh. Aj keď sa Slováci počas opatrení rozhodli cestovať po Slovensku, a tak dopomôcť k prežitiu viacerých zariadení, pre niektoré to, žiaľ, nestačilo a museli zatvoriť.
Slovensko je na chvoste EÚ v počte prenocovaní na obyvateľa v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu. Až takmer dve tretiny prenocovaní tvorili domáci rezidenti, pričom v krajinách s najrozvinutejším cestovným ruchom dominujú zahraniční návštevníci. Medzi tieto krajiny patria napríklad Chorvátsko, Malta, Cyprus.
K výraznému prepadu počtu prenocovaní prišiel mimo letnej sezóny. Práve počas leta bol zaznamenaný miernejší rozdiel tohto čísla. Ide tak predovšetkým o miernosť protipandemických opatrení, ktoré boli počas zimných mesiacov prísnejšie. Začiatkom tohto roku sa táto štatistika mierne oživila. Je to však stále výrazný pokles oproti situácii pred pandémiou.
Národná banka Slovenska v tlačovej správe prichádza aj s údajom, že pred pandémiou pracovalo v cestovnom ruchu zhruba 5,6 % Slovákov. V súčasnosti cestovný ruch a gastro hlási veľký nedostatok ľudí.
Zamestnanosť v cestovnom ruchu (% z celkovej zamestnanosti, 2019)
Veľké množstvo zamestnancov pracujúcich v tomto sektore si totiž začalo uvedomovať, aký tenký ľad je práca v tomto odvetí: neférovo nastavené zmluvy, často neľudské správanie a prípadná okamžitá výpoveď. Tieto dôvody najviac rezonovali v hlavách mnohých zamestnancov, a preto sa rozhodli odísť do menej riskantného a stresujúceho prostredia.
Počet prenocovaní na obyvateľa v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu za rok 2019 (modrá) a porovnanie s rokom 2020 (žltá)
Oranžová = domáci rezidenti
Šedá = zahraniční turisti
Medzi krajiny, ktoré figurujú na čele rebríčka zamestnanosti v cestovnom ruchu v roku 2019, patria Cyprus, Grécko, Malta a Španielsko. Slovensko sa nachádza tesne pod priemerom EÚ.
Slovensko zaostáva v rozvoji
Okrem už spomínaného rebríčka o zamestnanosti v cestovnom ruchu je tu ešte jeden, ktorý by nás mal trošku trápiť. Ide o rebríček Svetového ekonomického fóra, ktorý sa zameriava na cestovanie a rozvoj cestovného ruchu za rok 2021.
Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na 56. mieste spomedzi 117 krajín sveta. Oproti roku 2019 si Slovensko dokonca pohoršilo o tri priečky.
Najvýraznejšie bol zasiahnutý Bratislavský kraj
Ak sa na celú problematiku pozrieme aj z regionálneho hľadiska, tak si môžeme všimnúť, že najvyšší počet prenocovaní v roku 2019 zaznamenali regióny stredného Slovenska.
Počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach podľa regiónov
Naopak medzi regióny s najnižšími hodnotami patrí najmä Bratislavský kraj a Košický kraj. Zároveň tak ide o kraje, ktoré boli v roku 2020 najviac zasiahnuté pandémiou a opatreniami spojenými s ňou.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: TS/Národná banka Slovenska