Slovensko sa zaradilo medzi Top krajiny s najhorším vzdelávacím systémom. Dokonca sme jedna z najhorších krajín pre založenie rodiny

  • Portál Asher Ferguson publikoval rebríček 35 krajín, v ktorom zohľadnil niekoľko faktorov a na základe nich zistil, ktorá krajina je najlepšia na založenie rodiny
  • Ukázalo sa, že Slovensko sa neumiestnilo ani v TOP 10 a dokonca ani v TOP 20
  • Naša krajina má podľa rebríčku problém so zabezpečením adekvátneho vzdelania
rodina
Unsplash/Nathan Dumlao/screenshot/Asher Fergusson
  • Portál Asher Ferguson publikoval rebríček 35 krajín, v ktorom zohľadnil niekoľko faktorov a na základe nich zistil, ktorá krajina je najlepšia na založenie rodiny
  • Ukázalo sa, že Slovensko sa neumiestnilo ani v TOP 10 a dokonca ani v TOP 20
  • Naša krajina má podľa rebríčku problém so zabezpečením adekvátneho vzdelania

Zamyslel si sa niekedy nad tým, či je dobrý nápad zakladať si rodinu na Slovensku? Pretože autori portálu Asher Fergusson áno. Zozbierali dáta z 30 hodnoverných zdrojov a vytvorili takzvaný index zakladania rodiny. Ohodnotili celkom 35 krajín a zistili, v ktorej z nich sa najlepšie zakladá rodina.

Do úvahy vzali bezpečnosť, spokojnosť, výšku výdavkov, zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, zabezpečenie adekvátneho vzdelania a napokon časový index. Všetkých 35 krajín následne ohodnotili známkou ako na vysokej škole, teda od A+ až po F. Hneď v úvode treba podotknúť, že Slovensko sa umiestnilo na žalostnom mieste a nie je to len kvôli tomu, že deti prichádzajú o vzdelanie kvôli pandémii. 

Najlepšie vzdelanie nájdeš vo Fínsku 

Podľa výsledku prieskumu je najlepšou krajinou na založenie rodiny Island. Bezpečnosť je na A+ a rovnako aj výška výdavkov a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. B- Island dostal len v zabezpečení adekvátneho vzdelania. Celkovo ale krajina vyviazla s A+. Takú istú „známku“ získalo aj Nórsko, Švédsko, Fínsko a Luxembursko.

Najlepšiu mieru zabezpečenia vzdelania má však Fínsko, ktoré celkovo skončilo na štvrtom mieste. Najhoršie v oblasti vzdelania spomedzi týchto krajín skončilo Luxembursko.

rodina
zdroj: Unsplash/Jessica Rockowitz

Krajiny, ako Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Česká republika sú súčasťou TOP 10. Česko dokonca získalo B+. To sa ani zďaleka nedá hovoriť o Slovensku.

Naši sa susedia sa umiestnili podstatne lepšie

Naša krajina sa umiestnila na 27. mieste so „známkou“ C. Bezpečnosť máme na B-, index šťastia je na D a výška výdajov je hodnotená ako D+. Pomerne veľký debakel ale nastal v zabezpečení zdravotnej starostlivosti, ktorá je hodnotená „známkou“ D-. Ani so vzdelaním na tom nie sme dobre, Slovensko vyviazlo s hodnotením C-. Celkovo sme si tak vyslúžili hodnotenie na C.

Horšie sú na tom už len krajiny, ako Južná Kórea, Grécko, Rumunsku, Bulharsko, Turecko, Mexiko či USA. V tomto bode je viac ako zrejmé, že všetci naši štátni susedia nás v rebríčku predbehli. Pre zaujímavosť, Rakúsko si celkovo vyslúžilo B+, rovnako, ako Česká republika. Maďarsko spolu s Poľskom získali B- a Ukrajina do rebríčka zahrnutá nie je.

Slovensko v oblasti vzdelania nedopadlo dobre

Ak si zakladáš na tom, aby si bol ty a tvoja rodina v bezpečí, podľa rebríčku by si sa mal presťahovať na Island, ktoré skončilo na prvom mieste. Druhé miesto obsadil Nový Zéland, tretia priečka patrí Dánsku a na štvrtom mieste sa umiestnilo Slovinsko. TOP 5 v bezpečnosti uzatvára Holandsko. Na opačnej strane spektra stojí Mexiko, ktoré kraľuje rebríčku najnebezpečnejších krajín na založenie rodiny. Podobne je tam aj Amerika, Turecko, Izrael a Grécko. 

Najšťastnejší život ťa údajne čaká v Dánsku, pričom do prvej päťky sa ešte dostalo Luxembursko, Island, Švédsko a Nemecko. Najmenej šťastné rodiny sú v Južnej Kórei, Čile, Japonsku, Maďarsku a Mexiku. 

zdroj: screenshot/Asher Fergussonv

Slovensko sa ukázalo v samostatnom rebríčku krajín, ktoré nedokážu zabezpečiť adekvátne vzdelanie. Najhoršie dopadlo Mexiko, na druhom mieste je Izrael, na treťom Luxembursko a štvrtú priečku obsadilo Čile. Slovensko sa umiestnilo na chvoste tejto TOP 5. Napriek tomu nie je dôvod na radosť, pretože to naznačuje, že slovenská vláda by mala skutočne popracovať v oblasti vzdelávania detí a mládeže. 

Mladí o rodinu aj tak nemajú záujem 

To môže byť jeden z dôvodov, prečo mladí Slováci nechcú zakladať rodiny a dokonca to ani neplánujú. Ako sme ťa informovali pred pár týždňami v spojitosti s „koronabábätkami“, najplodnejší z našich štátnych susedov sú Česi. Rakúšania, rovnako, ako Maďari, sú na tom s pôrodnosťou obdobne. Slováci zaujali štvrtú priečku a najmenej detí sa rodí v Poľsku. 

Podľa demografického výskumu bolo Slovensko v roku 2002 zaradené medzi krajiny s extrémne nízkou plodnosťou. Na jednu ženu spadalo 1,2 dieťaťa, v súčasnosti to je 1,48. Alarmujúci je aj vec prvorodičiek. „Kým ešte na začiatku 90. rokov ženy v priemere rodili prvé dieťa vo veku približne 22,5 roka, na konci minulého storočia to bolo už vo veku 24 rokov. Rast priemerného veku pri narodení prvého dieťaťa sa viac menej stabilizoval na úrovni približne 27 rokov,“ uviedli autori výskumu.

Zdá sa teda, že mladí Slováci jednak založenie rodiny nepovažujú za prioritu a za druhé to mnohým nedovoľuje finančná situácia. Niet sa preto čo čudovať, že mladí odchádzajú napríklad do Čiech, kde napokon aj zostanú a založia si rodinu. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Asher Ferguson, Infostat

Najnovšie videá

Trendové videá