Slovensko si dnes vydýchne od horúčav, vo vzduchu však visí hrozba silných búrok

  • Extrémne horúčavy ovplyvnil studený front a na Slovensku bude pršať
  • Po dňoch výrazných búrok na východe Slovenska dážď príde aj na juh
  • Búrky hrozia naďalej
Upršaná Bratislava, dážď na Slovensku
TASR/Dano Veselský
  • Extrémne horúčavy ovplyvnil studený front a na Slovensku bude pršať
  • Po dňoch výrazných búrok na východe Slovenska dážď príde aj na juh
  • Búrky hrozia naďalej

V piatok (21. 7.) bude na Slovensku aj naďalej pôsobiť pomerne nevýrazný studený front, ktorý na naše územie prináša mierne ochladenie. Hrozia však búrky a prehánky, a to vo viacerých oblastiach krajiny.

Po rozsiahlych a ničivých búrkach, ktoré v stredu zasiahli východ Slovenska – najmä okresy Michalovce a Sobrance –, sa zrážky presunú smerom na západ a juh.

Ako uvádza agentúra TASR na základe meteo.sk, dnešné teploty sa môžu miestami vyšplhať na 27 až 28 stupňov Celzia, no zároveň slnečné počasie neočakávaj.

Západné Slovensko:

Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné 25 až 28 stupňov C.

Stredné Slovensko:

Prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Východné Slovensko:

Prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Počasie na horách:

1 000 m n. m. – prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 12 a najvyššia denná 21 stupňov.

1 500 m n. m. – prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 13 a najvyššia denná 17 stupňov.

2 000 m n. m. – prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšia ranná teplota 11 a najvyššia denná 14 stupňov.

Dve zrážkové vlny

Ako informuje iMeteo, juh Slovenska sa má spočiatku pripraviť na dážď, ktorý sa popoludní zmení na búrky. Tie prinesie druhá frontálna vlna a hrozia len v jednej časti Slovenska.

Dážď môže byť po posledných nesmierne horúcich dňoch skvelou správou pre poľnohospodárov. Presunie sa cez celé južné územie krajiny od západu až na východ. Spadnúť môže aj 10 mm zrážok.

Hroziace búrky, ktoré k nám dorazia počas dnešného popoludnia, môžu byť intenzívnejšie. Presunú sa k nám z Rakúska či Moravy a zasiahnu predovšetkým krajné západné a severozápadné okresy. V tejto oblasti sa môžu udržať až do noci z piatka na sobotu.

Platia výstrahy

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami, ktorá platí pre celé Slovensko. Platí od 12.00 hod do polnoci. V jednotlivých okresoch je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ uviedol SHMÚ. Zároveň upozorňuje, že vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, referuje TASR.

Ničivé búrky

Východom Slovenska posledné dva dni lomcovali silné búrky. Vo štvrtok (20. 7.) udrelo na našom území celkovo 3 361 bleskov. Takmer všetky z nich meteorológovia evidovali v Košickom kraji, ktorým zároveň prešli dve vlny búrok.

V stredu (20. 7.) sa však viaceré obce v okresoch Michalovce a Sobrance museli vysporiadať s ničivou supercelárnou búrkou. Podrobne sme ťa o nej informovali v tomto článku.

Búrky v oboch okresoch vyprodukovali krúpy aj prívalové zrážky. S redakciou Startitup sa o svoju skúsenosť podelila naša čitateľka, ktorá nám poskytla zábery zo Sobraniec. Mestský okresný úrad vyhlásil v stredu večer mimoriadnu situáciu. Dôvodom sú škody vo viacerých obciach, uviedol pre TASR prednosta úradu Marián Škirda.

Silný vietor a krúpy pustošili napríklad v Závadke v okrese Michalovce, ale aj mnohých iných obciach. Poškodili množstvo domov i áut. Prevažne šlo o domy s eternitovou krytinou. Podľa starostky Závadky Jany Dziakovej v obci padali krúpy veľké takmer ako tenisové loptičky.

V oboch okresoch zasahovalo množstvo hasičov. V Strážskom hlásili nepriechodné cesty, vietor lámal stromy, vyvracal stĺpy elektrického vedenia či strhával strechy.

Obec Zborov v okrese Bardejov skončila pod vodou, vytopilo pivnice, dvory aj rodinné domy.

Horúčavy

Zároveň sa vo svete neustále hovorí o nebezpečných horúčavách a ako sme ťa informovali, úrady verejného zdravotníctva vydali pre obyvateľov krajín Európy a Severnej Ameriky viacero varovaní. Urgovali ich, aby dbali na dostatočný príjem tekutín či nevychádzali na priame slnečné svetlo.

Vlny extrémnych horúčav patria medzi najnebezpečnejšie prírodné javy. Klimatológovia podotýkajú, že každoročne zomierajú v dôsledku extrémnych teplôt státisíce ľudí, pričom týmto úmrtiam by sa dalo predísť. Od 80. rokov minulého storočia pritom počet vĺn vysokých teplôt narástol až šesťnásobne.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, iMeteo, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá