Slovensko si z nich môže brať príklad. Nový rebríček odhalil krajiny, kde sú mladí ľudia najšťastnejší

  • V rozsiahlom prieskume zisťovali, v ktorých krajinách sú ľudia šťastní
  • Česko v top 10 krajín s najšťastnejšou mládežou
bratislava slovensko diváci hokej
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer, Martin Baumann
  • V rozsiahlom prieskume zisťovali, v ktorých krajinách sú ľudia šťastní
  • Česko v top 10 krajín s najšťastnejšou mládežou

Americká analytická a poradenská spoločnosť Gallup zrealizovala v rokoch 2021 až 2023 rozsiahly celosvetový prieskum, ktorý mapoval úroveň šťastia a spokojnosti v takmer 170 krajinách sveta. Do výskumu sa zapojili tri milióny respondentov všetkých vekových kategórií.

Výskumníci sa zamerali na šesť kľúčových faktorov: mieru ľudskosti v krajine, slobodu osobných rozhodnutí, očakávania zdravého životného štýlu a sociálnu podporu poskytovanú štátnymi inštitúciami.

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v krajinách strednej a východnej Európy, Latinskej Ameriky či juhovýchodnej Ázie zaznamenali v posledných rokoch nárast spokojnosti mladých ľudí, v západnej Európe, Severnej Amerike a na Strednom východe došlo k opačnému trendu.

Ako sa meria šťastie?

Rebríček šťastia nevychádza priamo z kombinácie spomenutých šiestich faktorov, ale z tzv. Cantrilovho rebríčka. Respondenti v rámci Gallup World Poll odpovedajú na otázku, ako by ohodnotili svoj život na škále od 0 (najhorší možný život) po 10 (najlepší možný život).

Tieto subjektívne hodnotenia sú doplnené o analýzu šiestich premenných, ktoré umožňujú lepšie pochopiť rozdiely v spokojnosti medzi jednotlivými krajinami – podobne, ako epidemiológovia hodnotia vplyv faktorov ako fajčenie, pohyb a strava na dĺžku života.

šťastie radosť úsmev
zdroj: Unsplash/Peter Conlan, Vicky Hladynets

Rozdielne rebríčky šťastia podľa veku

Mladí do 30 rokov:

  1. Litva
  2. Izrael
  3. Srbsko
  4. Island
  5. Dánsko
  6. Luxembursko
  7. Fínsko
  8. Rumunsko
  9. Holandsko
  10. Česko

Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 38. mieste.

Seniori nad 60 rokov:

  1. Dánsko
  2. Fínsko
  3. Nórsko
  4. Švédsko
  5. Island
  6. Nový Zéland
  7. Holandsko
  8. Kanada
  9. Austrália
  10. USA

Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 60. mieste.

Generačné rozdiely v spokojnosti

Rebríčky medzi mladými a staršími ľuďmi sa výrazne líšia. Príkladom je Litva, ktorá obsadila prvé miesto v rebríčku osôb mladších ako 30 rokov, no medzi seniormi sa umiestnila až na 44. mieste. Tento kontrast poukazuje na skutočnosť, že zbližovanie úrovne šťastia medzi východnou a západnou Európou je spôsobené predovšetkým rastúcou spokojnosťou mladej generácie.

Krajiny ako USA, Kanada, Austrália a Nový Zéland majú výrazne horšie umiestnenie v rebríčku mladých ľudí v porovnaní so seniormi. Najvýraznejšie rozdiely sú v USA a Kanade, kde je rozdiel 50 a viac miest. Tieto rozdiely vznikli najmä po roku 2010 a pravdepodobne sú výsledkom kombinácie generačných a vekových vplyvov.

Existuje ale mnoho krajín, kde sú mladí ľudia v rebríčku o viac ako 40 miest vyššie než seniori. Tento jav je typický najmä pre strednú a východnú Európu a Latinskú Ameriku. Najvýraznejší rozdiel je v Chorvátsku, kde mladí ľudia prevyšujú seniorov o 66 miest. Podobne veľké rozdiely sú aj v Bulharsku, Moldavsku a Srbsku. V krajinách bývalej Juhoslávie sa na týchto rozdieloch pravdepodobne podieľajú traumy staršej generácie z vojen a genocídy zo začiatku 90. rokov.

Vekové rozdiely v globálnom meradle

Z celosvetového hľadiska možno v posledných rokoch pozorovať mierny pokles priemerného šťastia s rastúcim vekom. Zaujímavé je, že v prvých rokoch Gallupovho svetového prieskumu (2006 – 2010) boli najšťastnejšou skupinou mladí ľudia, nasledovaní seniormi nad 60 rokov a ľuďmi vo veku 30 až 44 rokov, pričom najmenej spokojní boli ľudia vo veku 45 až 59 rokov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: World Happiness Report

Najnovšie videá

Trendové videá