Slovensko tŕpne pre voľby v USA, ich výsledok rozhodne o osude Ukrajiny a celej Európy
- Utorkové voľby môžu mať fatálne dôsledky pre podporu Ukrajiny
- Ak republikáni ovládnu Kongres, môže sa pomoc zastaviť
- Obavy má i Európa
- Utorkové voľby môžu mať fatálne dôsledky pre podporu Ukrajiny
- Ak republikáni ovládnu Kongres, môže sa pomoc zastaviť
- Obavy má i Európa
V utorok obyvatelia Spojených štátov volia svojich zákonodarcov do oboch komôr Kongresu. Ich rozhodnutie neovplyvní len politiku amerického prezidenta Joea Bidena, ale aj celý svet. Obavy má hlavne Ukrajina, ale rozhodovanie Američanov s napätím sleduje aj Európa.
Momentálne obe komory Kongresu ovládajú demokrati, pričom Senát je rozdelený na 50 a 50 hlasov a rozhodujúci hlas má viceprezidentka Kamala Harrisová.
Demokratom hrozí, že prídu o Snemovňu reprezentantov a možno aj o Senát. Práve to, kto kontroluje Kongres, ovplyvní ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Washington je doteraz najväčší darca zbraní pre Ukrajinu. USA Kyjevu darovali salvové raketomety HIMARS, húfnice M777, systémy protivzdušnej obrany NASAMS, protilodné rakety Harpoon, ale aj ľahké a prenosné zbraňové systémy, ako Stinger, Javelin či samovražedné drony. Na Ukrajinu má tak poputovať pomoc vo výške 60 miliárd dolárov.
Trumpovi stúpenci sú proti pomoci Ukrajine
Doteraz bolo hlasovanie o pomoci Ukrajine viac-menej nadstranícke, i keď pri hlasovaní práve o 60-miliardovom balíčku zaň nehlasovali viacerí republikáni. Bez dostatočnej podpory môže Kongres pomoc Kyjevu zablokovať.
„Za republikánov nepôjde na Ukrajinu ani jeden cent,“ vystatovala sa kontroverzná kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová na predvolebnom zhromaždení v Iowe, uvádza The Hill. Názor republikánky z Georgie zdieľajú aj ďalší predstavitelia takzvaného protrumpovskeho izolacionistického krídla Republikánskej strany, ktorí sa vyskytujú hlavne v Snemovni.
Kým doteraz boli Greeneová a jej kolegovia považovaní za hlučnú menšinu, situácia sa môže ľahko zmeniť. Do Snemovne kandiduje mnoho stúpencov Donalda Trumpa, ktorých okrem popierania volebných výsledkov spája aj slogan Amerika na prvom mieste (America First). Niektorí sa priamo nachádzali pri Kapitole v čase útoku naň.
Samotný Trump sa vyjadril rozporuplne o vojne na Ukrajine, pričom Vladimira Putina vychválil, následne vojnu odsúdil a neskôr tvrdil, že za vojnu je čiastočne zodpovedný Západ. Rovnaký postoj zaujal aj vplyvný moderátor Fox News Tucker Carlson, ktorého šou je najsledovanejšou v USA.
Niektorým stúpencom bývalého prezidenta prekáža, že Spojené štáty posielajú na Ukrajinu miliardy, kým občania USA zápasia s finančnými problémami. Ďalší sa zas netaja svojím obdivom k Rusku a verejne zdieľajú prokremeľskú propagandu. Iní zas vyčítajú Európe, že dala málo.
„Myslím si, že sme v bode, keď sme Ukrajine dali dosť peňazí, naozaj áno. Európania musia (svoje úsilie) zintenzívniť,“ cituje Washington Post republikánskeho kandidáta do Senátu za štát Ohio J.D. Vanceho.
McCarthy varuje, že Ukrajina nedostane bianko šeky
Greeneová správne vytušila, že tlak jej skupiny môže byť kľúčový v čase, keď budú republikáni ovládať Snemovňu. Nádejný šéf Snemovne Kevin McCarthy už naznačil, že ak jeho strana ovládne dolnú komoru Kongresu Ukrajina nemôže s pomocou počítať automaticky.
„Myslím si, že keď bude recesia, nebudú vypisovať bianko šek na Ukrajinu,“ povedal nedávno pre Punchbowl News republikán z Kalifornie. „Jednoducho to neurobia.“
Obavy majú aj experti, ktorí tvrdia, že McCarthy je slabý líder a tlaku sa jednoducho povolí.
„Mám obavy, čo sa stane po novembri. Obzvlášť ak republikáni získajú Snemovňu. Ak sa zvýši počet členov MAGA (tábor Trumpistov), tak budú viac tlačiť na Kevina McCarthyho, aby neposkytoval toľko pomoci Ukrajine. Jedna vec, čo vieme o Kevinovi McCarthym, je, že je veľmi slabý, je veľký zbabelec. Odmieta sa postaviť Trumpovi a MAGA republikánom. Ak na neho budú tlačiť, môže to dopadnúť zle,“ uviedol na podujatí Atlantic Council vojenský historik Max Boot, ktorý pôsobí ako komentátor Washington Postu.
Narážal pritom na fakt, že práve terajší šéf menšiny v Snemovni odsúdil vyčíňanie Trumpových priaznivcov v Kapitole i samotné podnecovanie násilností Trumpom. Politik uviedol, že vtedajší prezident „nesie zodpovednosť za stredajší útok výtržníkov na Kongrese“. Neskôr sa ale opäť spojil s Trumpom a momentálne sa teší jeho priazni.
Boot si myslí, že teraz nastal správny čas, aby Demokrati konali a schválili balíček pomoci ešte teraz.
„Preto je dôležité, aby Kongres schválil ďalší veľký balíček pomoci pre Ukrajinu ešte predtým, než bude vymenovaná nová Snemovňa. Práve teraz je optimálny čas,“ dodal Boot.
Pozícia zákonodarcov v Senáte je stabilnejšia, pomoc Ukrajine tam má širšiu podporu. Vplyvní republikánski senátori žiadajú nie menej pomoci, ale naopak, väčšiu a rýchlejšiu pomoc.
Obavy aj v Európe
Problém Bidenovi však môžu robiť aj členovia vlastnej strany. Prednedávnom unikol list, ktorý podpísalo 30 zákonodarcov, ktorí spadajú pod takzvaný Progresívny tábor Snemovne. Prezidenta žiadali, aby Ukrajina začala s Ruskom rokovať o ukončení vojny.
Biden sa v minulosti vyjadril, že vojna na Ukrajine skončí podľa podmienok a rozhodnutia Kyjeva, pričom ich nebude tlačiť do vyjednávania, ktoré by mohlo skončiť v jeho neprospech.
Nie je prekvapením, že Ukrajinci sa obávajú o svoj osud. Zablokovanie pomoci Kongresom by pre nich malo zničujúce následky, keďže sú úplne odkázaní na pomoc Západu. Nedostatok zbraní by Ukrajincov mohlo dohnať k rokovaciemu stolu, kde by dohoda skončila v ich neprospech a pravdepodobne v neprospech Európy.
Existujú pritom obavy, že Putin by mohol rekonštruovať ruskú armádu a o pár rokov pokračovať v útoku tam, kde prestal, alebo dokonca zaútočiť na iné krajiny.
„Nie je to len o Ukrajine. Útočí na princíp, že hranice nejde zmeniť silou. Že národy sú chránené pred agresiou svojich susedov. Ak dovolíme, aby toto Putinovi prešlo, tak to bude tragédia, nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu. Obzvlášť pre krajiny východnej Európy, na ktoré Rusko upiera zrak. Nebude spokojný len s obsadením Ukrajiny v rámci jeho projektu obnovy sovietskeho impéria. Existuje veľa krajín, ktoré boli súčasťou sovietskeho impéria, a niektoré sú teraz v Severoatlantickej aliancii (NATO),“ uviedol Boot.
Politico ale uvádza, že nie každý v Bruseli si uvedomuje, že voľby do Kongresu môžu zmeniť prístup nielen k Ukrajine, ale i k Európe. Kongres pod kontrolou republikánov môže výrazne skomplikovať vzťahy Washingtonu s Bruselom, vrátane takých vecí, akými sú obchod, clo, klimatické zmeny či izolácia USA.
„Existujú obavy,“ povedal viceprezident a výkonný riaditeľ Nemeckého Marshallovho fondu Ian Lesser pre Politico.
„Je tu veľmi veľké uvedomenie, aké boli Trumpove roky, a máme určité obavy, že by sme sa k niečomu takému mohli vrátiť.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Hill, Washington Post, Politico, Punchbowl News